iWant

Finální verze iOS vyzradila mnoho detailů o novinkách, které nás zítra čekají

iWant

V noci z pátku na sobotu se na internet dostala finální verze operačního systému iOS 11, které se my ostatní dočkáme zítra. Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. „release verzi“, tak je v ní v podstatě vše, co bylo doposud před zraky testerů schováváno. A díky tomu jsme se mohli dozvědět spoustu zajímavých věcí, především o nových produktech, které Apple představí na zítřejší keynote. Pokud máte rádi překvapení, dále nečtěte.

První věcí, kterou jsme se z nového softwaru dozvěděli, je pojmenování nových iPhonů. Letos se nedočkáme žádných „S“ modelů, naopak přijde iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X. Modely s číslovkou 8 budou aktualizovanou současnou generací, zatímco model s názvem X bude TEN nový iPhone, který nabídne OLED displej a všechny další novinky, o kterých se spekuluje již několik měsíců. Dříve se spekulovalo o názvu iPhone Edition, označení „X“ je ovšem příznačnější, vzhledem k letošnímu desetiletému výročí od představení prvního jablečného telefonu.

iPhone X nabídne opravdu špičkový výkon. Ze softwaru je patrné, že procesor A11 Fusion nabídne šestijádrovou konfiguraci v rozložení 4+2 (4 velká výkonná jádra a dvě úsporná). Dále se dočkáme nahrávání ve 4K/60 a 1080/240. Při využívání bezdrátového nabíjení by se měly zobrazit nějaké krátké 3D animace. Na ty je v kódu iOS 11 GM odkazováno, najít se je ovšem zatím nepodařilo.

Dále jsme se dozvěděli, že se u iPhonu X opravdu nedočkáme populárního Touch ID. To zde bude nahrazeno Face ID, které si tak odbije premiéru. Na Twitteru se přes víkend objevilo několik krátkých videí, které demonstrují například proces prvotního nastavení Face ID, nebo jak bude celý interface vypadat. Face ID bude defaultně využíváno ve stejných případech, jako bylo Touch ID. Tedy pro odemčení telefonu/tabletu, autorizaci nákupů v iTunes/App Store či při použití možnosti AutoFill v Safari.

Další informace se týká nových Apple Watch. Nejedná se o žádné zásadní informace ohledně hardwaru, tam se pravděpodobně nic nezmění od toho, co se očekává. Podle informací z iOS bychom se však měli dočkat nových barevných variant, které je v softwaru označeny jako Ceramic Grey a Aluminium Brush Gold. První slovo pravděpodobně poukazuje na zvolený materiál, druhé následně na barevný odstín.

Poslední zásadní novinkou je první reálná vizualizace toho, jak bude vypadat status bar v iPhonu X, resp. jak se Apple popasoval s vykrojením displeje a upravením uživatelského rozhraní. Na obrázcích a videích uživatelů, kteří mají finální release iOS 11 k dispozici je jasně vidět, jak bude horní lišta vypadat. Časové údaje a ikonka polohových služeb budou umístěny vlevo, informace o síti, WiFi a baterii budou umístěny vpravo. Jakmile nastane „ikonkový přetlak“, ty méně důležité budou posunuty na pozadí skrze hezkou a rychlou animaci.

Pokud chcete naprosto detailní a kompletní informace o tom, co všechno se uživatelům podařilo z iOS 11 GM vykutat, navštivte server 9to5mac, který se tomuto tématu věnuje v podstatě celý víkend a mají skvěle zpracované informace. Pokud ne, počkejte si do úterý, neboť vše uvidíte oficiální cestou a to z rukou těch nejpovolanějších. Pokud budete čekat na úterní keynote, nezapomeňte se zastavit na jablíčkáři. Konferenci budeme sledovat a veškeré novinky a oznámení budeme okamžitě reportovat.

Zdroj: 9to5mac 1, 2, 3, 4