Zavřít reklamu

 

Není tomu tak dlouho, kdy Apple do světa vypustil třetí aktualizaci OS X Yosemite. Kromě opravy chyb a nových emotikon byla v aktualizaci zahrnuta zcela nová aplikace Fotky (Photos). Ta je nyní pevnou součástí systému, podobně jako Safari, Mail, iTunes nebo Zprávy.

Než se pustím do podrobnějšího popisu, uvedl bych na pravou míru mou správu fotografií. Není v podstatě žádná. Není to tak, že bych vůbec nefotil, měsíčně pořídím několik desítek snímků. I když na druhou stranu – některé měsíce nevyfotím vůbec nic. Momentálně jsem spíše ve fázi nefocení, ale to ničemu nevadí.

Před Fotkami jsem se svou knihovnou pracoval tak, že jsem jednou za čas přenesl své snímky z iPhonu do Macu, kde mám poctivě vytvořeny složky pro jednotlivé roky a v nich dále složky pro měsíce. iPhoto mi z nějakého důvodu „nesedlo“, a tak to nyní zkouším s Fotkami.

Knihovna fotografií na iCloudu

Pokud na vašich zařízeních zapnete Knihovnu fotografií na iCloudu (iCloud Photo Library), budou fotografie synchronizovány napříč těmito zařízeními. Je jen na vás, zda chcete na Macu skladovat originály nebo originály ponechat v iCloudu a u sebe mít jen zmenšeniny.

Knihovnu fotografií na iCloudu samozřejmě vůbec používat nemusíte, potom ovšem ztrácíte výše zmíněné výhody. Ne každý důvěřuje úložišti kdesi na vzdálených serverech, to je v pořádku. Pokud ji používat budete, zřejmě vám rychle dojde 5 GB, které má každý ke svému iCloud účtu zdarma. Nejnižší možné zvýšení kapacity na 20 GB stojí 0,99 € měsíčně.

Uživatelské rozhraní

Vezměte aplikaci Fotky z iOS, použijte ovládací prvky standardní pro OS X, roztáhněte přes větší displej a dostanete Fotky pro OS X. Jinak řečeno – pokud jste zvyklí aplikaci používat na vašich iOS zařízeních, zorientujete se během chvilky. Z mého pohledu se transformace na „velký“ operační systém povedla.

Nahoře naleznete čtyři záložky – Fotografie, Sdílené, Alba a Projekty. Dodatečně lze zobrazit boční panel, který tyto záložky nahradí. Mezi hlavní ovládací prvky dále patří šipky pro navigaci zpět a vpřed, posuvník pro volbu velikosti náhledů fotografií, tlačítko pro přidání alba nebo projektu, tlačítko pro sdílení a obligátní vyhledávací pole.

Při přejetí kurzoru nad náhledem snímku se v levém horním rohu objeví srdíčko pro zařazení mezí oblíbené. Dvojklikem se daná fotografie roztáhne a můžete s ní dále pracovat. Abyste nemuseli jít zase zpět a vybrat jinou fotografii, můžete si zobrazit boční panel se čtvercovým miniaturami. Nebo můžete zajet myší k levému/pravému okraji pro přechod na předchozí/další fotografii či používat šipky na klávesnici.

Třídění

Spravovat své fotografie můžete ve čtyřech již zmíněných záložkách. Tři z nich znáte z iOS, poslední z nich je potom dostupná pouze ve Fotkách pro OS X.

Fotografie

Roky > Sbírky > Okamžiky, tuto posloupnost netřeba zdlouhavě popisovat. Jedná se o pohledy na vaši knihovnu, kdy při Rocích vidíte drobné náhledy snímků seskupené dle roků až po Okamžiky, což jsou skupiny fotek z kratšího časového intervalu. U každé skupiny jsou zobrazeny místa pořízení fotografií. Při kliknutí na lokace se zobrazí mapa s fotkami.

Sdílené

Šíření fotografií k ostatním lidem je jednoduché. Vytvoříte sdílené album, přidáte do něj fotky nebo videa a potvrdíte. K albu můžete přizvat konkrétní uživatele a povolit jim přidávat jejich fotky. Celé album lze pomocí odkazu zveřejnit všem, kdo tento odkaz obdrží.

Alba

Pokud máte rádi pořádek a chcete si své fotografie organizovat sami, zřejmě budete s radostí využívat alba. Album pak můžete přehrát jako prezentaci svým přátelům nebo rodině, stáhnout do Macu nebo z něj vytvořit nové sdílené album. Aplikace dle importovaných fotografií/videí automaticky vytvoří alba Vše, Tváře, Poslední import, Oblíbené, Panoramata, Videa, Zpomalené přehrávání nebo Sekvence.

Potřebujete-li fotky roztřídit podle specifických kritérií, použijete Dynamická alba. Podle pravidel vytvořených z atributů fotografií (např. fotoaparát, datum, ISO, rychlost závěrky) se album automaticky naplní danými fotografiemi. Dynamická alba se bohužel ve vašich iOS zařízení neobjeví.

Projekty

Z této záložky jsou z mého pohledu nejdůležitější prezentace. Na výběr máte několik motivů pro přechody mezi snímky a hudby na pozadí (můžete však vybrat jakoukoli z vaší iTunes knihovny). Nechybí ani volba intervalu přechodu mezi snímky. Hotový projekt můžete spustit přímo ve Fotkách nebo jej exportovat jako video do maximálního rozlišení 1080p.

Dále pod projekty naleznete kalendáře, knihy, pohlednice a výtisky. Hotové projekty můžete odeslat Applu, který vám je za poplatek odešle v tištěné podobě. Služba to je jistě zajímavá, nicméně v České republice prozatím nedostupná.

Klíčová slova

Pokud chcete mít nejen vše roztříděno, ale potřebujete také efektivně vyhledávat, klíčová slova si zamilujete. Ke každé fotce jich můžete přiřadit libovolný počet, přičemž Apple jich předem několik vytvořil (Děti, Dovolená apod.), nicméně můžete si vytvořit své vlastní.

Úpravy

Nejsem profesionální fotograf, focení a následné úpravy mě ale baví. Nemám ani kvalitní IPS monitor, abych mohl své úpravy brát nějak vážně. Pokud bych Fotky považoval za samostatnou aplikaci, která je zdarma, možnosti úprav jsou na velmi dobré úrovni. Fotky kombinují základní úpravy s některými pokročilejšími. Profesionálové budou i nadále používat Aperture (zde je však problém s ukončením jeho vývoje) či Adobe Lightroom (v dubnu vyšla nová verze), na tom se určitě nic nezmění. Fotky však mohou i laikům ukázat, podobně jako donedávna iPhoto, jak se dá s fotografiemi dále zacházet.

Při prohlížení fotografie klikněte na tlačítko Upravit, pozadí aplikace zčerná a v rozhraní se objeví nástroje pro editaci. Automatické vylepšení, otočení a ořez patří k základům a jejich přítomnost nikoho nepřekvapí. Milovníci portrétu ocení možnost retušování a jiní zase filtry, které jsou totožné s těmi z iOS.

Nicméně Fotky umožňují i detailnější úpravy. Ovládat můžete světlo, barvu, černou a bílou, zaostření, prokreslení, redukci šumu, vinětaci, vyvážení bílé a úrovně. Všechny provedené změny můžete sledovat na histogramu.

Každou ze zmíněných skupin úprav můžete kdykoliv nezávisle na sobě resetovat či dočasně vypnout. Pokud nejste s úpravami spokojeni, lze je jedním kliknutím zcela odstranit a začít znovu. Úpravy jsou pouze lokální a nepromítnou se do ostatních zařízení.

Závěr

Fotky jsou povedená aplikace. Beru ji jako katalog svých fotografií, stejně jako iTunes pro hudbu. Vím, že můžu snímky třídit do alb, tagovat a sdílet. Můžu vytvářet dynamická alba dle zvolených atributů, můžu vytvářet prezentace s hudbou na pozadí.

Někomu možná může chybět hodnocení stylem 1–5 hvězdiček, to se však může v příštích verzích změnit. Stále se jedná o první vlaštovku a jak znám Apple, první generace jeho produktů a služeb disponovaly spíše těmi základními funkcemi. Další přišly až v dalších iteracích.

Důležité je zmínit, že Fotky přichází jako náhrada jak za původní iPhoto, tak i Aperture. iPhoto se postupně proměnilo ve velice nepřehledný a především těžkopádný nástroj pro kdysi snadnou správu fotografií, a tak jsou tu Fotky velice vítanou změnou. Aplikace je maximálně jednoduchá a především svižná a pro fotografy neprofesionály ideální způsob pro uchovávání záběrů. Na druhou stranu Aperture ani náhodou Fotky nenahradí. Možná postupem času dostanou profesionálnější funkce, ale adekvátnější náhradu za Aperture nyní představuje Adobe Lightroom.


Pokud byste se chtěli o nové aplikaci Fotky dozvědět ještě víc, můžete do jejích tajů proniknout na kurzu „Photos: Jak na fotografie na Macu“ s Honzou Březinou, který novou aplikaci od Applu detailně představí. Zadáte-li při objednávce promokód „JABLICKAR“, získáte na kurz 20% slevu.

 

.