Zavřít reklamu

Jen jeden jediný den a pár hodin k tomu nás dělí od letošní první jablečné konference s názvem WWDC20. Bohužel, vzhledem ke koronavirové situaci, se bude celá konference odehrávat pouze online. To ale pro většinu z nás není zase takový problém, jelikož nikdo z nás v rámci minulých ročníků nejspíše oficiální pozvánku na tuto vývojářskou konferenci nedostal. Nic se tedy pro nás nemění – jakožto každý rok vám samozřejmě i letos nabídneme živý přepis celé konference, aby si jej mohli užít i takoví lidé, kteří neovládají angličtinu. Je již tradicí, že se na konferenci WWDC dočkáváme představení nových operačních systému, které si vývojáři mohou prakticky ihned po skončení stáhnout. Letos se jedná o iOS a iPadOS 14, macOS 10.16, tvOS 14 a watchOS 7. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, co od iOS (a samozřejmě také iPadOS) 14 očekáváme.

Stabilní systém

Na povrch v posledních týdnech prosakovaly informace o tom, že by Apple měl údajně oproti minulým verzím zvolit jinou cestu vývoje nového operačního systému iOS a iPadOS. Pokud jste si v posledních letech instalovali ihned po veřejném vydání novou verzi operačního systému, tak jste dost možná byli nespokojeni – tyto verze často obsahovaly plno chyb a bugů a navíc k tomu na nich baterie zařízení vydržela jen několik hodin. Opravy potom Apple piloval ještě několik dalších verzí a ke spolehlivému systému se uživatelé často dostali až za několik dlouhých měsíců. To by se však s příchodem iOS a iPadOS 14 mělo změnit. Apple by měl nasadit k vývoji jiný postoj, jenž by měl zaručit stabilní a bezproblémový chod již o prvotní verze. Doufejme tedy, že se nejedná o pouhé výkřiky do tmy. Osobně bych byl rád za to, kdyby Apple představil nový systém, jenž by nabízel minimum novinek, ale došlo by k opravení všech chyb a bugů, které se nachází v současném systému.

iOS 14 FB
Zdroj: 9to5mac.com

Nové funkce

I přesto, že bych byl radši za minimum novinek, tak je prakticky jasné, že Apple nevydá dvakrát po sobě jeden a ten samý systém. Fakt, že se alespoň nějaké novinky v iOS a iPadOS 14 objeví, je naprosto jasný. I v tomto případě by ale bylo ideální, aby je Apple dotáhl do dokonalosti. V iOS 13 jsme byli svědky toho, že kalifornský gigant sice přidal nějaké nové funkce, některé z nich ale vůbec nefungovaly podle očekávání. Mnoho funkcí se dočkalo své 100% funkčnosti až v dalších verzích, což rozhodně není ideální. Snad se i v tomto směru Apple zamyslí a u svých aplikací a nových funkcí výrazně zapracuje na funkčnosti hned v prvních verzích. Nikomu se nechce čekat na zprovoznění funkcí několik měsíců.

Koncept iOS 14:

Vylepšení stávajících aplikací

Ocenil bych, kdyby Apple přidal nové funkce do svých aplikací. V poslední době se totiž opět rozmohl jailbreak, díky kterého si mohou uživatelé do systému přidat nespočet skvělých funkcí. Jailbreak je tady s námi již několik dlouhých let a dá se říct, že se u něj Apple v mnohých případech inspiroval. Jailbreak totiž často nabízel skvělé funkce ještě před tím, než je Apple dokázal do svých systémů integrovat. V iOS 13 jsme se dočkali například tmavého režimu, jenž si mohli zastánci jailbreaku užívat již několik dlouhých let. Nic se nezměnilo ani v současné situaci, kdy v rámci jailbreaku existuje nespočet skvělých tweaků, na které si tak moc zvyknete, že vám bez nich bude systém připadat úplně holý. Všeobecně bych byl dále rád za větší otevřenost systému – například možnost stahování různých funkcí, které by dokázaly svým způsobem ovlivnit vzhled či funkci celého systému. V tomto případě si asi mnoho z vás říká, ať přejdu na Android, ale nevidím důvod.

Co se týče dalších vylepšení, tak bych opravdu ocenil vylepšení Zkratek. V současné době jsou oproti konkurenci Zkratky, respektive automatizace, vcelku omezené, tedy pro obyčejného uživatele. Abyste mohli nějakou automatizaci spustit, tak v mnohých případech ji stejně před vykonáním musíte ještě potvrdit. Jedná se samozřejmě o bezpečnostní prvek, Apple to ale s tou bezpečností čas od času už doopravdy přehání. Bylo by fajn, kdyby Apple do Zkratek (nejen do sekce Automatizací) přidal nové možnosti, které by doopravdy fungovalo jakožto automatizace a nikoliv jako něco, co stejně musíte před provedením potvrdit.

iOS 14 operacni system
Zdroj: macrumors.com

Starší zařízení a jejich rovnost

Kromě nové formy vývoje iOS a iPadOS 14 se proslýchá, že by se těchto systémů měla dočkat veškerá zařízení, na kterých v současné době běží iOS a iPad OS 13. Zdali je to doopravdy pravda, anebo zdali se jedná o mýtus, tak to zjistíme až zítra. Rozhodně by to ale bylo fajn – starší zařízení jsou i nadále velmi výkonná a nové systémy by měla zvládnout. Trošku mě ale mrzí, že se Apple snaží určité funkce přidat jen do nejnovějších zařízení. V tomto případě mohu zmínit například aplikaci Fotoaparát, která je na iPhonech 11 a 11 Pro (Max) přepracovaná a nabízí o mnoho více funkcí, než na starších zařízeních. A je nutné podotknout, že v tomto případě se rozhodně nejedná o omezení hardwarem, nýbrž pouze softwarem. Třeba se Apple umoudří a „nové“ funkce přidá do zařízení bez ohledu na jejich stáří.

Koncept iPadOS 14:

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více