Zavřít reklamu

Od představení iOS 16 nás nedělí už ani měsíc. Apple jej samozřejmě uvede spolu s dalšími systémy na své úvodní keynote k vývojářské konferenci WWDC22, kde se dočkáme nejen informací o jeho novinkách, ale také to, jaká zařízení jej budou podporovat. A pravděpodobně z tohoto seznamu vypadnou iPhony 6S, 6S Plus a první iPhone SE. 

Apple je známý příkladnou podporou operačních systémů pro svá zařízení. iPhony 6S přitom představil už v roce 2015, takže letos v září jim bude dlouhých 7 let. iPhone SE 1. generace pak přišel na jaře roku 2016. Všechny tři modely spojuje čip A9, který tedy z podpory připravovaného systému s největší pravděpodobností vypadne. Má to ale skutečně někomu vadit?

Aktuální době pořád stačí 

Stáří zařízení nevylučuje fakt, že jsou i v dnešní době plnohodnotně použitelné. Samozřejmě na užívání si náročných her to není, stejně tak hodně záleží na kondici baterie (jejíž výměna není problém), ale jako běžný telefon slouží minimálně model 6S pořád skvěle. Zavoláte si, napíšete SMS, projedete web, zkontrolujete sociální sítě, sem tam vyfotíte i nějakou tu momentku.

V rodině totiž jeden tento kousek vlastníme, a rozhodně pořád nevypadá, že by měl jít do starého železa. Koloběhem svého života sice stihl vystřídat na čtyři různé uživatele, kteří se na něm po vizuální stránce podepsali různými způsoby, z čelní strany ale vypadá pořád dobře a vlastně i aktuálně. To samozřejmě s ohledem na podobu iPhonu SE 3. generace. 

Právě protože letos Apple představil třetí verzi svého modelu SE, není problém se rozlouč s tou první (tedy alespoň po aktuálnosti softwarové stránky). Ta je sice mladší, jak iPhony 6S, jenže vychází ještě z podoby předchozího form factoru, tedy toho, který s sebou přinesl iPhone 5 a následně iPhone 5S, ze kterého tento model přímo vyhází. A ano, toto zařízení je už skutečně už hodně retro.

7 let je skutečně hodně 

V případě modelů 6S 7 a v případě modelu SE 1. generace 6 a půl roku dlouhá podpora je skutečně něco, co v mobilním světě nikde jinde nevidíme. Apple jim mohl podporu zařízenou už s iOS 15 a nikdo by se nemohl zlobit. Mohl to ostatně udělat už s iOS 14 a pořád by byl výrobcem, který udržuje podporu svým zařízením nejdéle ze všech.

Společnost Samsung letos oznámila, že svým aktuálním a nově vydávaným telefonům Galaxy poskytne 4 roky aktualizací operačního systému Android a 5 let aktualizací jejich zabezpečení. V oblasti zařízení s Androidem je to něco nebývalého, protože dokonce i sám Google poskytuje svým Pixelům jen 3 roky aktualizací systému a 4 roky zabezpečení. A to stojí jak za softwarem, tak hardwarem, právě jako Apple. Běžné jsou přitom jen dva roky aktualizací verze Androidu.

.