Zavřít reklamu

Před pár měsíci začal Apple prodávat své hodinky Watch a dnes pro ně na WWDC představil novou verzi operačního systému – watchOS 2. Největší novinkou tohoto systému jsou bezesporu nativní aplikace, které Apple Watch dosud postrádaly. Představen byl také nový ciferník, na kterém si můžete dát na pozadí vlastní fotografii.

Nový watchOS 2 znamená velký posun pro vývojáře i uživatele. Vývojáři nově mohou vyvíjet nativní aplikace, které budou mnohem rychlejší a výkonnější, a zároveň mohou využívat díky novým API další hardware hodinek. Pro uživatele zase watchOS 2, který vyjde na podzim, přinese nové ciferníky nebo komunikační možnosti.

Současné Apple Watch aplikace jsou velice omezené – běží na iPhonu, displej hodinek je prakticky jen vzdálenou obrazovkou a mají omezené možnosti. Nyní Apple dává vývojářům přístup k digitální korunce, haptickému motůrku, mikrofonu, reproduktoru a akcelerometru, což umožní vytvořit zcela nové a inovativní aplikace.

I tak už jich nyní vývojáři pro Watch vyvinuly tisíce a toto je další krok, jak je posunout na vyšší úroveň. Díky přístupu k monitoru srdečního tepu a akcelerometru budou moci aplikace třetích stran lépe měřit výkon, digitální korunka již nebude sloužit jen k rolování, ale například k jemnému ovládání světel a vibrační motůrek vám může dát vědět, když se zamknou dveře u auta.

Podobně významné je pro vývojáře také otevření tzv. komplikací. Ty jako malé prvky přímo na ciferníku zobrazují různé užitečné údaje, které máte vždy hned na očích. Zpřístupnění komplikací vývojářům třetích stran může udělat z Apple Watch ještě efektivnější nástroj, protože ciferník je ústřední obrazovkou hodinek.

Vývojáři mohou s novými nástroji pracovat již nyní. Až se pak na podzim dostane watchOS 2 na veřejnost, uživatelé si budou moci na pozadí svých ciferníků dát vlastní fotografie a nebo třeba time-lapse video z Londýna.

Nová funkce Time Travel vás na hodinkách bude doslova přesouvat v čase. Jak uživatel točí digitální korunkou, Watch přetáčejí čas dopředu a ukazují, jaké události či aktivity na vás čekají nebo jaká bude teplota, až za pár hodin přiletíte na místo určení. Při „brouzdání“ časem se můžete dozvědět právě i informace o vašem letu – kdy letíte, kdy se musíte odbavit, v kolik hodin přistanete.

Nově bude v Apple Watch možné kreativněji komunikovat pomocí různých barev při kreslení obrázků a na e-maily půjde odpovídat nadiktováním zprávy. Seznam přátel již nebude omezen na dvanáct lidí, ale půjde vytvořit další seznamy a přátele do nich přidávat přímo v hodinkách.

Mnozí jistě uvítají také nový režim, který přemění nabíjející se Watch ležící na nočním stolku v šikovný budík. Digitální korunka s bočním tlačítkem v tu chvíli slouží pro odložení nebo vypnutí budíku. Důležitou bezpečnostní novinkou ve watchOS 2 je Activation Lock, který známe z iPhonů. Na dálku budete moci své odcizené hodinky smazat a zloděj se do nich nedostane, dokud nezadá heslo k vašemu Apple ID.

.