Zavřít reklamu

Od šesté verze operačního systému iOS se Apple definitivně zbavil nativní aplikace map od Google a nahradil ji svou aplikací a svými mapovými podklady. Nebo si to firma při jejich nahrazení alespoň myslela. Ovšem mapy od Apple byly, a stále ještě jsou, v plenkách, tudíž jejich nedodělanost vyvolala velkou vlnu nevole. Google si samozřejmě nechtěl nechat ujít tak obrovský segment trhu, jakým jsou iOS zařízení a po trochu delší době uvedl v prosinci svou aplikaci Google mapy pro iPhone.

Ohromný úspěch

Aplikaci se daří velmi dobře. Během prvních 48 hodin si ji stáhlo více než 10 milionů lidí a od prvního dne v App Store až doposud je aplikace stále na první pozici v iPhone žebříčku aplikací zdarma. Prostě sen každého vývojáře. Ještě zajímavější je však jiné číslo. Podle Techcrunch stoupá i počet unikátních Apple zařízení se systémem iOS 6. Podíl zařízeních s iOS 6 se zvýšil až o 30%. S největší pravděpodobností se jedná o lidi, kteří doposud zůstávali u iOS 5 jen kvůli tomu, že Apple odstranil v iOS 6 Google mapy a pořádná aplikace map na App Store jednoduše nebyla. Nyní už však pořádná aplikace existuje – opět jsou to Google mapy.

Sbohem soukromí

Po spuštění však přijde velká rána. Musíte potvrdit licenční podmínky. To by samo o sobě nebylo nic špatného, nebýt několika alarmujících řádků, kterých si moc lidí pravděpodobně nevšimne. Na nich je psáno, že pokud používáte služeb Google, může firma zaznamenávat různé informace a ukládat je jako výpis na server. Konkrétně se jedná o tyto informace: jak službu používáte, co konkrétně jste vyhledávali, jaké je vaše telefonní číslo, informace o telefonování, čísla volajících, různé informace o volání (délka, přesměrování…), údaje o SMS (obsah SMS naštestí Google zjišťovat nebude), verze systému zařízení, typ prohlížeče, datum a čas s odkazující URL adresou a mnohé další. Je to až k neuvěření, co všechno může Google po odsouhlasení podmínek zaznamenávat. Bohužel, bez souhlasu s podmínkami si aplikaci nespustíte. To, že není něco v pořádku, už řeší v německém nezávislém institutu pro ochranu soukromí. Podle tamní komisařky jsou tyto podmínky v rozporu se zákony na ochranu soukromí v EU. Jen čas napoví, jak se situace bude dále vyvíjet.

Mapy umíme

Google si dal na aplikaci velmi záležet. I když zcela ignoruje zavedené UI iOS aplikací, přináší svěží, moderní a minimalistický design, který je podobný nedávno vydaným aplikacím YouTube a Gmail. Po funkční stránce je aplikace skvělá. Ovládá se velmi snadno a tváří se jako aplikace, která toho moc neumí. Opak je pravdou. Naleznete zde vše potřebné, co byste od mobilních map mohli potřebovat. A nastavení? Nic složitého, jen několik málo možností, které pochopí každý. Už po prvních pár minutách vám bude jasné, pokud jste to doposud nevěděli, že Google udělat pořádné mapy prostě umí.

Mapy po spuštění zobrazí vaší současnou pozici na mapě a na iPhone 4S jsou takto během dvou vteřin připraveny k použití. Pokud máte účet od Google, můžete se pod ním přihlásit. Získáte tak přístup k funkcím jako označení oblíbených míst, zadání adresy domova a práce pro rychlou navigaci a nakonec historii vyhledávání. Mapy lze používat i bez přihlášení, ale ztratíte tím zmíněné funkce. Vyhledávání funguje tak, jak byste očekávali. Oproti mapám od Apple dostanete ve většině případů lepší výsledky. Není problém vyhledávat i firmy, obchody a další body zájmu. Jako příklad mohu uvést obchod CzechComputer. Pokud zadáte do Apple map výraz „czc“, dostanete „žádné výsledky“. Pokud stejný výraz použijete ve vyhledávání v Google mapách, dostanete jako výsledek nejbližší obchod této firmy, včetně pokročilých možností. Můžete zavolat na pobočku, sdílet místo pomocí zprávy/e-mailu, uložit do oblíbených, prohlédnout si fotky z místa, zobrazit Street View, nebo se nechat na místo navigovat. A ano, četli jste dobře, Google mapy umí na iPhone Street View. Ač jsem to nečekal, je to velmi rychlé a inuitivní.

Hlasová navigace

Velkou a vítanou novinkou je hlasová turn-by-turn navigace. Bez ní by Google mapy konkurovaly mapám od Apple mnohem hůře. Jednoduše vyhledáte místo na mapě, kliknete na malé autíčko u vyhledaného výrazu, zvolíte jednu z možných tras a kliknete na začátek.

[do action=“tip“]Před začátkem navigování se zobrazí více tras, které budou šedivé. Pokud na šedivou mapu tapnete, změníte současnou trasu na vybranou, stejně jako se to dělá v Apple mapách.[/do]

Rozhraní se přepne do klasického zobrazení, které známe z navigací a vy můžete bez obav vyjet. Mapa se orientuje přesně podle kompasu, takže s natáčením auta se natáčí i mapa. Pokud si přejete tuto funkci vypnout, stačí tapnout na ikonku kompasu a zobrazení se přepne na ptačí pohled.

[do action=“tip“]Pokud tapnete při navigování na spodní tučný popisek, můžete ho změnit. Lze přepínat mezi vzdáleností do cíle, časem do cíle a aktuální časem.[/do]

Po několikadenním testování navigace nezklamala. Vždy naviguje rychle a přesně. Na kruhových objezdech přesně na čas ví, kdy dát povel k opuštění výjezdu. Já vím, nic zajímavého, říkáte si. Ale setkal jsem se už s několika navigacemi, které upozorňovaly moc dopředu, nebo moc pozdě. Co mi však vadí je příliš časné upozornění na odbočku po předešlé informaci, po kolika metrech bude. To je však jen subjektivní pocit a nic to nemění na tom, že křižovatku trefíte bez nějaké stresové situace napoprvé. Navigace mluví příjemným ženským hlasem, který je plynulý a samozřejmě v češtině. A co je největší překvapení? Hlasovou navigaci si užijete na iPhone 3GS a vyšším. Apple mapy mají hlasovou navigaci až od iPhone 4S.

Nastavení a porovnání

Nastavení se vyvolává v pravém dolním rohu pomocí tří teček. V něm si můžete přepnout mapy z klasického zobrazení na satelitní zobrazení. Spíše se však jedná o hybridní zobrazení, jelikož jsou vidět názvy ulic. Zvolit lze také současný stav dopravy, který se zobrazuje podle rychlosti provozu v barvách zelené, oranžové a červené (velký provoz). Můžete zobrazit i veřejnou dopravu, v České Republice je však vidět pouze metro v Praze. Poslední možností je zobrazení místa pomocí Google Earth, v iPhone však musíte mít tuto aplikaci nainstalovanou. Zaskočen jsem byl funkcí „Odeslat názor zatřesením“, která je otravná a okamžitě jsem ji vypnul.

Při porovnání Google map a Apple map při přesnosti navigace a vyhledávání vítězí mapy od Google. Avšak Apple mapy nezůstávají pozadu. I když se v celkovém součtu jedná o malé procento, jsou Google mapy trochu náročnější na datové přenosy a nejsou tak svižné. Na druhou stranu však užírají baterii trochu méně, oproti Apple mapám. Pokud však chcete navigovat na delší vzdálenosti, budete mít připraveno větší FUP a nabíječku do auta. V případě krátkých navigací na pár minut po městě se nejedná o drastické rozdíly. Přepočítávání tras však zvládají lépe Google mapy. O mapových podkladech snad ani mluvit nemusím. Ty od Apple jsou ještě v plenkách, ty od Google jsou na skvělé úrovni.

Hodnocení

Ač se zdají být Google mapy dokonalé, tak nejsou. Doposud není iPad aplikace, Google na ní však již pracuje. Největší ránou pod pás jsou zmíněné podmínky. Pokud je nepřekousnete, musíte zůstat u Apple map. Ovšem nedělám si iluze, že Apple žádná data nesbírá. Samozřejmě sbírá, jen zřejmě v menším množství.

Uživatelé si často stěžují i na nepodporu navigování na určitou adresu v kontaktech. Google neudělal v aplikaci žádný přístup k vašim kontaktům, což je díky jejich podmínkám používání na jednu stranu i dobře. Trochu zamrzí i nepodpora veřejné dopravy v ČR. A pokud jste si zvykli na 3D zobrazení v Apple mapách, tak ho u Google map budete hledat marně. Není to však nic, co je nutné k normálnímu používání.

I po všech „problémech“ však převažují klady. Skvělá hlasová turn-by-turn navigace se spolehlivým navigováním a přepočítáváním tras, podpora i staršího iPhone 3GS, svižná a stabilní aplikace, lepší mapové podklady než u Apple, historie a oblíbená místa a také skvělé Street View. Jak už je u Google dobrým zvykem, aplikace je zdarma. Celkově jsou Google mapy nejlepší aplikací pro mapy a navigování na App Store. Věřím, že tomu tak ještě nějaký ten pátek bude. A určitě je dobré, že má Apple v oblasti map pořádnou konkurenci.

Více o mapách:

[related-posts]

[app url=„https://itunes.apple.com/cz/app/google-maps/id585027354“]

.