Zavřít reklamu

Společnost Tidal chce zintenzivnit své úsilí v boji proti takovým hráčům, jakými jsou Apple Music a Spotify. Proto tato hudbu streamující platforma oznámila, že spouští svůj vůbec první bezplatný plán a dvě nové úrovně HiFi, přičemž nechybí ani nové způsoby placení umělcům. Je to sice sympatická snaha, otázkou ale je, jestli bude k něčemu. 

V tiskové zprávě Tidal oznámil svou novou bezplatnou úroveň, která je však prozatím dostupná výhradně ve Spojených státech. Výměnou za bezplatný poslech však bude posluchačům přehrávat reklamy, na oplátku jim ale nabídne přístup k celému hudebnímu katalogu platformy a seznamům skladeb. Přibyly i dva nové plány pro ty nejnáročnější posluchače, tedy Tidal HiFi a Tidal HiFi Plus, kdy první vyjde na 9,99 a druhý na 19,99 dolarů měsíčně.

Platforma Tidal se vyznačuje kvalitou zvuku, za kterou chce také umělcům patřičně platit, Proto spouští i přímé platby umělcům. Společnost vysvětluje, že každý měsíc bude určité procento členských poplatků předplatitelů HiFi Plus směřováno na jejich nejlépe streamovaného umělce, kterého uvidí ve svém zdroji aktivity. Tato platba přímo interpretovi mu bude připočtena navíc k jeho honorářům za streamování.

Výstřel mimo záběr 

Tidal vám nabízí 30denní bezplatnou zkušební verzi, po jejíž vypršená platíte 149 Kč měsíčně. Pokud se ale cítíte na kvalitnější poslech, Tidal HiFi v kvalitě 1411 kbps můžete mít na zkoušku na 3 měsíce za 10 Kč měsíčně, HiFi Plus v kvalitě 2304 až 9216 kbps pak opět na tři měsíce za 20 Kč měsíčně. Jasně si tak můžete vyzkoušet, v čem jsou přednosti sítě. Je zřejmé, že nový bezplatný plán jde jasně proti Spotify, které jej také s četnými omezeními a reklamou nabízí. Oproti tomu Apple Music reklamy a bezplatný poslech mimo zkušební období nenabízí vůbec.

Jestli má tento krok Tidalu smysl, není úplně jasné. Pokud se platforma profiluje jako ta pro náročné posluchače, a to právě kvalitou svého streamu, proč by ti chtěli poslouchat reklamy při kvalitě 160 kbps? Bylo-li by cílem Tidalu navnadit posluchače, kteří by si následně službu začali předplácet, rozhodně se mu to nepodaří vysíláním reklamy. Je ale pravdou, že konkurence je nesmírně důležitá a je jen dobře, že zde Tidal (a ti další) jsou. Jestli ale bude mít zrovna tato novinka dopad na trh, se nedá s jistotou říci. 

.