iWant

Apple Maps se v iOS 12 dočkají výrazného vylepšení. Nabídnou detailní podklady a několik novinek

iWant

Apple Maps byly dlouhou dobu jedním z nejslabších článků iOS, čemuž značně napomohlo i fiasko, jež doprovázelo jejich spuštění v roce 2012. Apple se proto snaží neustále své mapy vylepšovat, přičemž těch největších změn bychom se měli dočkat už brzy v iOS 12. TechCrunch totiž ve svém rozsáhlém článku popsal, že Apple Maps dostanou nové mapové podklady a budou tak výrazně podrobnější.

Hlavním cílem Applu je své mapy zcela osamostatnit a zbavit je závislosti na datech od poskytovatelů třetích stran. Proto si společnost vytváří vlastní mapové podklady, které sbírají speciální vozy, jež byly k vidění nejenom na území USA, ale také v několika evropských státech. Samotná implementace nashromážděných dat je komplikovaná, a tak se první změny dotknou jen okolí San Franciska a Bay Area v příští beta verzi iOS 12. Později v roce se uživatelé dočkají expanze do Severní Kalifornie.

Vlastní mapové podklady přináší Applu hned několik benefitů. Primárně bude schopný vypořádat se se změnami na silnicích mnohem rychleji, někdy dokonce v reálném čase. Koncovým uživatelům tak budou k dispozici aktuální mapy se všemi nástrahami, které je mohou na cestách potkat. Okamžitě se bude moct Apple vypořádat i s případnými chybami v mapách a nebude se tak muset spoléhat na opravy od svých poskytovatelů.

Eddy Cue, který má jablečné mapy na starosti, uvedl, že Apple Maps budou tou nejlepší mapovou aplikací na světě, čemuž výrazně napomohlo budování mapových podkladů od základu pomocí speciálních vozů a dat z iPhonů od uživatelů. Cue ale poznamenal, že Apple vždy shromažďuje data anonymně a jen podsekce celku – nikdy tedy celou cestu z bodu A do bodu B, ale pouze její náhodně vybrané segmenty.

Nová verze Apple Maps s sebou přinese hned několik změn a vylepšení. Přibudou například další informace pro pěší, sportovní areály (baseballová či basketbalová hřiště), parkoviště, stromy, ukazatele pro travnatý porost, tvary a velikosti budov a zlepší se silniční sítě. Mapa by se tak měla více podobat skutečnému světu. Vylepšení zaznamená i vyhledávání, jež by mělo podávat relevantnější výsledky. Změnou projde i navigace, zejména ta pro pěší.