Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Jenže podle toho bude vypadat i výsledek. Chce to tedy trochu přemýšlet, aby byly vaše snímky co nejlíbivější. A od toho je zde náš seriál Fotíme iPhonem, ve kterém vám ukážeme vše potřebné. Vaše ještě pořád první kroky, by měly i nadále zůstat v Nastavení. 

Ať už jste si koupili svůj první iPhone, nebo přenášíte zálohu z jedné generace telefonu na druhou, aniž byste se kdykoli předtím věnovali nastavení aplikace Fotoaparát, měli byste mu věnovat pozornost. Předejdete tím totiž nejen nepříjemným překvapením, ale také optimalizujete kvalitu vámi pořizovaného obsahu. Vše najdete v nabídce Nastavení -> Fotoaparát. 

Zachovat nastavení 

Jistě to také znáte. Fotíte portrétové snímky jeden za druhým, a na chvílí vypnete aplikaci Fotoaparát nebo telefon uklidíte úplně s tím, že budete pokračovat za chvíli. V tom svou milou nebo svého milého vidíte v ideální póze, rychle ji chcete zvěčnit a aplikace se vám nastartuje zase jen v režimu Foto. Musíte tak přejet na Portrét, čímž se zdržíte a model už vám není ochotný dále pózovat, nebo vám jednoduše uteče světlo.

Nabídka Zachovat nastavení právě toto řeší. Standardně je totiž nastaveno, aby se po každém vypnutí aplikace po jejím opětovném otevření spustil režim Foto. Zde však stačí pohnout přepínačem a aplikace už si pamatuje poslední použitý režim a v tom se také bude spouštět. Kreativní ovládání vlastně dělá to samé, jen se soustředí na filtry, nastavení poměru stran, zapnutí přisvícení nebo ručně nastaveného rozostření. Zároveň zde můžete definovat, jak se má chovat funkce Live Photo.

Kompozice 

Mřížku by měl mít zapnutou každý, nehledě na to, jak pokročilé jeho schopnosti jsou. Odpověď na to, proč, je poměrně jednoduchá: pomáhá s kompozicí. Mřížka tak scénu rozdělí podle pravidla třetin, což je základní pravidlo užívané nejen ve fotografii, ale i dalším vizuálním výtvarném umění jako je malování, design či film.

Cílem je umístit předměty a oblasti zájmu do blízkosti jedné z linií tak, aby byl obraz rozdělen na tři stejné části. Dalším cílem je umístit objekty do průsečíků třetinových linií. Umístění objektů v těchto místech učiní fotografii mnohem zajímavější, energičtější a napínavější než jednoduché a nezajímavé zobrazení hlavního motivu uprostřed. Máte-li dlouhou chvíli, můžete si na české Wikipedii nastudovat i problematiku zlatého řezuV nabídce se nachází i možnost nechat si zrcadlit fotografie pořízené čelním fotoaparátem. Zde si musíte určit sami, co vám vyhovuje více. Jednoduše se jednou vyfoťte, pak funkci zapněte a vyfoťte se znovu. Třeba vám zrcadlení bude připadat přirozenější a necháte si funkci zapnutou. 

Fotografování 

Jestli při rychlém stisknutí spouště upřednostníte rychlé pořizování snímků, je na vás, alespoň ze začátku vašeho snažení o lepší fotografie byste si však měli zapnout možnost Ponechat normální při snímání HDR scény. High Dynamic Range (HDR) nabízí vyšší dynamický rozsah, přičemž se s tímto termínem můžete setkat nejen u fotografie, ale i v oblasti displejů, 3D renderování, záznamu a reprodukce zvuku, digitálního zobrazení a digitálního audia.

HDR si tedy určitě zapněte. Díky tomu dostane vaše fotografie prokreslenější stíny, ale zároveň budou maximálně redukovány přítomné odlesky. Vše totiž spočívá v kombinování více pořízených fotografiích o různě nastavené expozici. Funkce Ponechat normální pak znamená, že ve Fotkách najdete dva snímky. Jeden původní a druhý zachycený s HDR. Sami tak poté můžete porovnávat rozdíly. Buďte si ale jisti, že ten původní stejně většinou smažete, protože výsledky HDR jsou jednoznačně lepší. Zde nám jde ale o to, abyste pochopili, jak tato funkce vlastně pracuje. 

.