Zavřít reklamu

Pokud potřebujete v rámci operačního systému macOS přehrát nějaké video, můžete tak učinit především pomocí QuickTime Playeru. Pravdou ale je, že tento přehrávač lehce zaspal dobu. Při přehrávání určitých formátů QuickTime často provádí zdlouhavý převod a ne každému tato aplikace musí vyhovovat. Já osobně již po dobu několika let využívám alternativní přehrávač zdarma, jenž nese název IINA. Dá se říct, že IINA je svým způsobem pravý opak QucikTime – vývojáři se snaží o to, aby byl přehrávač IINA co možná nejmodernější.

Když jsem v minulém odstavci zmínil, že se vývojáři snaží o to, aby byl přehrávač IINA co nejmodernější, tak jsem tím myslel úplně všechno. IINA disponuje moderním grafickým rozhraním, které je jednoduché a čisté. Vzhled přehrávače designově zapadá do současných aplikací a designu. Není to ale pouze design, který z přehrávače IINA dělá kvalitní a moderní přehrávač. Může za to především využitý framework a také fakt, že IINA podporuje funkce v podobě Force Touch či Picture-in-Picture, nechybí však ani podpora Touch Baru, jenž najdete u všech nejnovějších MacBooků Pro. Zmínit lze také podporu tmavého režimu, chcete-li Dark Modu, který si můžete nastavit buď „napevno“, anebo bude brát v potaz aktuální režim systému. Kromě toho můžeme dále zmínit možnost využití funkce Online Subtitles pro zobrazení titulků k filmům bez stahování, Music Mode pro přehrávání hudby, anebo Plugin System, díky kterého můžete pomocí pluginů přidávat do aplikace IINA různé funkce.

Přehrávač IINA dokáže přehrát prakticky jakýkoliv formát videa či hudby. Přehrávání lokálních souborů je u přehrávače samozřejmostí, v rámci přehrávače IINA si však můžete nechat přehrát také soubory z cloudových úložišť, z domácí NAS stanice, anebo třeba z YouTube či online živých přenosů. IINA se dále chlubí tím, že se jedná o projekt tzv. open source, tedy že kód tohoto přehrávače může kdokoliv vzít a upravit jej – můžete tak učinit na GitHubu. Potěší také fakt, že je IINA přeložena do více než 20 různých světových jazyků – a čeština samozřejmě nemůže chybět, stejně jako slovenština. IINA je k dispozici naprosto zdarma

.