Zavřít reklamu

Apple před pár týdny rozšířil svou nabídku iPadů na nynějších 5 modelů. Zájemci o tablet od Applu tak mají poměrně široký výběr vzhledem k funkcím a cenovému rozpětí. Dva nejnovější modely nám přistály v redakci a v dnešní recenzi se podíváme na menší z nich.

Mnoho uživatelů namítá, že současná nabídka iPadů je chaotická, resp. zbytečně obsáhlá a potenciální zákazníci tak mohou mít problém s výběrem vhodného modelu. Po více než týdenním testování dvou posledních novinek v tom mám osobně jasno. Pokud nechcete (nebo jednoduše nepotřebujete) iPad Pro, kupte si iPad mini. V současnosti je to dle mého názoru iPad, který dává největší smysl. V následujících řádcích se svůj postoj pokusím vysvětlit.

Na první pohled si nový iPad mini rozhodně nezaslouží přízvisko „nový“. Pokud bychom ho srovnali s poslední generací, která dorazila už před čtyřmi lety, moc se toho nezměnilo. To může být jedním z největších negativ novinky – design by se dal označit za dnes už klasický, možná i trochu zastaralý. To nejpodstatnější se však skrývá uvnitř a je to právě hardware, který ze staronového mini dělá špičkové zařízení.

Výkon a displej

Nejzásadnější novinkou je procesor A12 Bionic, který Apple poprvé představil v loni uvedených iPhonech. Výkonu má na rozdávání a pokud jej srovnáme s čipem A8, který je v posledním mini z roku 2015, rozdíl je skutečně propastný. V jednovláknových úlohách je A12 více než třikrát výkonnější, v těch vícevláknových až téměř čtyřikrát. Z hlediska výpočetního výkonu tak srovnání nemá téměř smysl a na novém mini je to vidět. Vše je svižné, ať už jde o běžný pohyb v systému, kreslení za pomocí Apple Pencil či hraní her. Vše běží naprosto plynule, bez jakýchkoliv záseků a propadů fps.

Jistých změn se dočkal také displej, i když by to na první pohled do specifikací nemuselo být hned jasné. První velké plus je to, že je panel laminovaný s dotykovou vrstvou. To měla i předešla generace mini, nejlevnější současný iPad (9,7″, 2018) však laminovaný displej nemá, což je také jeden z největších neduhů tohoto zařízení. Displej nového mini má stejné rozlišení jako posledně (2048 x 1546), stejné rozměry (7,9″) a logicky tak i stejnou jemnost (326 ppi). Disponuje však daleko vyšším maximálním jasem (500 nitů), podporuje široký barevný gamut P3 a technologii True Tone. Jemnost displeje je poznat na první pohled, od úvodního nastavení. V základním zobrazení je uživatelské rozhraní o něco drobnější než na větším Airu, UI scaling se však dá upravit v nastavení. Displeji nového mini se tak nedá takřka nic vytknout.

iPad mini (4)

Apple Pencil

S displejem souvisí podpora Apple Pencil, což je dle mého názoru jak pozitivní, tak i trochu negativní vlastnost. Pozitivní v tom ohledu, že i tento malý iPad Apple Pencil vůbec podporuje. Můžete tak naplno využít všech možností, které kreslení či psaní poznámek s „tužkou“ od Applu nabízí.

Objevují se zde však i jistá negativa. Jakákoliv práce s Apple Pencil nebude na malém displeji tak komfortní jako na větším displeji Airu. Displej nového mini disponuje obnovovací frekvencí „jen“ 60 Hz a zpětná vazba při psaní/kreslení není tak dobrá, jako u dražších modelů Pro. Někomu to může vadit, pokud však nejste na ProMotion technologii zvyklí, vyloženě chybět vám nebude (protože nevíte, o co přicházíte).

Další drobné negativum se týká spíše první generace Apple Pencil jako takové. Design je občas k vzteku, neboť se Apple Pencil ráda kamkoliv kutálí. Magnetem uchycená čepička schovávající Lightning konektor pro nabíjení se velmi ráda ztrácí a když už jsme u té konektivity, nabíjení Apple Pencil zastrčením do iPadu je také tak trochu nešťastné. To jsou však známé problémy první generace Apple Pencil, se kterými musí uživatelé počítat.

iPad mini (7)

Zbytek zařízení víceméně odpovídá tomu, co byste od Applu očekávali. Touch ID funguje spolehlivě, fotoaparáty také, i když nejde o žádné přeborníky ve své kategorii. 7 MPx Face Time kamera bohatě stačí pro to, na co byla určena. 8 MPx hlavní kamera žádný zázrak není, nikdo si však snad iPady nekupuje proto, aby si na nich fotil nějaké složité kompozice. Na momentky z dovolené stačí. Na skenování dokumentů je fotoaparát dostačující, stejně jako na pohotovostní fotografie a nahrávání videa pro rozšířenou realitu. Smířit se však musíte jen s 1080/30.

Reproduktory jsou slabší než u modelů Pro, navíc jsou jen dva. Maximální hlasitost je však slušná a dokáže bez problémů přehlušit auto jedoucí dálniční rychlostí. Výdrž baterie je velmi dobrá, celý den zvládne mini bez problému i s častým hraním her, při lehčí zátěži se dostanete skoro i na dny dva.

iPad mini (5)

Závěrem

Obrovskou výhodou nového mini je velikost. Malý iPad je opravdu kompaktní, a to je jedna z jeho největších předností. Pohodlně se tak vejde v podstatě kamkoliv, ať už jde o batoh, kabelku nebo dokonce kapsu u kapsáčů. Díky své velikosti není tak neohrabaný na používání jako větší modely, a díky své kompaktnosti ho tak budete ochotněji nosit s sebou, což znamená také častější používání.

A právě snadnost použití v takřka všech podmínkách dělá z nového iPadu mini dle mého názoru ideální tablet. Není příliš malý na to, aby jej nemělo smysl používat vzhledem k dnešním velikostem smartphonů, není však ani příliš velký na to, aby už byl neohrabaný. Osobně už téměř pět let používám iPady klasických rozměrů (od 4. generace, přes Airy a loňský 9,7″ iPad). Jejich velikost je v některých případech skvělá, v jiných už tolik ne. Po týdenním fungováním s novým mini jsem se přesvědčil, že menší velikost je (v mém případě) více pozitivum než negativum. Kompaktní rozměry jsem oceňoval častěji, než kdy mi chybělo pár palců obrazovky navíc.

V kombinaci s výše uvedeným si tak stojím za tím, že pokud uživatel nepotřebuje extrémní výkon a některé specifické (pokročilé) funkce, iPad mini je nejlepší z ostatních nabízených variant. Příplatek dva a půl tisíce korun oproti nejlevnějšímu 9,7″ iPadu za to stojí už jen z hlediska displeje samotného, natož pak s ohledem na nabízený výkon a rozměry. Větší Air je v základu o tři tisíce draží, a kromě podpory Smart Keyboard nabídne navíc „jen“ 2,6″ úhlopříčně (s nižší jemností displeje). Stojí vám to za to? Mně nikoliv, a proto se mi bude nový iPad mini jen velmi těžko vracet.

.