Zavřít reklamu

A15 Bionic je nejpokročilejší čip Applu, který nasadil do iPhonu. Aktuálně kolují světem zprávy, že společnost musela snížit výrobu o 10 milionů kusů iPhonů 13 z důvodu aktuální polovodičové krize. Jenže i když je zmíněný čip skutečně společnosti, ta jej sama nevyrábí. A v tom je ten problém. 

Kdyby si Apple postavil linku na výrobu čipů, mohl by si sekat jeden čip za druhým a osazovat jimi své produkty podle toho, jak moc (nebo málo) půjdou na dračku. Jenže Apple takové výrobní kapacity nemá, a proto si čipy objednává od společností, jakými jsou Samsung a TSMC (Taiwan Semi-Conductor Manufacturing Company).

První zmíněný dělá čipy spíše pro starší produkty, kdežto ten druhý má na starost nejen řadu A, tedy tu určenou pro iPhony, ale např. i řadu M pro počítače s Apple Silicon, S pro Apple Watch nebo W pro audio příslušenství. Čip jako takový přitom není v iPhonu obsažen jen jeden, jak si mnozí mohou myslet, ale je jich tam celá řada méně či více pokročilých a starajících se o různé vlastnosti a mechanizmy. Vše se sice točí kolem toho hlavního, ale rozhodně ne jediného.

Nové fabriky, světlejší zítřky 

TSMC navíc aktuálně potvrdil, že v Japonsku vznikne nový závod společnosti z důvodu snahy navýšit produkci nedostatkových čipů. Spolu se Sony a japonskou vládou to společnost sice vyjde na 7 miliard dolarů, na druhou stranu by to mohlo pomoci budoucí stabilizaci trhu. To navíc i proto, že se výroba přesune z problematického Tchaj-wanu do Japonska. Nejzajímavější na tom je však to, že se zde nebudou vyrábět prémiové čipy ale ty, jejichž výroba probíhá starší 22 a 28nm technologií (např. čipy pro snímače obrazu fotoaparátu).

Nedostatek čipů se skloňuje napříč celým internetem, a to ať už jde o nejmodernější čip do mobilního telefonu, nebo o ten nejhloupější do budíku. Když si ale přečtete výhledy analytiků do věci zasvěcených, už příští rok by se mělo začít vše obracet k lepšímu. Navíc iPhony byly po svém uvedení na trh vždy nedostatkovým zbožím, na které jste si prostě museli počkat. Každopádně pokud nechcete čekat příliš dlouho, s včasným objednáním, zejména modelů Pro, určitě nemeškejte. 

.