Zavřít reklamu

Jedním z důvodů (a pravděpodobně ten nejzásadnější), proč loňský iPhone X stál tolik, byla výše ceny nových OLED panelů, které pro Apple vyrábí Samsung. Vzhledem k tomu, že šlo o to nejlepší, co bylo momentálně na trhu, si nechal Samsung výrobu pořádně zaplatit. Proto se Apple v posledních měsících snažil najít další dodavatele, které by na základě konkurenčního boje stlačily cenu panelů alespoň o trochu dolů. Dlouhou dobu to vypadalo, že se tímto druhým dodavatelem stane společnost LG, která kvůli tomu postavila nový výrobní závod. Dnes se však na webu objevila zpráva o tom, že výroba nedosahuje dostatečné kapacity a LG tak může být zase ze hry.

Byť Apple nové iPhony představí až za necelých pět měsíců, výroba začne již během prázdnin. Partneři, kteří budou pro Apple komponenty pro nové iPhony vyrábět, tak mají jen několik málo týdnů na to, aby se na výrobu připravili. A jak se zdá, LG to ve své nové továrně na OLED panely tak trochu nestíhá. Americký Wall Street Journal přišel s informací, že výroba se nerozeběhla dle plánů a celý proces zahájení produkce se potýká s velkým zpožděním.

Podle zdrojů WSJ se LG nedaří vyrobit OLED panely dle specifikací Applu, údajně z důvodu nedostatečného odladění výrobního procesu. Právě v továrně LG se měly vyrábět panely na větší model, jež bude nahrazovat iPhone X (mělo by jít o jakýsi iPhone X Plus s 6,5″ displejem). Druhou velikost displejů měla mít na starosti společnost Samsung. Jak to však momentálně vypadá, Samsung bude pro Apple vyrábět všechny displeje, což může přinést několik nepříjemností.

Je logické, že pokud chtěl Apple vyrábět dvě velikosti displejů ve dvou různých továrnách, výrobní kapacita pouze jedné továrny bude zcela nedostatečná. Pokud se LG do června, resp. července nepovede výrobu doladit na potřebnou úroveň, můžeme se na podzim setkat s obrovským omezením dostupnosti nových iPhonů. Jedna výrobní hala zkrátka nebude schopná vykrýt to, co měly původně dělat dvě.

Díky absenci druhého výrobce je také velice pravděpodobné, že si Samsung opět vyjedná výhodnější podmínky, což v praxi znamená drahé OLED panely. To by se mohlo výrazně projevit na ceně nových iPhonů, která by tak od loňska vůbec nemusela klesnout. Očekává se, že Apple v září představí tři nové telefony. Ve dvou případech půjde o nástupce iPhonu X ve dvou velikostech (5,8 a 6,5″). Třetí iPhone by měl být jakýmsi „entry“ (levnějším) modelem s klasickým IPS displejem a mírně ochuzenými specifikacemi.

Zdroj: 9to5mac

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.