Zavřít reklamu

Pro běžné lidi představuje koronavirus potenciálně smrtící nebezpečí. Do dnešního dne bylo potvrzených 4 581 případů nákazy včetně 106 s fatálními následky. Pro zdravotní organizace to představuje nepřetržité monitorování situace a mezinárodní snahu o výzkum a vývoj protilátek. Pro vlády pak nutnost vytvoření preventivních opatření, aby se vir nemohl dále šířit. A pro společnosti jako Apple to může znamenat ochromení výroby produktů jako jsou AirPods Pro, jejichž dostupnost je už teď omezená.

Apple, stejně jako mnoho jiných společností, se u výroby svých produktů spoléhá na Čínu, jejíž vláda dnes dělá opatření možná snad jen v totalitních režimech: ve snaze zabránit šíření nemoci uzavírá velkoměsta i s obyvateli, pozastavuje hromadnou dopravu a také prodloužila volno související s každoročními oslavami Čínského nového roku. Právě fakt, že čínská vláda může kdykoliv nařídit uzavření města či třeba fabrik, znepokojuje investory a společnosti, které jsou na čínské pracovní síle závislé.

Pro Apple je klíčové město Čeng-čou z provincie Che-nan. Právě zde sídlí obří fabriky Hon Hai Precision Industry Co., ve kterých společnost Foxconn každoročně vyrobí desítky milionů iPhonů, iPadů a dalších jablečných produktů. Loni jen z této provincie pocházelo 27 % veškeré produkce mobilních telefonů a jen samotný Foxconn se postaral o více než 60 % veškerých tržeb province.

Uzavření továren či měst v případě rozšíření nákazy je tak pádným důvodem pro znepokojení. „Nedokážu si představit případ, při kterém by nedošlo k narušení dodavatelského řetězce. Pokud dojde k jedinému zádrhelu, ať už v těžbě minerálů, výrobě, skladování, testování nebo expedici, dojde k narušení systému,“ uvedl vrchní analytik společnosti Moor Insights & Strategy Patrick Moorhead.

Město Čeng-čou je pro teď v bezpečí, nachází se totiž více než 500 kilometrů od Wu-chanu. I přesto už ale byly v provincii Che-nan nahlášeny první případy onemocnění. Foxconn prohlásil, že situaci monitoruje a dodržuje striktní opatření, aby nedošlo ke kontaminaci jeho továren. Čínská vláda však stále může nařídit dočasné zavření továren nebo města, pokud se situace zhorší.

Apple odmítl zprávu komentovat, očekává se ale, že Tim Cook se otázkám ohledně ohrožené výroby zařízení neuhne. Dnes večer totiž společnost oznámí finanční výsledky a rovněž pořádá konferenční hovor s investory a analytiky. Co se aktivit v Číně týká, Apple zkrátil otevírací hodiny svých obchodů až do 7. února/februára 2020, na rozdíl od jiných firem jako např. Starbucks tak své obchody prozatím neuzavírá. Apple v Číně přímo zaměstnává 10 000 lidí, o výrobu jeho produktů se pak starají miliony dalších pracovníků ve fabrikách a jiných částech dodavatelského řetězce.

Ačkoliv výroba další generace iPhonů začne až v druhé polovině roku, společnost podle Bloombergu připravuje už příští měsíc zahájení výroby doposud nepředstaveného levnějšího telefonu, o kterém se spekuluje jako o iPhone SE 2 nebo iPhone 9.

Tim Cook Foxconn
Tim Cook na návštěvě ve Foxconnu, 2012

Zdroj: Bloomberg

.