Zavřít reklamu

V posledních dnech se může zdát, že se ve světě neděje nic jiného, než masové protesty ve Spojených státech a válčení mezi Trumpem a Twitterem (či dalšími sociálními sítěmi). Zatímco od prvního zmíněného tématu si v rámci dnešního souhrnu (lehce) odpočineme, tak o další kuriozitě ve válce Trump vs Twitter vás jednoduše informovat musíme. Kromě toho se v dnešním souhrnu zaměříme na označování státem kontrolovaných médií na Facebooku a na pokutu, kterou dostala společnost Sony.

Facebook začne označovat  státem kontrolovaná média

To, že jsou některá média, příspěvky či kampaně na internetu kontrolovaná různými státními institucemi, je jasné snad každému z nás. Bohužel, čas od času je problém média kontrolovaná státem rozlišit od klasických médií, která stát nekontroluje. Pořádek se v tomto rozhodl udělat Facebook. Ten má totiž již brzy začít své uživatele upozorňovat na to, když se objeví na stránce média, jenž je kontrolované státem, popřípadě když začnou číst příspěvek z takového média. Kromě toho začne Facebook také označovat placené reklamy, které budou souviset s letošními volbami prezidenta v USA – ty proběhnou už v listopadu. Nutno podotknout, že všechna tato označení budou viditelná globálně a nikoliv jen pro obyvatele konkrétního státu. Vypadá to, že se na sociálních sítích začal konečně utvářet pořádek – s celým tímto „úklidem“ začal před několika dny Twitter, který začal označovat nepravdivé informace, například od současného prezidenta Spojených států, Donalda Trumpa.

označování médií na facebooku
Zdroj: cnet.com

Prohlédněte si nový vzhled webového rozhraní Facebooku:

Trump vs Twitter i nadále pokračuje

Již v několika předchozích souhrnech jsme vás informovali o neutichající válce, která probíhá mezi současných prezidentem Spojených států, Donaldem Trumpem, a sociální sítí Twitter. Ten začal nedávno označovat příspěvky s nepravdivými informacemi a tzv. „fake news“, aby mohl každý uživatel jednoduše rozlišit, co je pravdivé a co naopak nikoliv. Prezidentu Trumpovi samozřejmě tohle označování začalo vadit a nebál se svůj názor na novou funkci Twitteru projevit. Situaci v USA, spojenou s úmrtím George Floyda, není třeba dále představovat. Současný prezident Spojených států, Donald Trump, sdílel na své dva účty na Twitteru, určené pro podporu jeho znovuzvolení v letošních volbách prezidenta, čtyřminutové video, které pojednává právě o současné situaci v USA. Tohle video však bylo z obou účtů @TeamTrump a @TrumpWarRoom smazáno, a to kvůli porušení autorských práv. Jeden z mluvčích Twitteru se ke smazání vyjádřil následovně: „Na základě našich zásad týkajících se autorských práv reagujeme na platné stížnosti na porušení autorských práv, které nám zaslal vlastních autorských práv nebo jejich zplnomocnění zástupci.“

Společnost Sony obdržela velkou pokutu

Společnosti Sony Interactive Entertainment Europe byla uložena pokuta v hodnotě 2.4 milionu dolarů. Údajně totiž tato společnost porušila ochranu spotřebitelů v Austrálii. Celá kauza se týká vrácení peněz z internetového obchodu PlayStation Store. Při jednání se spotřebiteli měla společnost Sony Europe na svých webových stránkách několikrát učinit nepravdivá a zavádějící rozhodnutí. Zákaznická podpora měla konkrétně nejméně čtyřem spotřebitelům říci, že společnost Sony není povinna vracet peníze ze zakoupené hry ve 14denní lhůtě od nákupu. Nejméně jednomu spotřebiteli poté mělo být z části vyhověno – své peníze měl ale získat zpět pouze ve virtuální měně obchodu PlayStation Store. Tohle tvrzení samozřejmě není pravdivé, stačí nakouknout do podmínek pro vrácení peněz obchodu PlayStation Store. Navíc k tomu se jedná o právo spotřebitele, tudíž i kdyby se podobná informace v dokumentech od Sony nenacházela, tak i přesto mají na vrácení peněz zákazníci právo. Soudce měl při rozhodování zohlednit i kauzu z roku 2019, kdy spotřebitelé neměli u zakoupených her žádnou záruku kvality, funkcionality či přesnosti.

playstation store
Zdroj: playstation.com

Diskuze k článku

    už je na čase i u nás. Lidové noviny , Dnes a po po převolbě rady ČT i ČT – stranický orgán ANO. Jak to mají komunisti na Haló novinách.

celý text

Čtěte více