Zavřít reklamu

V roce 2020 nám Apple představil řadu iPhone 12, která všechny překvapila svým novým designem. Zároveň tak gigant vůbec poprvé představil sérii tvořenou hned čtveřicí telefonů, díky čemuž může pokrýt větší množství potenciálních zájemců. Konkrétně se tedy jednalo o iPhone 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max. V tomto trendu pak společnost pokračovala i nadále u iPhonů 13. Již u „dvanáctek“ se ale začaly šířit zprávy o tom, že je model mini prodejním propadákem a jednoduše o něj není zájem. V otázce proto bylo, zdali se vůbec dočká nástupce.

Jak už bylo zmíněno výše, následně ještě přišel iPhone 13 mini. Od té doby ale spekulace a úniky hovoří jasně. Nadcházejícího menšího iPhonu už se zkrátka nedočkáme a namísto něj Apple přijde s vhodným náhradníkem. Podle všeho by se mělo jednat o iPhone 14 Max – tedy základní model, avšak v trošku větším provedení, v čemž se Apple částečně inspiroval u svého nejlepšího modelu Pro Max. Jenže nabízí se zajímavá otázka. Dělá tak Apple správně, nebo by se měl raději držet svého drobečka?

Dělá Apple s modelem Max správně?

Moderní technologie se v posledních letech výrazně posunuly vpřed. Svým způsobem se změnily i preference v otázce velikosti displeje, na což v posledních dvou letech doplácel právě model mini. Obrazovky se zkrátka neustále zvětšovaly a lidé si zvykli na úhlopříčku kolem 6″, na což bohužel Apple lehce doplatil. Samozřejmě stále najdeme řadu uživatelů, kteří budou i nadále preferovat zařízení kompaktních rozměrů a na svůj model mini nedají jakkoliv dopustit, avšak je nutné také zmínit, že v takovém případě se jedná o minoritu, jejíž kupní síla nedokáže zvrátit současný postup od Applu. Čísla zkrátka hovoří jasně. Ačkoliv o oficiálních prodejích jednotlivých modelů Apple neinformuje, analytické společnosti se v tomto ohledu jednoduše shodují a vždy jim z toho vychází jediná odpověď – iPhone 12/13 mini se prodává hůř, než se u něj vůbec očekávalo.

Na něco takového je logicky nutné reagovat. Apple je komerční společnost jako každá jiná a jejím cílem je proto maximalizovat svůj zisk. Zde navíc navazujeme na zmiňovaný fakt, že dnes lidé zkrátka preferují telefony s většími obrazovkami, což je jasně vidět při pohledu na dnešní trh chytrých telefonů. Jen stěží tak najdeme vlajkový telefon v rozměrech iPhonu mini. Z tohoto důvodu se kroky cupertinského giganta zdají být pochopitelné. Na podobnou taktiku navíc již delší dobu vsází i konkurenční Samsung. Jeho vlajkovou řadu sice tvoří trojice telefonů, avšak jistou podobnost v ní najdeme. Zatímco modely S22 a S22+ jsou si velice podobné a rozlišuje je jen rozdíl ve velikosti, pravým high-endem (vlajkovou lodí) je pak model S22 Ultra. Svým způsobem tak i Samsung nabízí základní model ve větším těle.

Apple iPhone

Jablíčkáři model Max již vítají

Bezesporu největším potvrzením o nadcházejících krocích Applu jsou reakce od samotných uživatelů. Jablíčkáři se na diskuzních fórech vesměs shodují v jednom. Model mini do dnešní nabídky zkrátka nezapadá, zatímco model Max už tam měl být už dávno. K názorům na fórech je však nutné přistupovat opatrně, jelikož jedna skupina příznivců může snadno přebít tu druhou. Pozitivní ohlasy na iPhone Max se každopádně častokrát opakují.

Na druhou stranu jistá naděje pro model mini tady stále je. Možným řešením by mohlo být, kdyby Apple k tomuto telefonu přistupoval stejně jako k iPhonu SE a aktualizoval je tedy jednou za pár let. Díky tomu by tak tento kousek nebyl přímou součástí nových generací a teoreticky by na něj cupertinský gigant nemusel vynaložit takové náklady. Zdali se ale něčeho takového dočkáme je nyní samozřejmě nejasné.

.