Zavřít reklamu

Nový 13palcový MacBook Pro s Retina displejem sice nabídne několik změn ve svých vnitřnostech, ale pro mnohé uživatele bude největší změnu znamenat především Force Touch, nový trackpad, kterým Apple osadil také svůj nový MacBook. Jak „dotyková budoucnost“ Applu funguje v praxi?

Nová technologie ukrývající se pod skleněným povrchem trackpadu je sice jedna z věcí, která umožnila Applu vytvořit svůj dosud nejtenčí MacBook, ale zároveň se objevil hned po poslední keynote ve 13palcovém MacBooku Pro s Retina displejem.

Právě v něm si můžeme funkčnost Force Touch, jak Apple nový trackpad pojmenoval, vyzkoušet. Vypadá to, že na dotyk citlivé ovládací plochy bude chtít Apple integrovat napříč celým svým portfóliem, a po prvních zkušenostech s Force Touch můžeme konstatovat, že je to dobrá zpráva.

Klikám, nebo ne?

Zkušený uživatel ten rozdíl pozná, ale pokud byste nechali srovnat dosavadní trackpad MacBooků a nový Force Touch neznalého, velice snadno změnu přehlédne. Proměna trackpadu je přitom poměrně zásadní, už se totiž mechanicky „nekliká“, přestože si budete myslet opak.

Díky dokonalému využití haptické odezvy se chová nový Force Touch trackpad úplně stejně jako ten starý, dokonce i vydává stejný zvuk, ale celá skleněná destička se přitom směrem dolů prakticky nepohne. Jen nepatrně, aby dokázaly zareagovat tlakové senzory. Ty rozpoznávají, jakou silou na trackpad tlačíte.

Výhoda nové technologie pod trackpadem je také v tom, že v novém 13palcovém Retina MacBooku Pro (i v budoucím MacBooku) reaguje trackpad po celé své ploše všude stejně. Dosud bylo nejlepší mačkat trackpad v jeho spodní části, nahoře to prakticky nešlo.

Klikání ale jinak funguje stejně a na Force Touch trackpadu se nemusíte bát, že byste si na něj museli zvykat. Pro tzv. Force Click, tedy silnější stlačení trackpadu, musíte opravdu vyvinout větší tlak, takže náhodné silnější stisky prakticky nehrozí. Naopak haptický motůrek vám vždy dá druhou odezvou najevo, že jste využili Force Click.

Nové možnosti

Na nový trackpad jsou zatím připravené výhradně aplikace Applu, které přinášejí perfektní demonstraci možností „sekundárního“ či chcete-li „silovějšího“ stisknutí trackpadu. Force Clickem si vynutíte například vyhledávání hesla ve slovníku, rychlý náhled (Quick Look) ve Finderu nebo zobrazení náhledu odkazu v Safari.

Komu by haptická odezva nevyhovovala, může si ji v nastavení snížit či zvýšit. Kdo tedy již nyní na trackpadu MacBooků neklikal, ale používal pro „klik“ pouhý dotek, může si odezvu zcela zmírnit. Zároveň lze díky citlivosti na dotyk na Force Touch trackpadu také kreslit různě tlusté čáry.

Tím se dostáváme k nekonečným možnostem, které mohou pro Force Touch přinést vývojáři aplikací třetích stran. Apple ukázal jen zlomek toho, co půjde díky silnějšímu stlačení trackpadu vyvolávat. Jelikož je možné na trackpad kreslit třeba i se stylusy, může se stát Force Touch zajímavým nástrojem pro grafiky, když nebudou mít po ruce své běžné nástroje.

Zároveň je zajímavý výhled do budoucnosti, protože je pravděpodobné, že Apple bude chtít mít na dotyk citlivé ovládací plochy ve většině svých produktů. Rozšíření do zbylých MacBooků (Air a 15palcový Pro) je jen otázkou času, Watch již Force Touch mají.

Právě na nich si budeme moci vyzkoušet, jak by taková technologie mohla vypadat na iPhonu. Na chytrém telefonu možná dává Force Touch ještě větší smysl než na trackpadu počítače, kde se již nyní jeví jako skvělá novinka.

.