Zavřít reklamu

Magazín Forbes před několika dny zveřejnil poměrně zajímavý test, jehož cílem bylo prokázat úroveň zabezpečení mobilních autorizačních systémů, jež využívají prvky rozpoznávání obličeje. K obejití bezpečnostních mechanismů byla použita relativně detailní maketa lidské hlavy, která byla vytvořena za pomoci 3D skenu osoby. Systémy na platformě Android propadly, naopak Face ID si vedlo velmi dobře.

V testu se proti sobě postavily top modely od několika výrobců smartphonů, konkrétně iPhone X, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy Note 8, LG G7 ThinQ a One Plus 6. K odemčení byl použitý 3D model hlavy, speciálně vyrobený po 360 stupňovém oskenování redaktora. Jedná se o poměrně zdařilou repliku, jejíž výroba stála přes 300 liber (cca 8 500,-).

Face replica

Během nastavení telefonů došlo k oskenování hlavy redaktora, která tak sloužila jako výchozí datový zdroj pro nadcházející autorizace. Testování pak probíhalo oskenováním modelové hlavy a čekáním na to, jestli telefony vyhodnotí modelovou hlavu jako tu „správou“ a telefon následně odemknou.

V případě telefonů s operačním systémem Android byla uměle vytvořená hlava 100% úspěšná. Bezpečnostní systémy v telefonech usoudily, že se jedná o majitele a telefon tak odemkly. iPhone však zůstal zamčený, neboť Face ID nevyhodnotilo model hlavy jako autorizovaný cíl.

Výsledky však nebyly tak jednoznačné, jak by se mohlo z počátku zdát. V první řadě je třeba zmínit, že ostatní výrobci upozorňují na to, že jejich systém odemykání telefonu za pomocí skenu obličeje nemusí být 100% bezpečný. V případě LG během testu docházelo k postupnému zlepšování výsledků s tím, jak se systém „učil“. I tak se ale telefon podařilo odemknout.

Opět se však ukázalo, že je Apple má technologii pro skenování obličeje na nejvyšší úrovni. Kombinace infračerveného síťování objektu a vytváření trojrozměrné mapy obličeje je velmi spolehlivé. Mnohem spolehlivější než běžnější systémy založené jen na porovnání dvou obrazů (vzorový a aktuální). Další indicií o skvělém fungování Face ID je také absence zpráv o tom, že by došlo k prolomení a zneužití tohoto systému. Ano, v laboratorních podmínkách se už podařilo Face ID oklamat, použité metody však byly ještě nákladnější a komplexnější než v testu uvedeném výše.

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.