Zavřít reklamu

Apple ve svém Newsroomu zveřejnil novou tiskovou zprávu, ve které se věnuje ekonomickému vlivu App Storu. V té se nachází poměrně zásadní informace, podle níž vývojáři za rok 2020 vyfakturovali 643 miliard dolarů, což představuje 24% nárůst. Zpráva odkazuje na provedenou studii od společnosti Analysis Group, díky čemuž se dozvídáme poměrně zajímavé informace. Nadále totiž vyplynulo, že počet takzvaných menších vývojářů od roku 2015 vzrostl o 40 % a v globálu tak nyní tvoří 90 % ze všech vývojářů na platformě.

Prohlédněte si údaje vyplývající ze studie:

Kategorie zmiňovaných menších vývojářů je definována vcelku jednoduše. Jde o ty, kteří napříč svými aplikacemi mají méně než jeden milion stažení, a jejichž příjem je pod jedním milionem dolarů (opět napříč všemi jejich aplikacemi). Podle této studie by se těmto developerům mělo skvěle dařit. Za posledních 5 let se totiž větší čtvrtina z nich může každoročně radovat z přinejmenším 25% nárůstu v jejich příjmech. Dokonce 80 % menších vývojářů pak operuje globálně, tedy ve vícero zemích světa.

Proč teď vyšla taková studie?

Ačkoliv jablečná společnost prezentuje studii jako nezávislou, tak jí její výsledky perfektně hrají do karet. Jestliže náš magazín čtete pravidelně, tak vám jistě neunikl soudní spor mezi Applem a herním gigantem Epic Games. U soudu se nyní dlouhé tři týdny řešilo, jak se Apple chová k vývojářům. Ze stany Epicu již navíc několikrát padla slova o tom, že cupertinská společnost brání inovacím a vývojářům, lidově řečeno, „hází klacky pod nohy“ a nastavuje spoustu překážek.

App Store iOS

Naopak právě uveřejněná studie valí na Apple úplně jiné světlo. Velmi stručně se dle těchto průzkumu dá říct, že se vývojářům pod křídly giganta zkrátka daří. Sám výkonný ředitel Tim Cook v tiskové zprávě nepřímo vzdal hold zmiňovaným developerům. Podle něj právě oni stojí za těmi největšími inovacemi na trhu s aplikacemi, a především nyní, v období globální pandemie, ukázali, jakých úžasných věcí jsou vlastně schopni. Nutno však podotknout, že Apple si tuto studii „neobjednal“ účelově kvůli probíhajícím sporům. Letos ji totiž vydal již druhým rokem za sebou.

.