Zavřít reklamu
iWant

Apple bude používat drony pro potřeby zkvalitnění Apple Maps

iWant

V roce 2016 přišel Apple s iniciativou, že by chtěli využívat husté sítě dronů, které by přispívaly se svými obrazovými daty do databáze Apple Maps. Mapové podklady by pak byly přesnější, neboť by měl Apple lepší přístup k aktuálním informacím a změnám na silnicích. Jak se zdá, po více než dvou letech se nápad začíná převádět do praxe neboť je Apple jednou z několika firem, které požádaly o povolení využívat drony i nad rámec zákonů určených americkým federálním úřadem pro letectví.

Apple, společně s hrstkou dalších společností, požádal americký úřad pro letectví (FAA, Federal Aviation Administration) o udělení výjimky z platných zákonů týkající se regulace provozu dronů. Právě v těchto zákonech je uživatelské létání s drony regulováno tak, aby se předcházelo potenciálním incidentům a to jak ve vzduchu, tak i na zemi. Pokud Apple výjimku dostane, bude mít k dispozici letový prostor (a také působení v něm), který je běžným občanům zakázaný. V praxi to znamená, že by mohl Apple létat se svými drony nad městy, přímo nad hlavami obyvatel.

Od této snahy si společnost slibuje, že jí poskytne zcela nové možnosti získávání informací, které bude možné následně zapracovat do vlastních mapových podkladů. Apple Maps by tak mohly podstatně pružněji reagovat na nově vytvořené uzavírky, na nové práce na silnicích či dokonce zlepšit informování o dopravní situaci jako takové.

Zástupce společnosti Apple výše zmíněnou snahu potvrdil a dodal doplňující informace o soukromí obyvatel, které by mohlo být podobnou aktivitou výrazně narušeno. Podle oficiálního prohlášení hodlá Apple jakékoliv citlivé informace odstranit předtím, než informace z dronů dostanou k uživatelům. V praxi by tak mělo jít o něco podobného, jako se děje v případě Google Street View – tedy rozmazané tváře lidí, rozmazané poznávací značky vozidel a další osobní údaje (například jmenovky na dveřích apod.).

V současné době má Apple povolení na provoz dronů v Severní Karolíně, kde bude probíhat testovací provoz. Pokud bude vše v pořádku a služba se osvědčí, společnost plánuje její postupné rozšíření po celých Spojených státech, zejména pak do velkých měst a center. Eventuálně by se měla tato služba rozšířit i mimo území USA, to je však prozatím v daleké budoucnosti.

Zdroj: 9to5mac