Zavřít reklamu

Často je možné obhájit vyšší ceny produktů Applu oproti konkurenci. Nejtěžší ale vždy bylo z hlediska uživatele smysluplně vysvětlit cenové rozdíly mezi zařízeními s různými velikostmi paměti. To nyní platí ještě více než dříve, přinejmenším hovoříme-li o cloudu.

Google včera představil několik zajímavých novinek, přičemž tou hlavní byl smartphone Google Pixel. Google o něm prohlásil, že má nejlepší fotoaparát ze všech smartphonů. Dává tedy dobrý smysl uživatelům nabídnout co nejvíce prostoru k využití takového fotoaparátu. To znamená, že Google nabídne uživatelům Pixelu neomezený prostor v cloudu pro ukládání fotografií a videí – v plném rozlišení a bezplatně. Apple přitom bezplatně poskytuje pouhých 5 GB, za 2 TB místa na iCloudu požaduje 20 dolarů měsíčně a neomezený prostor vůbec nenabízí.

Možná by šlo namítnout, že prostor Googlu sice uživatel nezaplatí penězi, ale soukromím, jelikož Google média (anonymně) analyzuje a poznatky využívá k tvorbě reklamních příležitostí, na nichž vydělává. Apple naproti tomu s reklamou, alespoň u svých cloudových služeb, vůbec nepracuje. Nechává si ovšem bohatě zaplatit za hardware.

Apple neustále připomíná, že software je u něj s hardwarem lépe sehraný než u ostatních výrobců, efektivita jejich spolupráce je ale čím dál tím více závislá na cloudových službách. Na jednu stranu přibývají možnosti, jak je využívat (např. multiplatformní systémová schránka nebo do cloudu synchronizovaná plocha a dokumenty v macOS Sierra a iOS 10), na druhou jsou neustále omezovány.

Přístup Googlu je ovšem extrémní případ. Uźivatelů Pixelu je zatím nula, kdežto u iPhonů jsou to stovky milionů. Těžko si představit, jak by musela vypadat serverová pole, která by všem majitelům iPhonu umožnila těšit se z neomezeného úložiště na média.

Nabídka Applu je však cenově nejhorší mezi všemi významnějšími společnostmi nabízejícími cloudové úložiště. Jeden TB místa na iCloudu vyjde na 10 eur (270 korun) měsíčně. Za poloviční cenu nabízí Amazon neomezené úložiště. Terabajt místa na OneDrive od Microsoftu sice s cenou 190 korun měsíčně nemá k Applu daleko, jeho nabídka ale zahrnuje kompletní přístup ke kancelářskému balíku Office 365.

Nejblíže k cenám Applu je Dropbox, jehož jeden terabajt stojí také 10 eur měsíčně. U něj je však situace dosti odlišná než u Applu, jelikož je to jeho jediný zdroj příjmů. A i kdybychom k tomuto nepřihlíželi, Dropbox nabízí také roční předplatné, u nějž vyjde měsíc na 8,25 eura, za rok tedy rozdíl činí téměř 21 eur (560 Kč).

Největším problémem zůstává, že cloudové služby Applu v zásadě fungují na základě jakéhosi neupřímného freemium modelu. Zdá se, že jsou bezplatně součástí každého produktu s připojením k internetu, ale v praxi tomu tak ale zdaleka není.

Zdroj: The Verge
.