Zavřít reklamu

Pomalu se nám blíží polovina druhého novoročního týdne. Především ale máme za sebou technologickou výstavu CES 2021, která sice proběhla vzhledem k pandemii virtuálně, byla však naopak velkolepější než kdy dříve. Velkou část výstavy si pro sebe ukradla i společnost General Motors, která oznámila létající vozidlo Cadillac eVTOL. NASA byla mezitím zaneprázdněna přípravami na test SLS rakety a chybět nesmí ani Facebook, který má legitimní obavy o své zaměstnance. Inu, sešlo se nám toho dnes opravdu hodně a nám nezbývá nic jiného než se s vámi vrhnout do víru dění a představit vám největší události dneška.

Létající taxi na obzoru. General Motors představilo unikátní vzdušné vozidlo

Když se řekne létající taxi, většina z vás si pravděpodobně vybaví takové společnosti jako je Uber a někomu může na mysli vyvstanout i Tesla, která se sice zatím do ničeho podobného nepouštěla, ale dá se očekávat, že k tomu dříve či později dojde. Svou roli v masové adaptaci na vzdušnou dopravu ale hraje i General Motors, tedy gigant, který má za sebou pořádně turbulentní historii a především pár významných milníků, kterými se může chlubit. Tentokrát však výrobce opustil přízemní záležitosti a dal si za cíl vyrazit do oblak, a to s pomocí nového vozidla Cadillac eVTOL, které má sloužit primárně jako vzdušné taxi.

Na rozdíl od Uberu má však eVTOL pár předností. Zaprvé zvládne unést pouze jednoho pasažéra, což evokuje cesty na krátké vzdálenosti, a zadruhé bude řízen plně autonomně. Vzdušné taxi totiž připomíná spíše dron, který se snaží o co nejvertikálnější design. Mimo jiné se vozidlo pochlubí 90 kWh motorem s rychlostí až 56 km/h a celou řadou dalších vychytávek, které z pohybu po velkoměstech udělají zážitek. Třešničkou na dortu je pak elegantní vzhled a nádherné šasi, které zastíní i další výrobce. Je však nutné podotknout, že se zatím jedná o render a na funkčním prototypu se teprve aktivně pracuje.

Facebook varuje zaměstnance před veřejným využíváním loga. Bojí se následků kvůli zablokování Trumpa

Mediální gigant v podobě Facebooku má sice poměrně kuráž a často se neschovává za žádné komise, tentokrát však tato společnost překročila pomyslnou hranici. Nedávno totiž zablokovala bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, za což sice sklidila z velké části obdiv a úspěch, nicméně větší problém nastává se samotnými následky. Donald Trump s tímto krokem už příliš nenadělá, jelikož ve funkci končí za necelé dva týdny, nicméně jeho fanoušky toto rozhodnutí pořádně rozhořčilo. Vylévat si zlost na sociálních sítích je sice jedna věc, ale reálně hrozí, že dojde k nebezpečným potyčkám.

I z tohoto důvodu Facebook své zaměstnance varoval před tím, aby nevyužívali firemní logo a snažili se pokud možno příliš nevyčnívat a neprovokovat. Konec konců, útok na Kapitol byl poměrně nešťastným a krvavým incidentem, který Spojené státy ještě více rozdělil. Společnost se tak bojí zejména toho, že někteří příznivci zajdou za hranice zákona a pokusí se napadat právě zaměstnance Facebooku, kteří pochopitelně s celým aktem nemají nic společného, ale veřejnost je bude vnímat jako posluhovače společnosti, která omezuje svobodu projevu. Nezbývá než čekat, jak se situace vyvrbí. Jisté ale je, že nějaké následky mít určitě bude.

NASA se připravuje na poslední test SLS rakety. Právě ta má v dohledné době zamířit na Měsíc

Ačkoliv o vesmírné agentuře SpaceX v posledních týdnech mluvíme téměř konstantně, zapomínat nesmíme ani na NASA, která se snaží neusnout na vavřínech, nezůstat ve stínu svého soka a nabídnout alternativní způsob vesmírné dopravy. A jak se ukázalo, velkou zásluhu v tomto ohledu má mít raketa SLS, kterou společnost nedávno testovala. Přesto však inženýři ještě doladili detaily a poslední test s označením Green Run má proběhnout již zanedlouho. Ostatně, NASA má letos pořádně ambiciózní plány a mimo příprav na cestu na Mars také vrcholí podklady pro misi Artemis, tedy vyslání rakety SLS k Měsíci.

Celá cesta má sice prvotně proběhnout bez posádky a bude sloužit spíše jako jakýsi ostrý test toho, jak dlouho raketa poletí a jak si povede, nicméně v dalších letech má NASA přitvrzovat a se svým programem Artemis dosáhnout toho, že na Měsíc opět vkročí lidé. Mimo jiné se bude jednat i o způsob, jakým se připravit na cestu na Mars, která na sebe v případě úspěchu mise nenechá dlouho čekat. Tak či onak, gigantická vesmírná loď SLS se na orbit podívá již během několika příštích týdnů a po boku testu lodi Starship se bude pravděpodobně jednat o nejslibnější začátek letošního roku, jaký jsme si mohli přát.

.