Zavřít reklamu
iWant

Potvrzuje harvardská studie zpomalování iPhonů?

iWant

Ozývá se čím dál vyšší počet uživatelů, kteří si stěžují na zpomalování svých jablečných produktů, a to nejenom iPhonů, ale i Maců. Objevují se tvrzení, že se tak děje proto, aby Apple donutil zákazníky kupovat nové produkty – řada lidí si totiž všimla, že k výraznému zpomalení zařízení dochází často tehdy, když Apple vydá nové produkty.

Pokud by se tohoto jednání Apple skutečně dopouštěl, jednalo by se o opravdu chytrý podnikatelský krok. Jablečná společnost vydává své produkty se železnou pravidelností a většinou se jedná o modely jen o trochu více vylepšené oproti jejich přímým předchůdcům. Běžný uživatel za těchto podmínek nové zařízení nutně „nepotřebuje“ a většina lidí má ve zvyku nový telefon či počítač zakoupit teprve tehdy, kdy se původní kousek rozbije nebo přestane fungovat.

Produkty od Applu jsou považovány za skvělé. Redaktoři serveru Anonhq – a nejen oni – si ale všimli, že jejich iPhone vykazuje zhruba každé dva až čtyři roky náhlou nefunkčnost, případně dojde k náhodnému zpomalení MacBooku. Děje se tak kvůli relativnímu „stáří“ produktů, nebo je na vině Apple a jeho údajné záměrné zpomalování jablečných zařízení?

Laura Trucco, studentka harvardské univerzity, vypracovala studii, jejímž úkolem bylo zjistit, co se skrývá za zpomalováním iPhonů a jiných produktů společnosti Apple. V rámci studie byla mimo jiné prozkoumána četnost celosvětového vyhledávání výrazu „zpomalení iPhonu“ a výsledkem bylo zjištění, že vyhledávání je intenzivnější v období, kdy má vyjít nový model. Laura Trucco tyto výsledky srovnala i s podobnými termíny, spojenými s konkurenčními telefony – například „zpomalení Samsungu Galaxy“ – a zjistila, že v těchto případech nedochází ke zvýšení četnosti vyhledávání v době vydávání nových modelů.

Není to poprvé, co je toto téma veřejně diskutované. To by mohlo napovídat tomu, že Apple skutečně před vydáváním nových produktů zpomaluje zařízení, která byla vydána dříve. Podle Catherine Rampell z New York Times by Apple mohl navrhovat své nové verze operačních systémů tak, aby správně fungovaly jen na nejnovějších zařízeních. Rampell uvádí, že její vlastní iPhone 4 ve své době vykazoval po stažení nejnovější verze iOS značné zpomalení a pro ni bylo jediným řešením pořízení nového modelu. “

Apple asi nemá zapotřebí vydávat každý rok vyloženě revoluční produkt po technologické stránce. Umí ale v některých svých zákaznících vzbudit pocit, že potřebují následovat ty nejnovější trendy a tím pádem také vlastnit vždy ta nejaktuálnější zařízení – i kdyby rozdíl ve fungování mezi novým a předešlým modelem byl pouze minimální.

Statistiky vyhledávání výše uvedených výrazů ale nemohou v žádném případě sloužit jako přímý důkaz toho, že Apple záměrně zpomaluje svá starší zařízení. Jak u smarpthonů, tak i u laptopů běžně po určité době dochází k určitému zpomalení, obzvlášť tehdy, když uživatel často upgraduje software. To, že váš iPhone zpomalí po přechodu na nejnovější iOS, nemusí nutně znamenat, že teorie o záměrném zpomalování je pravdivá. Bez ohledu na to, jestli má Apple ve zpomalovaní prsty nebo ne, není potřeba při prvních známkách snížení rychlosti fungování zařízení hned bezpodmínečně dané zařízení vyhodit.