Zavřít reklamu

Mnozí jablíčkáři nemohou přijít Evropské unii na jméno kvůli tomu, že v poslední době v souvislosti s ní slýcháme čím dál tím častěji, že Applu diktuje, jak má co dělat. Pokud se však oprostíme od toho, že nařizovat soukromé společnosti, jak má podnikat, je ze strany státu, respektive společenství států poměrně zvláštní, skoro se až chce říci, že tlak EU na Apple je pro běžné uživatele velkým pozitivem.

Zatímco o nasazení USB-C do iPhonů namísto Lightningu lze ještě vést určitou diskuzi točící se zejména kolem využitelnosti portu v dnešní době v kombinaci s odolností, plány EU na otevření systému vývojářům nejsou určitě od věci. Dočkat bychom se totiž měli díky tomu jednak pomyslné revoluce v prohlížečích, u kterých již nebude nutné, aby byly založené na webkitu, ale také třeba přílivu spousty nových aplikací, protože by měly být k dispozici i alternativní App Story. Pokud si však myslíte, že ty budou zaplevelené softwarovým balastem, který bude navíc do jisté míry pro iOS nebezpečný, jste na omylu. Nějaký ten balast sice určitě dorazí, na druhou stranu však už řada velkých softwarových hráčů v čele s Microsoftem oznámila, že své alternativní obchody s aplikacemi na iOS chystají, přičemž zrovna Microsoft chce tuto možnost využít k pohodlnějšímu hraní her z Xboxů na iPhonech. Ty si na ně lze sice již nyní streamovat skrze cloud, avšak jen přes webovou aplikaci, což není až tak pohodlné řešení. Uživatelé tedy budou zcela určitě v tomto směru z nutnosti více systém otevřít těžit.

Někdo možná bude namítat, že pokud uživatelům chybí možnost instalace většího množství aplikací či lepší vyžití v prohlížečích, může přejít na Android. Je však potřeba si uvědomit, že možnosti, které si chce EU u Applu „vydupat“, nejsou ve výsledku tak úplně přiblížením jeho systému k Androidu, ale naopak rozšíření jeho možností na stávajících základech. Vždyť aplikace poběží i nadále v sandboxech kvůli maximální bezpečnosti a ve výsledku vše, na co jsme u Applu nyní zvyklí, zůstane k dispozici i nadále, avšak rozšířeno o další věci. Osobně bych se tedy budoucnosti řízené do jisté míry Evropskou unií nebál.

.