iWant

Spotify částečně přechází na cloud Googlu, jehož by mohla zajímat celá švédská firma

iWant

Za velký úlovek Googlu je označováno zlákání Spotify na jeho cloudovou službu. Hudební streamovací služba dosud využívala výhradně úložišť Amazonu, nicméně část své infrastruktury nyní převádí na Google Cloud Platformu. Podle některých by toto sbližování mohlo v budoucnu vyústit až v akvizici celého Spotify.

Hudební soubory Spotify nadále zůstanou u Amazonu, který zatím patří mezi dominantní hráče na poli cloudového úložiště. Základní infrastrukturu švédské firmy ale bude nově obhospodařovávat Google. Podle Spotify o přesunu rozhodly především lepší analytické nástroje Googlu.

„Je to oblast, ve které má Google navrch, a myslíme si, že bude mít navrch i nadále,“ vysvětlil cloudovou migraci Spotify jeho viceprezident pro infrastrukturu Nicholas Harteau.

Někteří již začali spekulovat, že přechod na Google nemusí být pouze o lepších analytických nástrojích. Uznávaný technologický expert Om Malik prohlásil, že se jedná o první krok k tomu, aby Google v budoucnu celé Spotify koupil. „Kolik si chcete vsadit na to, že Google to (cloudové úložiště pro Spotify) poskytuje téměř zdarma,“ zeptal se řečnicky na Twitteru.

Navíc by se nejednalo o takovou novinku. Google prý zkoušel koupit Spotify už v roce 2014, ale tehdy jednání ztroskotala na ceně. O dva roky později je švédská firma pro Google nadále velice zajímavou, a to zejména v konkurenčním boji s Applem, kterému se poměrně úspěšně rozrůstá hudební služba Apple Music.

Výrobce iPhonů s ní sice přišel vcelku pozdě, ale Spotify je prakticky jediným konkurentem na streamovacím trhu a prozatím má dvojnásobek platících uživatelů (dvacet milionů proti deseti milionům), celkově pak má dokonce 75 milionů aktivních uživatelů. To jsou pro Google nesmírně zajímavá čísla, navíc když se svou obdobnou službou Google Play Music nemá zdaleka takový úspěch.

Pokud by tedy chtěl do tohoto neustále se rozvíjejícího a populárnějšího segmentu výrazněji promluvit, dávala by akvizice Spotify smysl. Jako ale může být přesun dat na jeho cloud dobrou předzvěstí tohoto tahu, může se zároveň taková předpověď ukázat jako lichá.

Zdroj: The Wall Street Journal, Spotify