Zavřít reklamu

Teprve předevčírem jsme se dočkali představení zbrusu nových jablečných operačních systémů, které již od října budou pohánět iPhony, iPady, Apple Watch, Apple TV a Macy. Jejich představení samozřejmě proběhlo při příležitosti úvodní Keynote ke konferenci WWDC 2020. Jak jste si již na našem magazínu mohli přečíst, nové systémy s sebou přináší řadu parádních novinek. Při představení samozřejmě není příležitost vyjmenovat všechny funkce, a proto o některých musí informovat až samotní uživatelé po prvním testování. Přesně na ty se společně v tomto článku podíváme a věřte nám, že rozhodně stojí za to.

iOS 14 ještě více dbá na soukromí uživatele

Apple si odjakživa zakládá na soukromí svých zákazníků, kterým se snaží dodat co možná nejbezpečnější produkty. To dokazuje například funkce Sign in with Apple, pomocí které s druhou stranou nemusíte sdílet ani svůj email, nebo bezpečnostní čip Apple TV, jenž se pro změnu stará o zabezpečení vašeho Macu, jeho komplexní funkčnost či šifrování startovacího disku. Nově se ale Apple rozhodl přidat – a to rovnou v několika směrech. Změny se konkrétně týkají schránky ke kopírování, přístupu k fotografiím a využívání přední kamery a mikrofonu. Pojďme si to tedy společně shrnout.

Schránka ke kopírování se dá bezesporu označit za univerzální věc, pomocí které můžeme kopírovat ty nejrůznější informace. Může se jednat například o libovolný text či adresu, ale také přihlašovací údaje, čísla platebních karet a podobné. Na tohle poprvé upozornili vývojáři Talaj Haj Bakry a Tommy Mysk, podle kterých jde o hazard s citlivými daty. Z tohoto důvodu Apple nově uživatele upozorní pokaždé, když aplikace začne číst data ze schránky. Video funkce si můžete prohlédnout na výše přiloženém tweetu.

Další funkce pro podporu soukromí se týkají zmiňované kamery a mikrofonu. Jak jistě všichni víte, pokud máte na Macu aktivní FaceTime kameru, svítí vedle ní zelené světýlko. Tímto se nechal inspirovat i iOS 14. Pokud tedy budete mít aktivní videohovor, vedle ikonky baterie v pravém horním rohu se vám rozsvítí zelená tečka. Stejně tomu tak je i s mikrofonem, kde se pro změnu objeví tečka oranžová. Pokud byste navíc otevřeli ovládací centrum, přečtete si hlášku o tom, jaká aplikace aktuálně kameru či mikrofon využívá.

Co se týče zmiňovaných fotek, ty nově nebudete muset sdílet úplně všechny. Je to myšleno v tom smyslu, že různým aplikacím můžete udělit přístup buďto ke všem fotkám, nebo pouze k některým. Pro příklad si můžeme uvést Facebook Messenger. Určitě jste skrze tuto komunikační aplikaci nejednou poslali nějaký ten snímek. Nyní ale Messengeru budete muset udělit přístup k všem vašim fotografiím, nebo můžete vybrat pouze pár a aplikace vám následně nedovolí odeslat snímky, ke kterým nemůže přistoupit.

macOS 11 Big Sur nabídne přehlednější informace o baterii

S příchodem operačního systému macOS 11 Big Sur jsme se dočkali perfektní změny, která se konkrétně týká baterie. Z Předvoleb systému totiž kompletně zmizela položka Úspora energie, kde jsme si mohli například nastavit, po jaké době se má Mac uspat. Nová verze systému tuto položku nahradil bod Baterie. Nyní se tedy macOS opět o krůček přiblížil k iOS, kde záložka Baterie funguje téměř stejně. Najdeme zde například historii využití, a to za posledních 24 hodin a posledních 10 dní, a řadu dalších skvělých vychytávek, které si můžete prohlédnout v níže přiložené galerii.

macOS 11 Big Sur zrychlí aktualizační proces

Aktualizace jsou pro správný chod všech operačních systémů přímo stěžejní. Je nutné si ale přiznat, že v případě macOS se jedná o poměrně dlouhý proces, který i v případě malých aktualizací nás od Macu dokáže kompletně odříznout na několik dlouhých minut. To by se naštěstí s příchodem macOS 11 Big Sur mělo stát minulostí. Apple se totiž inspiroval u Androidu a nově bude instalovat zmiňované aktualizace přímo na pozadí. Díky tomu se značně sníží doba, během které nebudete moci se zařízením pracovat.

iOS 14 vás notifikací informuje o nabití Apple Watch

Nový systém watchOS 7 přinese perfektní funkci, po které řada uživatelů volala skutečně dlouho dobu. Jablečné hodinky si totiž konečně poradí s monitoringem spánku. Problém ale může nastat v případě baterie. Apple Watch totiž obecně nenabízí nějakou extrémní výdrž, a proto budeme muset ještě před spaním hodinky dobít. V takovém případě se může velice snadno stát, že si hodinky už zapomenete nasadit a půjdete spát bez nich.

iOS 14: Notifikace o nabití Apple Watch
Zdroj: Redakce Jablíčkář

Do iOS 14 ale zamířila parádní novinka. Jakmile totiž Apple Watch dosáhnou 100% baterie, přijde vám parádní notifikace, která vás tak upozorní na dobití hodinek. Stav baterie či nabití totiž doposud můžeme sledovat maximálně přes widget, což je bezesporu nepraktické.

Developer Transition Kit míří k prvním vývojářům

V závěru WWDC Keynote se Apple vytáhl s něčím, na co jsme my, věrní fanoušci, čekali již několik let – projekt Apple Silicon. Kalifornský gigant totiž do dvou let nahradí procesory od Intelu kompletně vlastním řešením, které je postaveno na architektuře ARM. Tyto jablečné čipy by měly nabídnout podstatně vyšší výkon, nižší spotřebu, podstatně menší náročnost na chlazení a lepší propojení s celým Apple ekosystémem. Největším problémem této změny jsou samozřejmě aplikace. Vývojáři totiž budou muset předělat své programy tak, aby byly kompatibilní se zmiňovanou ARM architekturou.

apple silicon
Zdroj: Apple

Z tohoto důvodu cupertinská společnost připravili takzvaný Developer Transition Kit, nebo Mac Mini, který je vybaven čipem Apple A12Z (z iPadu Pro 2020), 16GB operační pamětí a 512GB SSD úložištěm. Abyste tento stroj mohli získat, musíte být registrováni jako vývojář, musíte souhlasit s poměrně rozsáhlou smlouvou o mlčenlivosti a nevyhnete se ani placení. Tento kit vám totiž Apple půjčí za 500 dolarů, tedy necelých 12 tisíc korun. Podle vyjádření kalifornského giganta by se první šťastlivci měli dočkat již tento týden, kdy mohou rovnou začít s vývojem a testováním.

.