Zavřít reklamu

Při příležitosti včerejší Apple Keynote došlo k odhalení očekávaného iPhonu 13 (Pro). Nová generace jablečných telefonů vsadila na stejný design jako její předchůdce, ale přesto představila řadu zajímavých novinek. To obzvláště platí v případě modelů iPhone 13 Pro a 13 Pro Max, které opět posouvají pomyslnou hranici o několik kroků vpřed. Pojďme si tedy v rychlosti shrnout vše, co o telefonech s označením Pro víme.

Design a zpracování

Jak jsme již naznačili v samotném úvodu, z hlediska designu a zpracování se žádné velké změny neodehrály. Přesto se ale v tomto směru nachází jedna zajímavá změna, po které jablíčkáři volali již několik let. Řeč je samozřejmě o menším horním výřezu, jež byl častokrát terčem kritiky a konečně se dočkal 20% zmenšení. Z hlediska designu si však iPhone 13 Pro (Max) zachovává stejně ostré hrany jako iPhone 12 Pro (Max). K dostání je každopádně v jiných barvách. Jmenovitě se jedná o horsky modrou, stříbrnou, zlatou a grafitově šedou.

Pojďme se ale společně podívat ještě na samotné rozměry. Standardní iPhone 13 Pro má tělo o velikosti 146,7 x 71,5 x 7,65 milimetrů, zatímco verze iPhone 13 Pro Max pak nabízí 160,8 x 78,1 x 7,65 milimetrů. Z hlediska hmotnosti pak můžeme počítat s 203 a 238 gramy. Nadále je to již beze změny. Na pravé straně těla se tedy nachází zapínací tlačítko, nalevo pak tlačítka pro ovládání hlasitosti a ze spodní strany je reproduktor, mikrofon a Lightning konektor pro napájení a synchronizaci. Samozřejmě nechybí ani voděodolnost dle stupně IP68 a normy IEC 60529. Telefony proto vydrží až 30 minut v hloubce 6 metrů. Záruka se však na poškození vodou (klasicky) nevztahuje.

Displej se skvělým vylepšením

Pokud jste sledovali včerejší Apple Keynote, tak vám jistě neunikla novinka související s displejem. Než se k ní ale dostaneme, pojďme se podívat na základní informace. Displej je totiž i v případě letošní generace přímo špičkový a nabízí tak prvotřídní zážitek. iPhone 13 Pro je vybaven OLED displejem Super Retina XDR s úhlopříčkou 6,1″, rozlišením 2532 x 1170 px a jemností 460 PPI. V případě iPhonu 13 Pro Max se pak taktéž jedná o OLED displej Super Retina XDR, avšak tento model nabízí úhlopříčku 6,7″, rozlišení 2778 x 1287 px a jemnost 458 PPI.

mpv-shot0521

Tou největší novinkou je každopádně podpora ProMotion, tedy adaptivní obnovovací frekvence. Jablíčkáři již několik let volali po telefonu s vyšší obnovovací frekvencí a konečně se dočkali. Displej v případě iPhonu 13 Pro (Max) dokáže na základě obsahu měnit svou obnovovací frekvenci, a to konkrétně v rozsahu 10 až 120 Hz. Samozřejmě pak nechybí ani podpora HDR, funkce True Tone, široký barevný rozsah P3 a Haptic Touch. Co se týče kontrastního poměru, tak ten činí 2 000 000 : 1 a maximální jas dosahuje hodnoty 1000 nitů – v případě HDR obsahu dokonce 1200 nitů. Stejně pak jako u iPhonu 12 (Pro), tak ani zde nechybí Ceramic Shield.

Výkon

Všechny čtyři nové iPhony 13 pohání zbrusu nový čip Apple A15 Bionic. Ten těží především ze svého 6jádrového CPU, přičemž 2 jádra jsou výkonná a 4 úsporná. Co se pak týče grafického výkonu, o ten se stará 5jádrový GPU. To vše doplňuje 16jádrový Neural Engine zaštiťující práci se strojovým učením. Celkově je čip A15 Bionic tvořen 15 miliardami tranzistorů a dosahuje až o 50 % lepších výsledků než nejvýkonnější konkurence. Kolik ale telefony nabídnou operační paměti je prozatím nejasné.

Fotoaparáty

V případě iPhonů Apple v posledních letech vsází na schopnosti jeho fotoaparátů. Ačkoliv jsou tedy všechny objektivy na nejnovějším iPhonu 13 Pro (Max) vybaveny „pouze“ 12MP senzorem, tak i přesto se dokážou postarat o prvotřídní fotografie. Konkrétně se tedy jedná o širokoúhlý objektiv s clonou f/1.5, ultraširokoúhlý objektiv s clonou f/1.8 a teleobjektiv s clonou f/2.8.

Zajímavostí je také 120° zorné pole v případě ultraširokoúhlého fotoaparátu či až trojnásobný optický zoom u teleobjektivu. Vylepšení se také dočkal noční režim, který už byl i předtím na dostatečně vysoké úrovni, především tedy díky LiDAR skeneru. Potěšit dokáže i optická stabilizace obrazu u širokoúhlého objektivu, která je dokonce v případě ultraširokoúhlého a teleobjektivu dvojnásobná. Nadále jsme se dočkali zajímavé novinky s názvem Focus Pixels pro lepší ostření u širokoúhlého fotoaparátu. Nechybí pak ani Deep Fusion, Smart HDR 4 a možnost výběru vlastních foto-stylů. Apple zároveň iPhone vybavil možností fotit makro fotografie.

O něco zajímavější je to pak v případě natáčení videa. Apple se totiž vytáhl s nesmírně zajímavou novinkou, která nese název Cinematic mode. Tento režim vám umožní nahrávání videí v rozlišení 1080p při 30 snímcích za sekundu, avšak dokáže jednoduše a bleskurychle přeostřovat z objektu na objekt a docílit tak prvotřídního filmařského efektu. Následně samozřejmě nechybí možnost nahrávat v HDR Dolby Vision až ve 4K při 60 FPS, případně nahrávání do Pro Res při 4K a 30 FPS.

Samozřejmě se nezapomnělo ani na přední fotoaparát. Zde můžete narazit na 12MP fotoaparát s clonou f/2.2, který nabízí podporu portrétu, nočního režimu, Deep Fusion, Smart HDR 4, foto-stylů a Apple ProRaw. I zde pak lze dokonce využít zmiňovaný Cinematic mode, stejně tak v rozlišení 1080p s 30 snímky za sekundu. Standardní videa lze i nadále nahrávat v HDR Dolby Vision až ve 4K při 60 FPS, ProRes video pak dokonce až ve 4K při 30 FPS.

Větší baterie

Apple již při samotném představení nových iPhonů zmiňoval, že díky novému uspořádání interních komponentů zbylo více místa pro větší baterii. Bohužel ale prozatím není tak úplně jasné, jak přesně na tom kapacita baterie v případě modelů Pro je. Gigant z Cupertina každopádně na svém webu uvádí, že iPhone 13 Pro při přehrávání videa vydrží 22 hodin, při jeho streamování pak 20 hodin a u přehrávání zvuku nabídne výdrž dosahující 75 hodin. Model iPhone 13 Pro Max u přehrávání videa vydrží až 28 hodin, u jeho streamování zhruba 25 hodin a v případě přehrávání zvuku se jedná o skvělých 95 hodin. Napájení následně probíhá prostřednictvím standardního Lightning portu. Nadále se samozřejmě nabízí použití bezdrátové nabíječky či MagSafe.

mpv-shot0626

Cena a dostupnost

Z hlediska ceny iPhone 13 Pro startuje na 28 990 korunách se 128GB úložištěm. Připlatit si následně můžete za vyšší úložiště, kdy vás 256 GB vyjde na 31 990 korun, 512 GB na 38 190 korun a 1 TB na 44 390 korun. Model iPhone 13 Pro Max pak začíná na 31 990 korunách a možnost úložiště jsou následně stejné. Za verzi s 256 GB dáte 34 990 korun, za 512 GB a 41 190 korun a za 1 TB 47 390 korun. Pokud nad koupí této novinky uvažujete, tak by vám určitě neměl uniknout start předobjednávek. Ten započte v pátek 17. září ve 14 hodin, přičemž následně na pulty prodejců telefony zamíří 24. září.

.