Zavřít reklamu

Už od konce minulého roku se proslýchá, že Apple chce přesunout výrobu svých vlajkových telefonů z Číny do Indie. Jde o poměrně odvážný krok, kterým se chce kalifornská společnost vyhnout vyšším clům uvaleným na produkty dovezené právě z nejlidnatější země světa. Podle dnešní zprávy z Wall Street Journal se plány týkající se přesunu daly do pohybu a jablečné telefony by se v Indii mohly začít vyrábět už poměrně brzy.

V současné době vyrábí drtivou většinu iPhonů tchajwanská firma Foxconn, která má převážnou část svých továren rozesetých po Číně. Nicméně Foxconn má zájem svou výrobu diverzifikovat do více zemí a rozšířit své působení zejména v Indii, kde už několik závodů má. Po Čínském novém roce se tak celá delegace z Foxconnu, v čele s předsedou společnosti Terrym Gouem, chystá navštívit Indii a prodiskutovat zde své plány, jež se týkají především přesunutí výroby vlajkových jablečných telefonů. Na výstavbu nových závodů šitých na míru Applu si Foxconn údajně vyhradil 356 milionů dolarů.

Pokud nenastanou komplikace, pak by se štítkem „Assembeled in India“ mohly chlubit už příští iPhony, které Apple s největší pravděpodobností představí v září. Gigant z Cupertina by se výrobou svých telefonů v Indii poměrně jednoduše vyhnul vyšším 20% clům, které americká vláda uvalila na zboží dovezené z Číny. Zároveň by ještě více nerozdmýchávala už tak napjaté obchodní vztahy, jež mezi sebou Čína a Spojené státy v současnosti mají.

Nové iPhony by nebyly vůbec prvními telefony Applu, které by byly vyrobeny v Indii. Wistron zde už delší dobu produkuje starší iPhone 6s a iPhone SE. Oba zmíněné modely jsou však dostupné exkluzivně pouze na indickém trhu a právě výroba přímo v zemi byla jednou z podmínek indické vlády, aby zde mohl Apple své telefony prodávat.

apple iphone india

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.