Zavřít reklamu

Pokud si objednáte z Apple Online Store iPhone 13 Pro, nehledě na velikost, kapacitu úložiště a barevnou variantu, měsíc si počkáte, než vám jej Apple doručí. Růžově to nevypadá a ni v ostatních distribucích. Pokud na některý z modelů máte spadeno, není skutečně důvod meškat. Vzhledem k aktuálním problémům se dodací lhůta bude spíše prodlužovat. 

Apple Online Store ke dni objednání 4. října ukazuje doručení modelů 13 Pro mezi 3. až 10. listopadem. Když se podíváte na Alzu, tak se dočkáte jen hlášky „Na objednávku – termín upřesníme“. Mobil pohotovost vám modely 13 Pro pak umožní jen předobjednat. Zajímavá je situace v iStores, kde je uváděn termín do týdne. V každém případě se historie opakuje, protože verze Pro na postupné prodlužování dodacích lhůt jednoduše trpí.

Unboxing iPhonu 13 Pro Max:

Zajetý trend 

Pokud se podíváme na loňský model iPhonu 12 Pro (Max), tak zprávy ze světa hovořily o tom, že právě zájem o vyšší modely převážil ten o ty bez onoho profesionálního přídomku za označením generace zařízení. Situace se stabilizovala až na konci listopadu. Kdo objednal na začátku prosince, měl jistotu doručení do Vánoc. Jenže dvanáctky byly představeny až v říjnu, vše ve stínu probíhající koronavirové krize. Dalo se to tedy poměrně chápat. Předprodeje začaly o měsíc později, jak letos, tedy až 16. října, ostrý start prodeje začal 23. října. Logistika nejela na plné obrátky, stejně tak výrobní závody měly během roku omezený provoz.

Problémy s distribucí však postihly i iPhony 11 Pro (Max), které ale byly do světa vypuštěny ještě v relativně klidné době. Prakticky pár minut po spuštění jejich předprodejů se už termín u verzí se 64 a 256GB úložištěm v půlnočně zelené a vesmírně šedé barvě natáhl o 14 dní až tři týdny, po oficiálním spuštění ostrého prodeje. Stejné problémy postihly i řadu iPhone XS, ještě hůře na tom byl předchůdce v podobě modelu X 

Ten samozřejmě přinesl nový bezrámečkový design, a nebylo tedy divu, že po něm byli uživatelé patřičně lační. I na něho se tak čekalo, avšak tehdy to bylo dokonce i šest dlouhých týdnů. Konkrétně u něho pak začal Apple uspokojovat poptávku až v půli prosince tak, aby stihl pokrýt vánoční sezonu.

Letos je situace jiná 

Pokud byl Apple dříve možná jen nepřipraven na poptávku, a pokud mu loni do distribuce zasáhl koronavirus, letos udeřila krize naplno. A i když to vypadá, že je nad pandemií vyhráno, ve skutečnosti tomu tak není. Možná se podařily eliminovat problémy s logistikou, ale rozhodně ne se samotnou výrobou. Čipů je totiž pořád nedostatek, a to nejen v případě mobilních telefonů, ale i jiné elektroniky.

Do toho se Applu kupí další problémy. Čína totiž reguluje odběry energií tamních závodů, což má dopad na výrobu, protože fabriky jsou jednoduše zavřené. Toto ale není namířeno proti Applu, toto je v zájmu ekologie, jen se to sešlo v nejméně vhodný okamžik. A do toho je zde ještě Vietnam a omezení dodávek kamerových modulů.

I když ne záměrně, Applu jsou ze všech stran házeny klacky pod nohy. Vše se navíc může ještě zdramatizovat. Nechcete-li tak čekat na svůj iPhone 13 Pro (Max) neúměrně dlouho, s jeho předobjednáním příliš nemeškejte. Je pak jedno, jestli přímo u Applu nebo autorizovaného distributora. 

.