Zavřít reklamu

Není pochyb o tom, že hudební streamovací služba Spotify je celosvětovým fenoménem a prakticky rozšířila uvedenou formu poslechu hudby i mezi nezasvěcené uživatele. Nyní si drtivá většina moderních posluchačů vybaví při online přehrávání hudebních skladeb a alb především tuto skandinávskou společnost. I když si stále drží v této oblasti výsadní postavení, tak zapomínala na jeden důležitý prvek, jenž se stává v dnešní době relativně důležitým a spousta konkurenčních služeb včetně Apple Music či Tidalu ho využívá – exkluzivita alb.

Nebylo tomu tak dávno, kdy se umělci snažili svá hudební díla dostávat na nejrůznější místa, aby se jim logicky dostávalo vyšších prodejů, tedy i vyšších příjmů. To dávalo smysl. Ovšem doba se mění a nyní se slovo „exkluzivita“ skloňuje mezi hudebními umělci čím dál více.

Důvodů pro takové směřování významných hudebních interpretů je hned několik. Jelikož prodeje hudebních desek permanentně klesají a streaming roste, tak se naskýtá motivace toho maximálně využít. Za posledních šest měsíců si procesem exkluzivního vydání alba pro hudební streamovací služby prošli umělci jako Future, Rihanna, Kanye West, Beyoncé, Coldplay nebo Drake. A věděli moc dobře, proč tak činí.

Právě Drake může být vhodným příkladem toho, jak využít tento potenciál. Kanadský rapper nedávno vydal své album „Views“ výhradně pro Apple Music a dopadlo to pro něj snad nejlépe, jak mohlo. A nejen pro něj, ale také pro Apple.

Exkluzivních práv využily obě strany. Na jedné straně získal Drake nemalý poplatek z poskytnutí těchto práv právě Applu a na straně druhé si Apple Music získalo vzhledem k exkluzivitě pozornost, pomocí které mohlo přilákat nové zákazníky. Navíc si jeho vydavatelství nechalo záležet na tom, aby se Drakeovy nové skladby nedostaly na YouTube, což by celý dojem z exkluzivity zničilo.

Z toho vyplývá, že jakmile si chtěl někdo nové album od Drakea poslechnout, tak neměl jinou možnost, než se obrátit na hudební službu kalifornského giganta. A zaplatit. Exkluzivní streaming na jediné službě navíc nabízí další výhodu – taková alba mají potenciál udržet se vysoko v hudebních žebříčcích i po skončení výhradní smlouvy, což má za dopad zvýšení interpretových příjmů.

Takový scénář, který zdaleka neplatí jen pro Drakea, ale zvolili ho také například Taylor Swift nebo Coldplay, ovšem nemohl být nikdy aplikován na službě, která streaming proslavila – na Spotify. Švédská firma totiž několikrát prohlásila, že odmítá poskytovat umělcům exkluzivní práva pro vydání alb, a tak se začali nejslavnější hudebníci obracet jinam, k Apple Music či Tidalu.

Ostatně Spotify interpreti často vynechávali ještě před případnými vyjednáváními podobného druhu, a to z toho důvodu, že švédská služba nabízí bezplatnou verzi. Na ní uživatel za poslech jakékoliv hudby nemusí zaplatit ani korunu, jen ho občas vyruší reklama. Výsledkem je však významně nižší odměna pro umělce. Například Taylor Swift (a nejen ona) proti bezplatnému streamingu významně protestovala, a proto své nejnovější album uvolnila pouze pro placené Apple Music.

Spotify si nicméně za svým rozhodnutím dlouho stálo. Jak ale trend exkluzivity nabírá na stále větší popularitě, zdá se, že i Spotify by nakonec mohlo svůj postoj přehodnotit. Leccos možná naznačuje nejnovější akvizice firmy v podobě Troye Cartera, hudebního manažera, který se proslavil například úspěšnou spoluprací s Lady Gaga. Carter bude nyní pro Spotify vyjednávat právě exkluzivní smlouvy a hledat nový obsah.

Nebudeme tedy být příliš překvapeni, pokud se v budoucnu také na Spotify objeví hudební novinka, kterou nepůjde spustit nikde jinde, ani na Apple Music, ani na Tidalu. Přestože je Spotify nadále neohroženým vládcem streamingového prostoru, byl by to od něj logický krok, naskočit na „vlnu exkluzivity“. Švédská firma sice tento týden oznámila, že překročila milník 100 milionů aktivních uživatelů, z toho 30 milionů platících, ale například rychlý růst Apple Music je jistě varováním.

Souboj hudebních streamovacích služeb by byl za předpokladu, že Spotify opravdu po exkluzivních smlouvách sáhne, opět o něco zajímavějším. Jednak z toho hlediska, zda Spotify cílilo na stejné umělce jako Apple Music nebo Tidal, a jednak kvůli tomu, že Apple Music chystá na podzim vyjít v přepracované verzi, která má začít populárnímu Spotify ještě významněji začít šlapat na paty.

Zdroj: The Verge, Recode
.