Zavřít reklamu

Žijeme v moderní době, kde jsou mobilní telefony a přenosné počítače nedílnou součástí každého našeho dne. Používáme je v domácnostech, kancelářích i na cestách. Zejména v letních měsících a při vysokých teplotách je ale vhodné dávat si pozor na jejich přehřívání, které je může také poškodit. 

Produkty Applu sice obsahují lithium-iontové baterie, které se rychleji nabíjejí a vydrží déle, ale vadí jim teplo. I zima tedy dokáže kapacitu baterie snížit, ale po uvedení do pokojových teplot se vrátí na původní hodnotu. V případě plusových teplot je tomu ale jinak. Mohlo by dojít k trvalému snížení kapacity baterie, což znamená, že po svém nabití už nevydrží napájet zařízení tak dlouho. Také proto produkty Applu obsahují bezpečnostní pojistku, která zařízení vypne, jakmile se razantně zahřejí.

Zejména u starších zařízeních k tomu nemusíte chodit daleko. Stačí pracovat na slunci a mít třeba pod MacBookem deku. Tím mu ještě zamezíte v chlazení a můžete počítat s tím, že začne pěkně topit. Pokud se sluníte na pláži s iPhonem v krytu, tak sice jeho zahřívání nepociťujete, dobře mu ale rozhodně neděláte. V žádném případě byste takto zařízení neměli ani nabíjet.

iPhone, iPad nebo Apple Watch byste měli používat v teplotách od 0 do 35 °C. V případě MacBooku se jedná o rozpětí teplot od 10 do 35 °C. Optimální teplotní rozmezí je ale mezi 16 a 22 °C. Na jednu stranu jsou tedy kryty přínosné, protože vaše zařízení jistým způsobem chrání, pokud jde ale o nabíjení, měli byste je spíše sundat, a to obzvláště pokud jde o to bezdrátové. 

Funkce je to pohodlná, a to i co se té MagSafe Applu týče. Chtě nechtě zde ale dochází ke ztrátám, a i vyššímu zahřívání zařízení. V letních měsících byste se mu tedy měli spíše vyvarovat, ať už kryty kompatibilní jsou, nebo ne. Nejhorší je pak nechat se přes telefon navigovat v automobilu, bezdrátově jej nabíjet a mít jej ještě umístěn tak, aby na něho svítilo slunce.

Jak zařízení zchladit 

Samozřejmě se přímo nabízí jej vyndat z krytu a přestat ho používat. Pokud můžete, je vhodné jej i vypnout, to ale mnohdy chtít nebudete. Ukončete tedy veškeré aplikace, které by mohly běžet na pozadí, ideálně zapněte Režim nízké spotřeby, který sám o sobě neklade takové nároky na baterii zařízení a snaží se ji šetřit (a je dostupný i v MacBoocích). 

Pokud jste zařízení omezili po stránce nároků na výkon a baterii, je vhodné jej přemístit i do chladnějšího prostředí. A ne, určitě jej nedávejte do ledničky, abyste jej co nejrychleji ochladili. Tím by v zařízení jen zkondenzovala voda a mohli jste se s ním nadobro rozloučit. Vyhněte se i klimatizaci. Změna teploty musí být pozvolná, proto se hodí jen nějaké místo v interiéru, kudy proudí vzduch. 

.