Zavřít reklamu

Výkonný ředitel Applu Tim Cook v minulém týdnu absolvoval čtyřdenní návštěvu Čínské lidové republiky, kde s nejvyššími představiteli země diskutoval online bezpečnost, přislíbil nové Apple Story a navštívil továrnu Foxconnu, kde se sestavují nové iPhony. Zároveň uvedl, že prioritou číslo jedna je nyní pro Apple dostat do Číny Apple Pay.

„Chceme přinést Apple Pay do Číny. Všechno, co děláme, se chystáme zprovoznit i tady. Apple Pay je jednoznačnou prioritou,“ uvedl během své čínské návštěvy pro státní zpravodajskou agenturu Cook.

Ve Spojených státech byla nová platební služba Apple Pay spuštěna před týdnem a jak Tim Cook na konferenci WSJD prozradil, Apple se okamžitě stal největším hráčem na tomto poli. Za první tři dny byl v Apple Pay aktivován jeden milion platebních karet.

Obrovský potenciál pro Apple Pay vidí kalifornská společnost také v Číně, ale stejně jako v Evropě ho čeká před vstupem na asijský kontinent ještě překonání mnoha překážek. Nové iPhony 6 a 6 Plus, které se v Číně začaly prodávat teprve před necelými dvěma týdny, mají zatím NFC pro bezkontaktní placení deaktivované. Dle čínského webu Caixin Online by mohlo Apple Pay do země dorazit nejdříve až ve druhém čtvrtletí příštího roku.

V Číně se totiž čtyři zásadní hráči přou, jak elektronické platby nejlépe vyřešit a zajistit. O koho se jedná?

  • UnionPay, obří, státem vlastněný vydavatel platebních karet a dlouholetý podporovatel technologie NFC.
  • Alibaba, čínský e-commerce gigant, který zvolil levnější, méně bezpečnou cestu QR kódů.
  • China Mobile a další velcí mobilní operátoři, kteří prodávají SIM karty s vestavěnými secure elementy (zabezpečené čipy, které mají v sobě i nové iPhony 6).
  • Samsung, HTC, Huawei, Lenovo a další výrobci smartphonů, kteří se snaží udržet nad secure elementy kontrolu ve vlastních zařízeních.

Do toho všeho chce vstoupit nyní Apple s vlastním secure elementem, šifrovanou výměnou tokenů při provádění platby a proprietárním řešením s otiskem prstu. Apple navíc neměl v Číně vždy na růžích ustláno, zejména ze strany státních médií, a tak je otázka, jak rychle a úspěšně budou jednání probíhat. V září sice Caixin Online reportoval, že státní vydavatel platebních karet UnionPay souhlasil s přijetím Apple Pay, ale zatím se tak stále nestalo.

Zejména o klíčovém bezpečnostním prvku – secure elementu – se v Číně vede velká debata, tedy o tom, kdo by nad ním měl mít kontrolu. Zájem mají všichni. „Kdokoliv, kdo kontroluje secure element, kontroluje data na něm uložená a kapitál uložený na příslušných účtech,“ vysvětluje důvod zájmu všech zainteresovaných ve své zprávě bezpečností firma Shenyin & Wanguo.

Minimálně s největším čínským internetovým prodejcem Alibaba Group, který dosud preferoval místo NFC QR kódy, už ale začal Apple jednat. Na konferenci WSJD to prozradil Tim Cook, který se v tomto týdnu setká s Jackem Maem, šéfem Alibaba Group.

„Pokud dokážeme najít nějaké oblasti společného zájmu, bude to skvělé,“ uvedl na WSJD Cook, před kterým vystupoval právě Jack Ma. K němu prý šéf Applu chová velký respekt a rád spolupracuje s chytrými lidmi jako on. Ani Jack Ma se spolupráci obou společností nebrání: „Doufám, že společně něco dokážeme.“

Kdy ale Apple Pay do Číny skutečně dorazí, není zatím vůbec jasné, stejně tomu je také, co se Evropy týče.

Zdroj: Fortune, Caixin, Cnet
.