Zavřít reklamu

Konec prvního plnohodnotného novoročního týdne se nám pomalu blíží a s ním se začínají hromadit i novinky v technologickém světě, které na nikoho nečekají a valí se jedna za druhou. Zatímco v předchozích dnech jsme tak nějak už z povinnosti pojednávali o Elonu Muskovi a SpaceX, nyní je čas dát prostor také „konkurenci“ v podobě NASA, která se chystá na svůj dlouholetý projekt Artemis. Stejně tak nebude chybět ani zmínka o Donaldu Trumpovi, který nemá nově kde publikovat své výlevy, a společnosti Waymo, která popichuje Teslu a poukazuje na svůj režim autonomního řízení. Nebudeme otálet a rovnou se na to vrhneme.

Donald Trump na 24 hodin přišel o svůj twitterový účet. Opět kvůli zavádějícím dezinformacím

Americké volby jsou již dávno za námi. Joe Biden je právoplatným vítězem a skoro by to až vypadalo, že dojde k poklidnému předání moci. To se však pochopitelně nestalo a Donald Trump kope všude kolem sebe, jen aby dokázal, že je to právě on kdo vyhrál volby. I z tohoto důvodu na sociálních sítích často osočuje demokraty z podvodu, útočí na média a vylévá si vztek na své spolupracovníky. A právě tohle rozhodnutí by ho mohlo přijít podle Twitteru draho. Technologickému gigantovi totiž došla trpělivost a rozhodl se bývalého amerického prezidenta na 24 hodin úplně zablokovat. Svět ten den vydechl úlevou.

A není se čemu divit, v posledncíh třech tweetech se totiž Trump do demokratů pořádně opřel a především šířil dezinformace, které nahrávaly oponentům Joea Bidena. To vyústilo také ve víceméně koordinovaný útok na Kapitol, kde se demonstranti střetli s Národní gardou a policií. Ačkoliv však byla oblast zabezpečena, všem došla trpělivost a rozhodli se Donalda Trumpa umlčet za každou cenu. Twitter sice nemůže jeho účet zablokovat napořád, alespoň zatím ne, nicméně i 24 hodin postačí na to, aby mohl bývalý americký prezident odstranit kontroverzní tweety a eventuálně vytvořit nějakou tu zprávu svým příznivcům, kde je odradí od dalšího násilí.

NASA po epickém videu začíná realizovat své plány. Projekt Artemis konečně startuje

Jak jsme zmínili v předchozích dnech, vesmírná agentura NASA neotálí a snaží se neustále držet krok se SpaceX. I z tohoto důvodu organizace zveřejnila krátké a pořádně epické video, které má sloužit jako takový trailer k chystaným vesmírným letům a zároveň navnadit na projekt Artemis, tedy snahu dostat člověka opět na Měsíc. A jak se ukázalo, nejedná se pouze o plané sliby a snahu za každou cenu konkurovat. NASA totiž hodlá otestovat raketu SLS, která bude doprovázet vesmírné plavidlo Orion právě k našemu blízkému sousedovi. Ostatně, NASA testuje boostery i další části rakety již pěkně dlouhou dobu a byla by škoda nepoužít tyto aspekty i v praxi.

Krátká mise s názvem SLS Green Run má tak zajistit plnohodnotný test, který prověří to, zda raketa dokáže plavidlo unést a především jak se vyrovná s výškovým letem. Oproti SpaceX má sice NASA ještě co dohánět, zejména pak v ohledu znovupoužitelných raket, nicméně i tak se jedná o skvělý krok kupředu. Vesmírná agentura totiž projekt Artemis plánuje již několik let a stejně tak i cestu na Mars, která má následovat záhy. Na tu si sice ještě nějakou dobu nejspíše počkáme, je každopádně fajn vědět, že se na Rudou planetu jednou dostaneme. A s největší pravděpodobností právě díky NASA a SpaceX.

Waymo si dělá legraci z Tesly. Rozhodlo se přejmenovat svůj mód autonomního řízení

Technologická společnost Waymo se bezpochyby řadí mezi největší průkopníky ve světě samořídících aut. Mimo mnoha dovážkových vozidel a nákladních aut se totiž výrobce podílí i na samotných osobních automobilech, což se na odráží na tom, že přímo konkuruje Tesle. A jak se ukázalo, právě tahle „sourozenecká“ rivalita je něco, co posouvá obě společnosti kupředu. Ani tak si však Waymo nemohlo odpustit mírné popíchnutí Tesly, a to pomocí svého módu autonomního řízení. Dosud totiž většina výrobců používala výraz „samořící režim“, avšak to se ukázalo jako poměrně zavádějící a vzhledem k povaze módu nepřesné.

Konec konců, Tesla je za tento přístup často kritizována a není se čemu divit. Samořídící režim by totiž v praxi znamenal, že řidič nemusí být vůbec přítomen, a ačkoliv tomu tak v mnoha případech je, Elon Musk stále více či méně spoléhá na přítomnost člověka za volantem. Proto se Waymo rozhodlo pojmenovat svou funkci jako „autonomní režim“, kde si dotyčný může přizpůsobit, jak velkou asistenci vlastně požaduje. Na druhou stranu, ačkoliv to konkurence Tesly myslela zejména jako legraci, kterou se snaží upozornit na nepřesné označení podobných funkcí, zároveň chce přejmenování využít k inspiraci dalších společností, aby vzniklo jednotné a přesné označení.

.