Zavřít reklamu

Bude mít iPhone USB-C, nebo si bude moci Apple dovolit prodávat své telefony v EU pořád s jeho Lightningem? Tato kauza se už táhne skutečně dlouho, a jak to tak vypadá, ještě chvíli jí to bude trvat, než dozná nějakého výsledku. Ve finále nám pak bude moci být i jedno, k čemu EU dospěje, protože ji možná Apple předběhne. 

To, že chce EU sjednotit nabíjecí kabely a konektory napříč elektronickými zařízeními asi víte. Cílem je snížení elektronického odpadu, ale také snazší orientace zákazníka v tom, čím má své zařízení nabíjet. Pokud je ale v EU elita národů, je s podivem, že jí někdo neřekl, že zde máme vlastně jen dva „standardy“, tedy alespoň co se kabelového nabíjení týče. Apple má svůj Lightning, zbytek má vesměs jen USB-C. Možná najdete nějaké malé značky, které ještě používají microUSB, ale tento konektor už vyklízí pole i v řadách low-end zařízení.

S půl miliardou nabíječek pro přenosná zařízení, mezi která patří i tablety a třeba sluchátka, a které se do Evropy každý rok vyexpeduje a vytvoří 11 až 13 tisíc tun elektronického odpadu, by jediná nabíječka pro mobilní telefony a další zařízení byla přínosem pro každého. Tedy to alespoň říkají zástupci EU. Má to pomoci životnímu prostředí a napomoci k opětovnému využití staré elektroniky. Vedlejším efektem je šetření peněz a snížení zbytečných nákladů a údajně i nepříjemností pro podniky a spotřebitele.

Teď si ale vezměme chudáka uživatele zařízení Applu, který s další generací iPhonu bude muset přejít na USB-C. Schválně si spočítejte, kolik Lightning kabelů doma máte. Já osobně 9. Vyjma iPhonů jimi nabíjím ještě iPad Air 1. generace, AirPody Pro, Magic Keyboard a Magic Trackpad. Také v tom postrádáte logiku, proč bych si měl najednou začít kupovat USB-C kabely? I tato příslušenství by totiž v budoucnu měla přejít na USB-C.

Zatím pořád jen hudba budoucnosti 

EU navrhuje komplexní politický zásah, který vychází z návrhu Komise a vyzývá k interoperabilitě technologií bezdrátového nabíjení do roku 2026. Takže pokud vše projde a schválí se, Apple nebude mít povinnost dávat do svých zařízení USB-C až do roku 2026. To máme ještě 4 krásné roky. Apple o tomto samozřejmě ví, takže má poměrně velký manipulační prostor se přizpůsobit, ale také může patřičně ladit své MagSafe bezdrátové nabíjení.

USB-C vs. Lightning v rychlosti

Ona EU totiž chce fušovat i do něho, kdy pravděpodobně schválí jediný standard Qi. A to je v pohodě, protože iPhony jej podporují. Otázka je, co na to právě MagSafe, jako alternativa. Jeho nabíječky jsou přece jen jiné, bude ho tedy chtít EU zakázat? I když to může znít absurdně, mohla by. Vše totiž rozdmýchal zmatek kolem odstranění nabíječek z balení iPhonů, kdy zákazník nemusí na první dobrou vědět, jakým příslušenstvím zakoupený produkt vlastně nabíjet.

Proto EU také chce, aby balení obsahovala jasné informace o tom, zda je nabíječka přítomna, či nikoli. V případě MagSafe příslušenství by pak měly být teoreticky přítomny informace o tom, zda se jedná o MagSafe kompatibilní nabíječku, nebo skutečně tu Made for MagSafe. Je pravda, že v tomto je to značně zmatené a situaci neznající uživatel může být skutečně zmaten. A teď si vezměte ještě ty různé rychlosti nabíjení telefonů. Jistě, je v tom trochu nepořádek, ale odstraněním Lightningu z povrchu zemského se nic nevyřeší. 

.