Zavřít reklamu

Po velmi dlouhou dobu byly chytré telefony považovány za odlehčenou, kapesní verzi počítačů. Do určité míry tato situace trvá dodnes, avšak stále více se setkáváme z případy, kdy jsou i prvky původem ze smartphonu použity v rámci počítače. Nápadně je tento postup vidět například ve vývoji systému macOS, který v poslední době často přebírá prvky původně použité v iOS. Tento článek se ovšem zaměří především na hardwarovou stránku a popíše, v čem by se příští počítače mohly u smartphonů inspirovat.

1. Rozpoznání obličeje na Macu

Počítače s identifikací pomocí obličeje již pochopitelně existují. MacBooky však z nejasných důvodů Face ID neobsahují a i u nového MacBooku Air byla dána přednost Touch ID. Tedy technologii, kterou se Apple, jak se zdá, ze svých mobilních zařízení pokouší vymýtit. Odemykání otiskem prstu je samozřejmě velmi efektivní, co se však pohodlí a rychlosti týče, Face ID by bylo příjemným vylepšením.

facial-recognition-to-unlock-mac-laptops.jpg-2
Zdroj: Youtube/Microsoft

2. OLED displej

Nejnovější iPhony mají OLED displej, který uživatelům nabízí pestřejší barvy, lepší kontrast, skutečnou černou a k tomu je dokonce úspornější. Nabízí se tedy otázka, proč ještě nebyl použit u jablečných počítačů. Odpověď může ležet nejen ve vyšších nákladech, ale i ve známém problému tohoto typu displeje – tzv. vypalováním. OLED displeje mají tendenci zobrazovat zbytky statických, často vyobrazovaných objektů po delší dobu, tedy i pokud si uživatel prohlíží něco jiného. Pokud by se podařilo tento nedostatek odstranit, byl by OLED displej na Macu jasným plusem.

Apple-Watch-Retina-display-001
OLED displej na Apple Watch | Zdroj: Apple

3. Bezdrátové nabíjení

Bezdrátového nabíjení se například iPhony dočkaly až poměrně dlouho po tom, co tato technologie byla na trhu rozšířená. Macy však na ni stále čekají a i u jiných značek je vidět velmi zřídka. A to i přes obrovský potenciál, který skrývá. Notebooky bývají častěji používány na stejném místě než smartphony, dávalo by proto větší smysl nabíjet je bezdrátově například při práci u stolu. Indukční nabíjení na pravidelném pracovním místě by jistě mnoha uživatelům zpříjemnilo život.

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9HL1IvNzQwNjE5L29yaWdpbmFsL01vcGhpZS1XaXJlbGVzcy1DaGFyZ2luZy1CYXNlLmpwZw==
Zdroj: Tom's Guide

4. Vypínač kamery a mikrofonu

iPhony měly už ve své první generaci vypínač zvukových efektů nad tlačítky pro regulaci hlasitosti. U počítačů by mohl podobný spínač najít jiné využití. Čím dál častěji jsou vidět notebooky s neesteticky přelepenou webkamerou kvůli podezření z možného sledování. Apple by tomuto počínání mohl předejít vypínačem mikrofonu a kamery, který by tyto senzory mechanicky odpojil. Podobné vylepšení je však velmi napravděpodobné, jelikož by ním Apple v podstatě potvrdil, že jeho počítače dovolují hackerům uživatele sledovat.

iPhone-6
Vypínač zvukových efektů u iPhonu 6. | Zdroj: iKream

5. Ultratenké okraje

S notebooky, které mají velmi tenké okraje, se už nyní je možné setkat poměrně často. I současné MacBooky mají v porovnání se svými předchůdci o poznání tenčí okraje, avšak například při pohledu na displej iPhonu X je možné si jen představovat, jak by mohl vypadat notebook s podobnými parametry.

MacBook-Air-Keyboard-10302018
.