Zavřít reklamu

 

Není tomu tak dlouho, kdy Apple do světa vypustil třetí aktualizaci OS X Yosemite. Kromě opravy chyb a nových emotikon byla v aktualizaci zahrnuta zcela nová aplikace Fotky (Photos). Ta je nyní pevnou součástí systému, podobně jako Safari, Mail, iTunes nebo Zprávy.

Než se pustím do podrobnějšího popisu, uvedl bych na pravou míru mou správu fotografií. Není v podstatě žádná. Není to tak, že bych vůbec nefotil, měsíčně pořídím několik desítek snímků. I když na druhou stranu – některé měsíce nevyfotím vůbec nic. Momentálně jsem spíše ve fázi nefocení, ale to ničemu nevadí.

Před Fotkami jsem se svou knihovnou pracoval tak, že jsem jednou za čas přenesl své snímky z iPhonu do Macu, kde mám poctivě vytvořeny složky pro jednotlivé roky a v nich dále složky pro měsíce. iPhoto mi z nějakého důvodu „nesedlo“, a tak to nyní zkouším s Fotkami.

Knihovna fotografií na iCloudu

Pokud na vašich zařízeních zapnete Knihovnu fotografií na iCloudu (iCloud Photo Library), budou fotografie synchronizovány napříč těmito zařízeními. Je jen na vás, zda chcete na Macu skladovat originály nebo originály ponechat v iCloudu a u sebe mít jen zmenšeniny.

Knihovnu fotografií na iCloudu samozřejmě vůbec používat nemusíte, potom ovšem ztrácíte výše zmíněné výhody. Ne každý důvěřuje úložišti kdesi na vzdálených serverech, to je v pořádku. Pokud ji používat budete, zřejmě vám rychle dojde 5 GB, které má každý ke svému iCloud účtu zdarma. Nejnižší možné zvýšení kapacity na 20 GB stojí 0,99 € měsíčně.

Uživatelské rozhraní

Vezměte aplikaci Fotky z iOS, použijte ovládací prvky standardní pro OS X, roztáhněte přes větší displej a dostanete Fotky pro OS X. Jinak řečeno – pokud jste zvyklí aplikaci používat na vašich iOS zařízeních, zorientujete se během chvilky. Z mého pohledu se transformace na „velký“ operační systém povedla.

Nahoře naleznete čtyři záložky – Fotografie, Sdílené, Alba a Projekty. Dodatečně lze zobrazit boční panel, který tyto záložky nahradí. Mezi hlavní ovládací prvky dále patří šipky pro navigaci zpět a vpřed, posuvník pro volbu velikosti náhledů fotografií, tlačítko pro přidání alba nebo projektu, tlačítko pro sdílení a obligátní vyhledávací pole.

Při přejetí kurzoru nad náhledem snímku se v levém horním rohu objeví srdíčko pro zařazení mezí oblíbené. Dvojklikem se daná fotografie roztáhne a můžete s ní dále pracovat. Abyste nemuseli jít zase zpět a vybrat jinou fotografii, můžete si zobrazit boční panel se čtvercovým miniaturami. Nebo můžete zajet myší k levému/pravému okraji pro přechod na předchozí/další fotografii či používat šipky na klávesnici.

Třídění

Spravovat své fotografie můžete ve čtyřech již zmíněných záložkách. Tři z nich znáte z iOS, poslední z nich je potom dostupná pouze ve Fotkách pro OS X.

Fotografie

Roky > Sbírky > Okamžiky, tuto posloupnost netřeba zdlouhavě popisovat. Jedná se o pohledy na vaši knihovnu, kdy při Rocích vidíte drobné náhledy snímků seskupené dle roků až po Okamžiky, což jsou skupiny fotek z kratšího časového intervalu. U každé skupiny jsou zobrazeny místa pořízení fotografií. Při kliknutí na lokace se zobrazí mapa s fotkami.

Sdílené

Šíření fotografií k ostatním lidem je jednoduché. Vytvoříte sdílené album, přidáte do něj fotky nebo videa a potvrdíte. K albu můžete přizvat konkrétní uživatele a povolit jim přidávat jejich fotky. Celé album lze pomocí odkazu zveřejnit všem, kdo tento odkaz obdrží.

Alba

Pokud máte rádi pořádek a chcete si své fotografie organizovat sami, zřejmě budete s radostí využívat alba. Album pak můžete přehrát jako prezentaci svým přátelům nebo rodině, stáhnout do Macu nebo z něj vytvořit nové sdílené album. Aplikace dle importovaných fotografií/videí automaticky vytvoří alba Vše, Tváře, Poslední import, Oblíbené, Panoramata, Videa, Zpomalené přehrávání nebo Sekvence.

Potřebujete-li fotky roztřídit podle specifických kritérií, použijete Dynamická alba. Podle pravidel vytvořených z atributů fotografií (např. fotoaparát, datum, ISO, rychlost závěrky) se album automaticky naplní danými fotografiemi. Dynamická alba se bohužel ve vašich iOS zařízení neobjeví.

Projekty

Z této záložky jsou z mého pohledu nejdůležitější prezentace. Na výběr máte několik motivů pro přechody mezi snímky a hudby na pozadí (můžete však vybrat jakoukoli z vaší iTunes knihovny). Nechybí ani volba intervalu přechodu mezi snímky. Hotový projekt můžete spustit přímo ve Fotkách nebo jej exportovat jako video do maximálního rozlišení 1080p.

Dále pod projekty naleznete kalendáře, knihy, pohlednice a výtisky. Hotové projekty můžete odeslat Applu, který vám je za poplatek odešle v tištěné podobě. Služba to je jistě zajímavá, nicméně v České republice prozatím nedostupná.

Klíčová slova

Pokud chcete mít nejen vše roztříděno, ale potřebujete také efektivně vyhledávat, klíčová slova si zamilujete. Ke každé fotce jich můžete přiřadit libovolný počet, přičemž Apple jich předem několik vytvořil (Děti, Dovolená apod.), nicméně můžete si vytvořit své vlastní.

Úpravy

Nejsem profesionální fotograf, focení a následné úpravy mě ale baví. Nemám ani kvalitní IPS monitor, abych mohl své úpravy brát nějak vážně. Pokud bych Fotky považoval za samostatnou aplikaci, která je zdarma, možnosti úprav jsou na velmi dobré úrovni. Fotky kombinují základní úpravy s některými pokročilejšími. Profesionálové budou i nadále používat Aperture (zde je však problém s ukončením jeho vývoje) či Adobe Lightroom (v dubnu vyšla nová verze), na tom se určitě nic nezmění. Fotky však mohou i laikům ukázat, podobně jako donedávna iPhoto, jak se dá s fotografiemi dále zacházet.

Při prohlížení fotografie klikněte na tlačítko Upravit, pozadí aplikace zčerná a v rozhraní se objeví nástroje pro editaci. Automatické vylepšení, otočení a ořez patří k základům a jejich přítomnost nikoho nepřekvapí. Milovníci portrétu ocení možnost retušování a jiní zase filtry, které jsou totožné s těmi z iOS.

Nicméně Fotky umožňují i detailnější úpravy. Ovládat můžete světlo, barvu, černou a bílou, zaostření, prokreslení, redukci šumu, vinětaci, vyvážení bílé a úrovně. Všechny provedené změny můžete sledovat na histogramu.

Každou ze zmíněných skupin úprav můžete kdykoliv nezávisle na sobě resetovat či dočasně vypnout. Pokud nejste s úpravami spokojeni, lze je jedním kliknutím zcela odstranit a začít znovu. Úpravy jsou pouze lokální a nepromítnou se do ostatních zařízení.

Závěr

Fotky jsou povedená aplikace. Beru ji jako katalog svých fotografií, stejně jako iTunes pro hudbu. Vím, že můžu snímky třídit do alb, tagovat a sdílet. Můžu vytvářet dynamická alba dle zvolených atributů, můžu vytvářet prezentace s hudbou na pozadí.

Někomu možná může chybět hodnocení stylem 1–5 hvězdiček, to se však může v příštích verzích změnit. Stále se jedná o první vlaštovku a jak znám Apple, první generace jeho produktů a služeb disponovaly spíše těmi základními funkcemi. Další přišly až v dalších iteracích.

Důležité je zmínit, že Fotky přichází jako náhrada jak za původní iPhoto, tak i Aperture. iPhoto se postupně proměnilo ve velice nepřehledný a především těžkopádný nástroj pro kdysi snadnou správu fotografií, a tak jsou tu Fotky velice vítanou změnou. Aplikace je maximálně jednoduchá a především svižná a pro fotografy neprofesionály ideální způsob pro uchovávání záběrů. Na druhou stranu Aperture ani náhodou Fotky nenahradí. Možná postupem času dostanou profesionálnější funkce, ale adekvátnější náhradu za Aperture nyní představuje Adobe Lightroom.


Pokud byste se chtěli o nové aplikaci Fotky dozvědět ještě víc, můžete do jejích tajů proniknout na kurzu „Photos: Jak na fotografie na Macu“ s Honzou Březinou, který novou aplikaci od Applu detailně představí. Zadáte-li při objednávce promokód „JABLICKAR“, získáte na kurz 20% slevu.

 

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Len skoda, ze z Adobe Lightroom, na ktore som momentalne presiel z Aperture, sa neda synchronizovat na Apple TV, alebo iPhone…. proste tam chyba podpora z iTunes :(

  Mně po přechodu z iPhoto na Fotky zmizela v Apple TV možnost prohlížet fotky na Macu (jako by Apple tuto možnost zrušil a nechal jen možnost prohlížet si fotky na iCloudu). Je tu ještě někdo postižený stejně?

  Problém vyřešen – v iTunes se musí v menu „Soubor/Domácí sdílení/Vyberte fotografie ke sdílení s Apple TV“ vybrat aplikace Fotky. Prohlížel jsem Předvolby apod. místa, ale hledat nějaké nastavení v menu „Soubor“ mě hodně dlouho nenapadlo :(

  Díky za článek. Ze screenshotů jsem zjistil, že Fotky umí víc, než jsem si myslel :) Osobně s nimi bojuji – nechci používat iCloud pro archivaci fotek, koncept PhotoStreamu mi vyhovoval, ale ve Fotkách je použití PhotoStreamu nějaké nejasné.

  Jde to, mam vyplej iCloud a zaplej Fotostream. DO iphonu peru fotky klasicky krze itunes synchronizaci z daneho adresare (nebo celou knihovnu – jak je libo) a fozky Z iphonu vidim ihned po vyfoceni v aplikaci Foto na macu. Funguje to bezchybne zatim…

  Tak to jsem zvědavý, budu muset vyzkoušet a snad i to 0,99€ měsíčně není nic hrozného. Spíš mě na celém konceptu ukládání fotek do iCloudu štve, že jak na iPadu, tak na iPhonu si do Obrázků často ukládám vedle „hodnotných“ fotek také nejrůznější blbiny, které dříve či později chci smazat, ale v iCloudu pořád jsou.

  Prave ze nejsou, v tomhle je iCloud potazmo Photos prave skvelej, udelas upravu vymaz na jednom zarizeni a automaticky se ti to projevi hned na ostatnich, nemusis to mazat na vice mistech jak tomu bylo u Photostreamu. Sice se vymazana fotka jeste 30dni necha v kosi, ale ten muzes take vymazat.

  Je možno někde nastavit pouze indexování fotek v knihovně, aby se mi do nové knihovny nekopírovaly všechny fotky z adresářů? V iTunes to jde…děkuji za radu

  odškrtnout z nabídky „předvolby > obecné > import (Zkopírovat položky do knihovny Fotek)“ a fotky jako takové se do knihovny nezkopírují.

  Po nějaké době jsem se ve „Fotkách“ již vyznám, jen mi příjde, že je aplikace při větším počtu fotek mnohem náročnější než například iphoto. Mám tam něco přes 30gb fotek a vytížení procesoru je dost veliké. Ale nikdy jsme nenechal zapnuté moc dlouho a nevím, jestli nemusí proběhnout nějaké první zdlouhavá aktualizace.
  Dnes jsme rozšířil místo na icloudu, tak uvidím co to udělá až se všechny fotky odešlou tam. A hlavně kolik místa to poté zabere v telefonu.

  Budou mě zajímat praktické zkušenosti – konkrétně jak rychle a spolehlivě se fotky synchronizují. Používám sdílená alba přes iCloud a jejich prohlížení na Apple TV není nic moc – než celé album na Apple TV probublá, trvá hodně dlouho a ještě se fotky objevují v náhodném pořadí.

  Tak první scnchronizace byla opravdu peklo.. trvala celou noc (měl jsme tam ale 20.000 fotek) a v telefonu je to vše až dnes. Ale vidím vše co na mám v pc a na icloud, takže to co jsme od toho čekal to splnilo.
  Jediné co ještě musím zprovoznit je sdílení ideálně celé knihovny přítelkyni v rámci „rodiny“. Zatím to vypadá, že musím po albech, což je trochu zdlouhavé.
  Apple TV nepoužívám, takže nemůžu posoudit. Na Iphone je to ale relativně v pohodě a rychle.

  To je hlavně o rychlosti internetu a o routeru v daném místě. Na AppleTV doma, kde mám 120 mega a airport extreeme to běhá v pohodě, ale třeba u tchýně, která má doma 10 mega a nějaký noname router za pár stovek se to na AppleTV skutečně kouše. Ale na iPadech a iPhonech je prohlížení albumů celkem v pohodě.

  I já jsem občasný nenáročný fotograf a proto nudu i nadále používat Photostream. Mezi iCloud Photo Library a Photostreamem jsou jen dva rozdíly :
  1) fotky v iCloud Photo Library jsou v originální velikosti vhodné pro tisk bilboardů a videa ve Full HD , ve Photostreamu mají omezenou velikost 2048 x 1536 a videa jsou „jen“ HD 720.
  2) za prostor se u iCloud photo library platí a brzy je i 20 GB málo. Oproti tomu za fotky a videa ve Photostreamu se neplatí nic a prostor pro ně je NEOMEZENÝ, do prostoru iCloud se nepočítá. O tom ale Apple záměrně mlčí

  Takže buď chcete mít své fotky ve velikosti pro bilboardy a platit pravidelně applu poplatky a v budoucnu díky obrovským fotkám dokupovat dál a dál místo a nebo vám postačí menší rozlišení , pro obrazovky televizí a menší tisk naprosto dostačující , a neomezený prostor zdarma. Apropo – kdy jste kdo naposledy tisknul nějakou fotku na papír ?…..
  Ne, u mne Photos nezabrali a ani nezaberou, zůstávám na Photostreamu a na iCloud Photo Library kašlu. Nehledě na to, že např. Flickr nabízí stejný koncept, jako Apple, ale dává pro fitky a videa 1 TB zdarma… Ale ano, to už je jiné téma…

  Pleteš se, ve photostreamu se fotky ukládají jen měsíc a max 1000 položek, což je dostatečná doba i číslo na to, aby se ty fotky přes servery applu rozdistribuovaly do všech tvých zařízení. K uchovávání fotek jinak photostream vůbec neslouží, takže tvoje srovnání je k ničemu. Když se na ty fotky budu chtít podívat za dva měsíce a nebudu je mít fyzicky stažené v počítači/iPadu/iPhonu tak už se k nim nikdy nedostanu – budou smazané. A pokud by po tvé radě přišli uživatelé o fotky, protože by neznali jak to funguje…jistě by ti poděkovali.

  Takže pro příště – pokud znáš jen název tak to nekomentuj, vůbec jsi nepochopil, že iCloudPhotoLibrary a PhotoStream jsou naprosto odlištné věci, jedna určená k uložení fotek a druhá pouze k distribuci nejnovějších. Pokud nevěříš tak ti nic nebrání si na netu najít jak to funguje, např. tady

  http://www.imore.com/icloud-photo-library-and-photo-stream-whats-difference

  Nepletu se, a to ani maličko. Je vidět, že o tom ani ty mnoho nevíš. Těch 1000 fotek a 30 dnů platí jen pro NEROZTŘÍDĚNÉ fotky v základním albumu Photostream. Jakmile tyto fotky ROZTŘÍDÍŠ do albumů, které si ve Photostreamu vytvoříš, tak v těch albumech ty fotky zůstávají na věky. V ALBUMECH je budeš mít pořád. Těch 30 dnů a 1000 fotek je čas a prostor určený právě k tomu, aby jsi je roztřídil. To je právě to, co mnoho lidí neví, a Apple to samozřejmě nikde moc nepresentuje , má raději platící zákazníky. Osobně mám několik let ve Phoptostreamu desítky albumů s tisícovkami fotek, mám tam i staré fotky děti, videa z dovolených apod. A mám je dostupné všude, kde jsem připojený ke svému iCloudu, na všech počítačích, v televizi přes appleTV , na iPhonech atd. Navíc tam mám i sdílené albumy své dcery a svých přátel z různých výletů, ke kterým jsem dostal pozvánku. Stejně, jako celá naše rodina včetně babiček má na svých iCloudech přístup ke všem těmto albumům na svých iPadech, k albumům, na které jim pošlu pozvánku zase já. Neobvińuj jiné z nevědomosti, když sám nevíš, o čem je řeč. :-)

  A ještě doplním – jestli ty fotky během oněch 30 dnů roztřídíš do těch albumů, tak je můžeš klidně z toho základního alba i z iPhonu vymazat, v ALBUMECH ve Photostreamu ti zůstanou. A nezabírají tak místo nikde v počítači ani v telefonu. Jsou jen a pouze na NEOMEZENÉM prostoru iCloudu a nepočítají se do předplaceného prostoru 5 GB a případně dalšího dokoupeného. A odtamtud jsou dostupné kdykoliv a kdekoliv, dokonce i na webu, když dáš někomu veřejný link .

  Aha, to je zajímavé, to jsem nevěděl! A je možné to používat s aplikací Fotky, když jsem si zatím na iPhone nezapnul iCloud Photo Library a pořád mám zapnutý Můj photostream? Zkoušel jsem si to zatřídit, ale nějak mi to nefunguje tak jak popisuješ. Asi to lze jen přes původní iPhoto?

  Upřimně, to netuším, protože 10.3 na macu ještě nemám a tedy nemám ani app Fotky. Ale předpokládám, že albumy z Fotostreamu jsou ve Sdílených, podobně, jako v iPhotu. A tam by měli být i v minulosti vytvořená alba , stejně jako nová. Zkus se podívat a pracovat s fotkami tam.
  Fotky a videa z iPhonu neodesílám automaticky, v předvolbách iPhonu mám „můj fotostream“ vypnutý, stejně, jako mám vypnutou i knihovnu iCloudu, zapnuté mám jen „sdílení fotek na iCloudu“. Když nafotím třeba 50 fotek , tak si je v iPhonu protřídím, vyberu třeba 20 dobrých a ty pak pošlu teprve do „sdílené na iCloudu“ , do již existujíciho albumu a nebo tlačítkem + vytvořím album nové. A po odeslání pak všechny fotky z iPhonu vymažu.

  Oprava, mám samozřejmě na mysli 10.10.3 Do Yosemite se mi zatím vůbec nechce, nemám důvod spěchat.

  Než se budeš ošívat a říkat, že neví o čem mluví, tak si připusť, žes to napsal zavadějícím způsobem. Fotky v origo velikosti jsou na photostreamu 30 dnů a šmitec. Co je v albech je jedno, protože to už nejsou origo fotky, takže má pravdu Petr, protože ty fotky tam nesou k tomu abys je roztřídíl, ale proto aby se distribuovaly do zařízení v původní velikosti, protože potom zmizí. To co dáš do alb proste není ta původní fotka.
  Kromě toho si nechci hrát na grammar nazzi, ale „albumy“ mě ničí. Zajeď si do centrumu, do budovy muzumu a popovídej si o tom se sochou Zeusa.

  Pominu zbytečnou rádoby duchaplnou invektivu v závěru, hádat jsem se sem nepřišel. Ten čas 30 dnů je určený k tomu, aby s nimi uživatel udělal , co on sám uzná za vhodné. Nechte to na něm a neurčujete mu, kam je ma distribuovat. Někdo je dá někam do počítače, jiný je takto uloží na iCloudu. A to, že ty fotky v albumech mají menší velikost, to jsem zduraznil. S tím, že i tato omezená velikost je naprosto dostačující, pokud někdo netiskne doma bilboardy. Takže je to velmi snadná alternativa k aplikaci Fotky, která kromě možností ukládat na placený prostor originální velikosti fotek nepřináší vůbec nic.

  Mám pro Aperture koupené nějaké pluginy a ve Fotkách samozřejmě nefungují. Převedení knihovny pro Fotky znamená, že ji v Aperture už nemůžu použít. Takže Fotky jsou pro mě momentálně mrtvé a radši budu i nadále používat Aperture. A pokud mi Apple neumožní použít pluginy ve Fotkách, přejdu na Lightroom, ve kterém tyto pluginy můžu bez problémů používat. Fotky se mi každopádně momentálně ani trochu nelíbí.

  Jsem na tom stejně. Má manželka fotí hodně a také používá Aperture. Na rozdíl odemne, mě stačí iPhoto. A měnit zatím nehodlá , dokud nebude skutečně muset, což zatím nehrozí. A vybrané fotky a alba posílá do Flickeru , který ji dává 1TB zdarma a pracuje s fotkami plných velikostí podobně , jako iCloud Photo Library na iCloudu.

celý text

Čtěte více.