Zavřít reklamu
iWant

Falešný 3D model hlavy obelstil rozpoznání obličeje na Androidu. Face ID od Applu jako jediné odolalo

iWant

Magazín Forbes před několika dny zveřejnil poměrně zajímavý test, jehož cílem bylo prokázat úroveň zabezpečení mobilních autorizačních systémů, jež využívají prvky rozpoznávání obličeje. K obejití bezpečnostních mechanismů byla použita relativně detailní maketa lidské hlavy, která byla vytvořena za pomoci 3D skenu osoby. Systémy na platformě Android propadly, naopak Face ID si vedlo velmi dobře.

V testu se proti sobě postavily top modely od několika výrobců smartphonů, konkrétně iPhone X, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy Note 8, LG G7 ThinQ a One Plus 6. K odemčení byl použitý 3D model hlavy, speciálně vyrobený po 360 stupňovém oskenování redaktora. Jedná se o poměrně zdařilou repliku, jejíž výroba stála přes 300 liber (cca 8 500,-).

Během nastavení telefonů došlo k oskenování hlavy redaktora, která tak sloužila jako výchozí datový zdroj pro nadcházející autorizace. Testování pak probíhalo oskenováním modelové hlavy a čekáním na to, jestli telefony vyhodnotí modelovou hlavu jako tu „správou“ a telefon následně odemknou.

V případě telefonů s operačním systémem Android byla uměle vytvořená hlava 100% úspěšná. Bezpečnostní systémy v telefonech usoudily, že se jedná o majitele a telefon tak odemkly. iPhone však zůstal zamčený, neboť Face ID nevyhodnotilo model hlavy jako autorizovaný cíl.

Výsledky však nebyly tak jednoznačné, jak by se mohlo z počátku zdát. V první řadě je třeba zmínit, že ostatní výrobci upozorňují na to, že jejich systém odemykání telefonu za pomocí skenu obličeje nemusí být 100% bezpečný. V případě LG během testu docházelo k postupnému zlepšování výsledků s tím, jak se systém „učil“. I tak se ale telefon podařilo odemknout.

Opět se však ukázalo, že je Apple má technologii pro skenování obličeje na nejvyšší úrovni. Kombinace infračerveného síťování objektu a vytváření trojrozměrné mapy obličeje je velmi spolehlivé. Mnohem spolehlivější než běžnější systémy založené jen na porovnání dvou obrazů (vzorový a aktuální). Další indicií o skvělém fungování Face ID je také absence zpráv o tom, že by došlo k prolomení a zneužití tohoto systému. Ano, v laboratorních podmínkách se už podařilo Face ID oklamat, použité metody však byly ještě nákladnější a komplexnější než v testu uvedeném výše.