Zavřít reklamu

Apple si minulý získal pozornost v podstatě všech tuzemských i světových médií, když největší zahraniční Apple magazíny upozornily na vážnou bezpečnostní chybu týkající se skupinových FaceTime hovorů. Díky ní bylo možné poměrně jednoduše odposlouchávat druhé uživatele bez jejich vědomí. Až později vyšlo najevo, že chybu jako první objevil a nahlásil teprve 14letý Grant Thompson. Apple se na konci minulého týdne rozhodl mladíka navštívit a přislíbit mu za nalezenou chybu finanční odměnu.

Thompson objevil chybu ve FaceTime již v sobotu 19. ledna. Od té doby se snažil kontaktovat Apple všemožnými způsoby, aby ji kalifornská společnost mohla co možná nejrychleji opravit. Nedostala se mu však jediná odpověď. Vzhledem ke svému věku se domníval, že ho v Applu nebere nikdo vážně. Chybu tedy znovu nahlásila také jeho matka Michele Thompsonová, která Apple kontaktovala prostřednictvím e-mailu, faxu i zpráv na Facebooku a Twitteru. Společnost však opět několik dní nereagovala. Až v pátek 25. ledna se pracovníci s matkou i synem spojili a informovali je, že si musí založit vývojářský účet. Samotným problémem se ale nikdo nezabýval.

Nakonec Thompsonová napsala o problému veřejně a dala tak tip médiím. Až následná medializace donutila Apple začít konečně jednat. Společnost okamžitě deaktivovala skupinové FaceTime hovory na svých serverech a přislíbila brzkou opravu prostřednictvím softwarové aktualizace, jež by měla vyjít pro všechny uživatele tento týden. Uživatelé si také mohou FaceTime prozatímně deaktivovat přímo na svém zařízení v Nastavení.

Jak deaktivovat FaceTime v iOS:

Právě v reakci na původní selhání komunikace s rodinou Thompsonových při nahlašování chyby se Apple minulý týden v pátek rozhodl 14letého Granta navštívit přímo u něho doma v městě Tucsonu v Arizoně. Nejmenovaný, zato údajně vysoce postavený zástupce Applu diskutoval s rodinou o možném zlepšení procesu nahlašování chyb. Grantovi byla zároveň přislíbena odměna v rámci Apple bug bounty programu.

Do zmíněného programu dostávají pozvánku pouze nejschopnější lidé v oboru, kteří v systémech Applu hledají zranitelnosti a za jejich nahlášení a podrobné popsání dostávají od společnosti odměny pohybující se od 25 000 do 200 000 dolarů (od 561 tisíc do 4,5 milionu korun). Částka se mění v závislosti na tom, o jak váznou chybu se jedná. Otázkou tedy zůstává, jak vysokou odměnu Granta ve skutečnosti dostane. Jak ale jeho matka uvedla, jakákoli odměna bude pro Granta dobrá a peníze použije k financování budoucího studia na vysoké škole.

Apple group FaceTime

zdroj: CNBC

.