Zavřít reklamu

Možná není úplným překvapením, že nový ProMotion displej iPhonu 13 Pro Max získal ocenění „Best Smartphone Display Award“ webu DisplayMate, když jej před rokem získala i předchozí generace největšího z iPhonů. Toto ocenění je založeno na kombinaci laboratorních testů a měření, které vedly k tomu, že novinka Applu má displej „nejvyšší úrovně“ se stupněm výkonu A+. 

Specifikace OLED displeje iPhonu 13 Pro Max, který Apple nazývá Super Retina XDR, zahrnuje technologii ProMotion s adaptivní obnovovací frekvencí od 10 po 120 Hz, HDR, True Tone, Haptic Touch, široký barevný rozsah (P3), kontrastní poměr 2 000 000 : 1, maximální jas 1 000 nitů (typický), v HDR 1 200 nitů a další. Jeho úhlopříčka je 6,7“ (kvůli zakulacení rohů je skutečná úhlopříčka 6,68“) a nabízí rozlišení 2778 × 1284 pixelů při jemnosti 458 pixelů na palec a poměru stran 19,5:9.

DisplayMate poskytuje nezávislý vědecký a objektivní laboratorní test a analýzu OLED displejů s jedenáctiletou historií. Všechna měření a hodnocení, stejně jako ocenění, jsou založeny na rozsáhlých objektivních laboratorních testech a měřeních, která jsou také kompletně zveřejňována, díky čemuž může každý posoudit jednotlivé rozdíly mezi displeji více značek a produktů. 

Pokud se zaměříme čistě na vylepšení, která přinesl model 13 Pro Max oproti iPhonu 12 Pro Max, jedná se o: 

  • Vyšší obnovovací frekvenci displeje, kdy iPhone 13 Pro Max nabízí až 120 Hz ve srovnání s 60Hz displejem u iPhone 12 Pro Max. Zobrazovací subpixely jsou stále aktualizovány vyšší rychlostí. 
  • Vyšší maximální jas, a to o 27 % vv porovnání s předchůdcem. 
  • Vyšší absolutní přesnost barev. 
  • O 25 % vyšší účinnost zobrazení, kdy může displej využívat až 80 % celkového výkonu, a výrazně tím prodlouží dobu chodu na baterii. 
  • Menší slot pro displej, který má iPhone 13 Pro Max o 20 % menší, než je tomu u iPhonu 12 Pro Max. Zabírá tak pouze 1,3 % z celkové plochy obrazovky. 

Na základě rozsáhlých laboratorních testů a měření DisplayMate tak iPhone 13 Pro Max poskytuje rovnoměrně konzistentní výkon zobrazení na nejvyšší úrovni a získal tak hodnocení „All Green“ ve všech kategoriích. Výsledkem je, že iPhone 13 Pro Max získal také nejvyšší celkové hodnocení a nejvyšší možný stupeň výkonu displeje, a to A+. Podle měření DisplayMate se tak aktuálně jedná o nejlepší displej obsažený ve smartphonu. Jeho perfektní kalibrace, přesnost a výkonnost, je totiž vizuálně k nerozeznání od dokonalého.

Jak funguje DisplayMate 

DisplayMate využívá sekvenční prezentaci speciálně navržených a velmi citlivých proprietárních testovacích obrazců. Každý testovací vzor má jednu velmi specifickou funkci, kterou je třeba provést. Jednoduše je zobrazí jeden po druhém a postupuje podle jasných pokynů krok za krokem ukazujících se na obrazovce, a které doprovázejí každý testovací obrazec. 

Aby v DisplayMate prozkoumali výkon nového OLED displeje iPhonu 13 Pro Max, spustili na něm hloubkovou sérii testů a měření laboratoře Mobile Display Technology Shoot-Out Lab. Apple dokonce telefon společnosti k testu sám poskytl. Níže uvedené body jsou některé z těch, na které se v DisplayMate zaměřili a podrobili je detailnímu testování.

Průmyslové standardní barevné gamuty 

iPhone 13 Pro Max podporuje dva nejdůležitější průmyslové standardní barevné gamuty: barevný gamut sRGB / Rec.709, který se používá pro většinu aktuálního spotřebitelského obsahu, a nový široký barevný gamut DCI-P3, který se používá v televizorech 4K Ultra HD. Gamut DCI-P3 je o 26 % větší než gamut sRGB / Rec.709. Ale automatická správa barev poskytuje mnohem více gamutů.

Automatická správa barev 

Většina chytrých telefonů a tabletů poskytuje pouze jeden až několik volitelných pevných barevných gamutů. iPhone 13 Pro Max má automatickou správu barev, která se automaticky přepne na správný barevný gamut pro jakýkoli zobrazený obsah obrázku v širokém barevném prostoru DCI-P3, který má profil ICC, takže se obrázky automaticky zobrazí se správnými barvami, ani přesycené nebo nedostatečně nasycené. Automatická správa barev s více různými barevnými gamuty je velmi užitečná a důležitá modernější funkce, kterou by měly poskytovat všichni výrobci. 

Přesnost barev 

Poskytování skvělých barev s vysokou absolutní přesností barev je neuvěřitelně obtížné, protože vše na displeji musí být provedeno správně. Aby bylo možné dosáhnout přesných barev obrazu, musí displej přesně odpovídat standardnímu barevnému gamutu, který byl použit k produkci sledovaného obsahu – ne více a ne méně. Displej navíc potřebuje přesnou stupnici intenzity (čistý logaritmický mocninový zákon) a přesný bílý bod. Každý displej iPhonu 13 Pro Max je však už ve výrobě individuálně kalibrován na přesnost barev i přesnost kontrastu.

Připomeňte si představení iPhonu 13 Pro (Max):

Přesnost kontrastu a přesnost stupnice intenzity 

Měřítko intenzity (někdy nazývané stupnice šedé) ovládá nejen kontrast obrazu, ale také určuje, jak se primární, červené a zelené barvy míchají a vytvářejí všechny barvy na obrazovce. Pokud tedy stupnice intenzity přesně nedodržuje standard, který se používá k produkci prakticky veškerého spotřebitelského obsahu, pak budou barvy obrázku, kontrast obrazu a jejich intenzita jasu na všech obrázcích chybné. Stupnice intenzity na iPhone 13 Pro Max s gama 2,21 je téměř dokonalou shodou se standardem stupnice intenzity, který je nezbytný pro vysokou absolutní přesnost barev. 

Jas obrazovky a výkon při vysokém okolním světle 

Mobilní displeje se často používají při relativně jasném okolním osvětlení, které vyplavuje sytost a kontrast barev, snižuje kvalitu obrazu a ztěžuje sledování nebo čtení obrazovky. Aby byl displej použitelný při vysokém okolním osvětlení, potřebuje kombinaci vysokého jasu obrazovky a nízké její odrazivosti – iPhone 13 Pro Max má v tomto ohledu obojí, což je nesmírně důležité pro čitelnost obrazovky, kvalitu obrazu a přesnost barev v okolním světle.

HDR s vysokým dynamickým rozsahem 

iPhone 13 Pro Max poskytuje mobilní HDR s vysokým dynamickým rozsahem s podporou HDR10 i Dolby Vision, což mu umožňuje přehrávat obsah s vysokým dynamickým rozsahem 4K vytvořený pro televizory 4K UHD. Aby poskytoval mobilní HDR, má zařízení požadovaný OLED displej s širokým barevným gamutem Digital Cinema DCI-P3, vysokou špičkovou svítivostí, perfektní černou barvou a nekonečným kontrastním poměrem. Špičkový jas HDR je 1 200 nitů. 

Tmavý režim 

Zařízení má nastavení tmavého režimu, které převrací typické bílé pozadí s černým textem na černé pozadí s bílým textem. To u většiny aplikací výrazně snižuje celkový jas celého displeje a mělo by se tím snížit namáhání očí při sledování displeje za nízkého až tmavého okolního světla. Dalším bonusem je, že přechod na černé pozadí ve většině případů výrazně sníží spotřebu baterie OLED displejem.

Režim zobrazení True Tone 

True Tone automaticky mění bílý bod a vyvážení barev displeje na základě měření okolního světla dopadajícího na obrazovku v reálném čase. Cílem je, aby se displej choval více jako papír odrážející okolní světlo a přebírající jeho barvu. Je implementován se snímačem okolního světla, který kromě jeho jasu měří i barvu okolního světla. Všimnete si toho, že když se bílý bod displeje změní ze standardu 6500 K, bude ovlivněna a snížena absolutní přesnost barev v celém barevném gamutu.

Úhel pohledu 

Zatímco LCD displeje obvykle zaznamenávají 55% nebo větší pokles jasu při pozorovacím úhlu 30 °, OLED displej iPhonu ukazuje mnohem menší, a to 24%, snížení jasu při 30 °. Kompletní test displeje iPhonu 13 Pro Max si můžete přečíst na stránkách DisplayMate.

Nově představené Apple produkty můžete zakoupit na Mobil Pohotovosti

Chcete nový iPhone 13 nebo iPhone 13 Pro koupit co možná nejvýhodněji? Pokud u Mobil Pohotovosti upgradujete na nový iPhone, získáte za svůj stávající telefon nejlepší výkupní cenu. Novinku od Applu si také můžete snadno pořídit na splátky bez navýšení, kdy navíc nezaplatíte ani korunu. Více na mp.cz.

.