Zavřít reklamu

Apple včera představil dvojici nových jablečných počítačů. Formou tiskové zprávy totiž představil zbrusu nový 14″ a 16″  MacBook Pro a Mac mini, které se dočkaly zlepšení výkonu díky nasazení druhé generace čipů Apple Silicon. V obou případech jde o víceméně běžnou evoluci v podobě lepšího výkonu a efektivity. Nemalou pozornost na sebe však upoutal takzvaný vstupní model do světa jablečných počítačů. Mac mini je totiž nově k dostání nejen se základním čipem M2, ale také s profesionálním M2 Pro.

Nový Mac mini s čipem M2 Pro nahradil až doposud prodávanou „high-end“ konfiguraci s procesorem od Intelu. Jako uživatelé se navíc máme rozhodně na co těšit. Tato novinka si totiž z hlediska výkonu neuvěřitelně polepšila. To nejlepší však na tom je, že je Mac k dostání za poměrně lidovou cenu. K dostání je totiž od 17 490 Kč, respektive od 37 990 Kč u varianty se zmiňovaným čipem M2 Pro. Za cenu základního 13″ MacBooku Pro si tak můžete přijít na profesionální zařízení s výkonem na rozdávání. Mac mini si už proto s procesorem od Intelu jednoduše nekoupíte. Z toho vyplývá jediné – Apple už je jediný krůček od kompletního zaříznutí Intelu a naopak od definitivního přechodu na Apple Silicon. Přesto před ním stojí ta vůbec největší výzva.

Mac Pro aneb finální výzva

Pokud se řadíte mezi fanoušky Applu, zejména tedy jeho počítačů, pak moc dobře víte, že nyní už jen zbývá vrcholný Mac Pro. Zároveň je určitě na místě zmínit jednu poměrně důležitou věc. Když Apple vůbec poprvé představil přechod od procesorů Intel na vlastní řešení Apple Silicon, dodal, že bude celý přechod dokončen do 2 let. Tento termín ale bohužel nestihl. Přestože se mu podařilo nasadit nové čipy napříč téměř všemi modely, tak doposud čekáme na již zmiňovaný Mac Pro. U něj to totiž není tak úplně jednoduché. Jak už jsme uvedli výše, jedná se o vrchol nabídky jablečných počítačů, který cílí na ty vůbec nejnáročnější profesionály vůbec. Právě proto musí takovéto zařízení disponovat bezkonkurenčním výkonem.

Podle dostupných úniků a spekulací mělo už vícekrát dojít k představení tohoto modelu, z čehož ale ve všech případech nakonec sešlo. Samozřejmě prvotním plánem Applu bylo, že jej představí v deklarovaném časovém horizontu, respektive tedy do konce roku 2022. Následně se hovořilo o posunutí na leden 2023. Ani v tomto případě ale nemáme to štěstí – podle Marka Gurmana, ověřeného reportéra agentury Bloomberg, byl tento termín nakonec zrušen. Dle všeho je ale nový model prakticky na dosah a přijít by měl ještě letos. Apple tedy dělí už jen jediný krůček od finálního zaříznutí Maců s procesory Intel.

mac pro 2019 unsplash

Jak už jsme zmínili výše, Mac Pro je určen pouze pro malou skupinu těch nejnáročnějších uživatelů. I přesto si ale získává nesmírně velkou pozornost. Nejen jablíčkáři jsou totiž zvědaví, jak si Apple dokáže poradit s poměrně náročným úkolem a u takto výkonného zařízení přednést vlastní alternativu, která nejen že vyrovná výkonnostní možnosti současného Macu Pro z roku 2019, ale zároveň je ještě překoná. Mac Pro lze totiž nakonfigurovat s 28jádrovým procesorem Intel Xeon, 1,5 TB operační paměti RAM, dvěma grafickými kartami AMD Radeon Pro W6800X Duo s 64GB pamětí GDDR6, až 8TB SSD úložištěm a případně také se střihovou kartou Apple Afterburner. Zařízení s takovými komponenty by vás aktuálně vyšlo na více než 1,5 milionu korun.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.