Zavřít reklamu

Google to avizoval s dostatečným předstihem a dnes je ten den: neomezené bezplatné úložiště pro fotografie a videa v Google Fotkách končí. Nyní se započítávají do 15GB limitu v rámci Google Disku. Tedy pokud je nahráváte v maximální kvalitě. Dříve bych z toho mohl být nervózní a řešil, co s tím, dneska je mi to vlastně tak nějak jedno. 

Google tuto službu spustil v roce 2015. I pro uživatele iOS jsou ale Fotky Google rozhodně užitečnými. To obzvláště pokud nejste výhradně obklopeni uživateli iPhonů a Maců. Pokud přecházíte z Androidu na iOS, tak se vám pomocí aplikace Move to iOS přesunou fotky z telefonu i do aplikace Fotky v iPhonu. Což je rozhodně fajn, pokud právě aplikaci Fotky od Googlu nepoužíváte.

Pokud ano, můžete při přechodu tuto volbu zakázat a přenesou se vám jen kontakty a další věci, přičemž fotky se stáhnou až po přihlášení se v aplikaci do svého účtu u Googlu. I na novém iPhonu tak s sebou můžete mít veškerý fotografický obsah, který jste pořídili v rámci své dřívější androidí platformy, přičemž samozřejmě uvidíte i všechna svá sdílená alba. A k tomu právě aplikaci používám. Pokud je společná akce, jednotliví účastníci jednoduše přidají své snímky a vy tak máte přístup ke všem. I Apple samozřejmě nabízí sdílená alba, je ale omezen jen svou platformou. Zde to máte nehledě na značku telefonu.

Pokud víte, že máte galerii zašvihanou množstvím balastu, který by si zasloužil promazat, navštivte webové stránky Googlu, které vám po přihlášení prozradí, jak na tom s tou kapacitou vlastně jste. Můžete si zde rovnou koupit předplatné, ale můžete si zde i prohlédnout a okamžitě právě i ten balast smazat – rychle, přehledně a elegantně. Google zde totiž nabízí možnost zbavit se rozmazaných fotek, které tak označil jeho algoritmus, stejně jako vám předloží velké fotky a videa nebo zbytečné snímky obrazovky. 

Fotky Google v App Store

Dřív byla jiná doba 

Dřív mi záleželo na kvalitě fotografie, dřív jsem chtěl mít její největší datovou kapacitu. Dřív jsem také pořádal výstavu mobilní fotografie, kde mohla být každá vada snímku vidět. Dřív se psal rok 2016 a většina snímků pocházela z iPhonu 5 a byla už tak kvalitní, že se dala tisknout i na velký formát. V dnešní době používám iCloud a v dnešní době už je mi vlastně jedno, v jaké kvalitě bude kde fotografie uložena.

Z osobní zkušenosti vím, že při tisku fyzických fotografií určených do alba je to úplně jedno. Je to vlastně jedno i při tisku fotoknih, i když dáte jednu fotografii na stranu o velikosti A4. Kvalita fotografií je v dnešní době na běžnou práci zcela dostačující, ať už fotíte jakýmkoli iPhonem a ať už ukládáte na jakékoli úložiště. Samozřejmě se to netýká profesionálních fotografů a těch, kteří potřebují s fotografií nějak pracovat. Ostatní smrtelníky to ale zatěžovat nemusí.

S klidem duše tak mohu na Fotky Google ukládat obsah v takové kvalitě, aby se nezapočítávaly do celkového objemu dostupného zdarma. Oněch 15 GB si totiž berou jen ty snímky, které jsou nahrávány v původní vysoké kvalitě. A protože již platím za iCloud a OneDrive, tak už opravdu za další cloud platit moc nechci. Sorry Google, na tuhle hru ti neskočím. 

.