Zavřít reklamu

V uplynulých dnech se na internet dostaly informace o prvním nuceném odemčení iPhonu za pomocí Face ID. Případ opět zažehl debatu o tom, jaká práva mají pořádkové složky s ohledem na využití biometrických dat k odemčení elektronických zařízení. Nyní unikly obrázky z návodu, který bezpečnostním složkám radí s případy, ve kterých se setkají se zařízeními disponujícím Face ID.

Policie a další bezpečnostní složky v USA jsou instruovány aby si dávaly pozor na to, když manipulují s nějakým iPhonem vybaveným Face ID. Přesněji je jim kladeno na srdce, aby se příslušníci pokusili minimalizovat případy, kdy dojde ke snaze o odemčení telefonu oskenováním obličeje. Několik takovýchto událostí může telefon zablokovat a celý proces jeho odemčení tak značně zkomplikovat.

1539355558668-Screenshot-2018-10-11-at-140357-Edited.png

Společnost zabývající se forenzní vědou Elcomsoft, ve svých materiálech policisty přímo vyzývá k tomu, aby se v případě iPhonů s Face ID vůbec nedívali na displej telefonu. Mohlo by se totiž stát, že se telefon pokusí o odemčení a po pátém neplatném pokusu bude Face ID vypnuto a k odemčení bude třeba zadat kód. Nastane tedy situace, kdy bude prolomení ochrany o poznání složitější. V manuálu od Elxomsoft se doslova mluví o problému s Face ID, jež nastal během keynote při odhalení iPhonu X (kdy Face ID „nefungovalo“ právě kvůli mnoha pokusům o autorizaci).

Pro potřeby policie a dalších pořádkových služeb v USA je totiž přítomnost Face ID velice užitečná. Zatímco vynucené prozrazení hesla je zákonem zakázáno, „násilné“ odemčení telefonu za pomocí Face ID (i proti vůli majitele) je dle posledního judikátu v pořádku. Tento postup je značně kontroverzní a v současné době se uživatelé snaží přijít na to, jak podobnému jednání ze strany pořádkových složek zabránit. Na zahraničních fórech se objevují různé skripty pro Siri Shortcuts, které na povel uzamykají telefon a provádí mnoho dalších úkonů, které jsou v podobných situacích potřeba (jako je například zapnutí nahrávání FaceTime kamery, sdílení informace o poloze s vybranými uživateli apod.).

Face ID

Zdroj: motherboard

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Člověk si řekne, “nedělám nic nezákonného, tak proč se bránit kontrole mobilu”. Ale vlády se mění. Až bude vláda zase plně marxistická či islámská, bude lidi soudit za projevy údajné nenávisti, za údajný rasizmus, za údajnou xenofobii, či za údajné rouhání, apod. Nebo když člověka donutí kouknout na displej nějaký zločinec. Pak je jistě lepší mít telefon nedobytný.

celý text

Čtěte více.