Zavřít reklamu

Pokud vlastníte nějaký počítač od Applu, tak už jste se určitě setkali s pojmem FileVault. A pokud ne, tak si vás dovolím i nadále přesvědčovat o tom, že ano. Možnost nastavení FileVaultu totiž dostanete ihned po prvotním zapnutí Macu či MacBooku.

Abychom nechodili horké kaše, tak si pojďme říct, co to FileVault vlastně vůbec je. Jedná se o funkci operačního systému macOS, pomocí kterého si můžete nechat zašifrovat váš startovací disk. Pokud by se tedy nedej bože stalo, že byste na cestách či kdekoliv jinde ztratili MacBook, tak sice přijdete o zařízení jako takové, avšak k vašim datům nebude mít nikdo skrze šifrovaní přístup.

Možná si říkáte, že je vám FileVault svým způsobem k ničemu, jelikož na Macu máte pouze fotky a nějakých pár dokumentů, které jednoduše nepotřebujete. Je pravda, že pokud máte na Macu méně důležitých a citlivých dat, tak není potřeba FileVaultu využít, avšak i přesto by rozhodně nebylo příjemné, kdyby měl někdo přístup k vašim fotkám, či čemukoliv jinému. Využití FileVaultu tak rozhodně doporučuji prakticky všem uživatelům macOS. Menším obloukem by jej měli vzít pouze ti uživatelé, kteří vlastní doopravdy stařičký Mac či MacBook, který nemá dostatečný výkon. FileVault se totiž stará o šifrování dat na pozadí, a tak si ukrajuje část z výkonu počítače. U novějších Maců a MacBooku však nepoznáte žádný rozdíl. Pokud jste tedy pomocí těchto řádků usoudili, že je FileVault jako stvořený pro vás, tak se posuňte dále ve čtení. Ukážeme si, jak FileVault aktivovat, a také jak jej dále spravovat.

Jak zapnout a spravovat FileVault

Dá se říci, že existují dva „typy“ FileVaultu. Jeden z nich je z mého pohledu bezpečnější, druhý z nich je poté méně bezpečný. Při aktivaci si totiž můžete zvolit, zdali chcete váš disk chránit buď takovým způsobem, že jej budete schopní odemknout pomocí účtu iCloud, anebo tak, že se vám vygeneruje tzv. klíč zotavení a z iCloudu si svá data jednoduše neobnovíte. Druhá jmenovaná možnost je dle mého bezpečnější, jelikož k prolomení šifrování potřebujete další klíč. Potencionální zloděj tak musí zjistit speciální klíč a nebude mu stačit pouze heslo k iCloudu. Jakou formu zabezpečení si zvolíte je však jen a jen na vás.

Pokud jste se tedy rozhodli pro aktivaci FileVaultu, tak postupujte následovně. Na vašem macOS zařízení klikněte v levém horním rohu na ikonu Apple loga. Jakmile tak učiníte, tak z se zobrazí rozevírací menu, ve kterém rozklikněte možnost Předvolby systému… Poté se zobrazí nové okno, ve kterém rozklikněte sekci Zabezpečení a soukromí. V horním menu se poté přepněte možnosti FileVault. Pro nastavení FileVaultu je nyní nutné, abyste se pomocí zámku v levém dolním rohu autorizovali. Před aktivováním FileVaultu si ještě přečtěte varování, ve kterém stojí následující:

Pro přístup k datům budete potřebovat přihlašovací heslo nebo klíč zotavení. Klíč zotavení se vygeneruje automaticky během tohoto procesu nastavení. Zapomenete-li heslo i klíč zotavení, budou data nenávratně ztracena.

Pokud jste se vším obeznámeni, tak stačí, když kliknete na tlačítko Zapnout FileVault… Poté už si jen stačí zvolit ze dvou možností, o kterých jsem mluvil v úvodu této podkapitoly. Můžete si tedy zvolit buď možnost Povolit mému účtu na iCloudu odemykat disk, anebo Vytvořit klíč zotavení a nepoužívat můj účet na iCloudu. Jak se v tomto případě rozhodnete je samozřejmě na vás. Poté stiskněte tlačítko Pokračovat a je hotovo. Pokud zvolíte druhou možnost, tak se vám zobrazí kód, který si někam musíte zapsat v případě, že byste chtěli FileVault vypnout. V obou případech musíte pro započatí šifrování připojit MacBook k nabíječce, v případě Macu je to samozřejmě jedno.

Vypnutí FileVaultu

Pokud jste se z nějakého důvodu rozhodli pro vypnutí FileVaultu, ať už kvůli sníženému výkonu, či kvůli nevyužitelnosti, tak tak samozřejmě můžete učinit. Stačí opět přejít po kliknutí na ikonu Apple loga do Předvoleb systému, kde rozklikněte sekci Zabezpečení a soukromí. Poté se v horním menu přesuňte do sekce FileVault a klikněte na tlačíko Vypnout FileVault… 

Osobně jsem delší dobu na mém MacBooku FileVault nevyužíval, a to především z toho důvodu, že jsem mu po prvním spuštění nevěnoval pozornost. Později, když jsem si však procházel předvolby mého systému, jsem si všiml, že mám FileVault deaktivovaný a ihned jsem se rozhodl pro jeho aktivaci. Jak to máte na vašem Macu s FileVaultem vy? Využíváte jej, či nikoliv? Dejte nám to vědět do komentářů.

.