Zavřít reklamu

Závod společnosti Foxconn v Indii, která je aktuálně zasažena covidovou krizí v plné míře, snižuje výrobu iPhonů na polovinu. Země totiž nezvládá rapidní šíření viru. Mezitím Apple, Google, Microsoft, Amazon a další lobují u americké vlády za financování dalších výrobních kapacit čipů. Letos se z toho asi ještě nevyhrabeme. 

Více než stovka zaměstnanců indického závodu Foxconnu mělo pozitivní test na koronavirus, proto vedení přistoupilo k jeho kompletnímu uzavření. To je plánováno do konce května. Tamil Nadu je jedním z nejhůře zasažených indických států ve druhé koronavirové vlně. Od pondělí je úplně uzavřen, nejezdí veřejná doprava a obchody jsou zavřené. Vše za účelem snížení šíření nákazy.

Poloviční kapacity 

Indický Foxconn omezil výrobu na 50 % své kapacity, zaměstnanci smí odcházet, ale už ne přijít. Protože ale závod poskytuje své vlastní ubytování na koleji, která se nachází v rámci areálu, pořád jsou zde nějaké pracovní síly přítomné. Společnost TrendForce tak i vzhledem k této zprávě upravila svou prognózu globálního růstu výroby chytrých telefonů, kdy se jedná o pokles z 9,4 % na 8,5 %. Indická krize tak bude mít vliv na významné odběratele Foxconnu, včetně Samsungu a samozřejmě i Applu.

COVID-hit-Foxconn-plant

COVID-19 zasáhl Indii neuvěřitelně tvrdou rukou kvůli kombinaci rozhodnutí vlády, která nezakázala rozsáhlé akce, a nedostatečného zdravotního systému. Jak uvádí společnost Lancet, ke 4. květnu bylo hlášeno více než 20,2 milionu pozitivních případů, s průměrem 378 000 nových případů denně a s více než 222 000 úmrtími. Přes varování před riziky tamní vláda umožnila pořádání náboženských festivalů, stejně jako obrovské politické shromáždění, které přilákaly miliony lidí z celé země.

Začátkem tohoto roku zahájila společnost Apple výrobu iPhonů 12 v rámci pokračujícího úsilí o odstranění závislosti na dodavatelích a výrobě v Číně právě v Indii. K výraznému zpomalení výroby nedochází jen v důsledku pandemie, ale i širšího globálního nedostatku čipů, který sice dosud neovlivnil výrobu telefonů společnosti, ale způsobuje zpoždění u počítačích Mac a tabletech iPad.

Víc peněz pro víc čipů 

Velká jména technologického průmyslu, jakými je Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Intel, AT&T, Verizon a další utvářejí novou koalici, která lobuje u americké vlády za účelem financování další výrobní kapacity pro výrobu čipů. „Semiconductors in America Coalition“ podporuje zákon CHIPS for America Act, v němž prezident Biden požaduje od kongresového fondu finance ve výši 50 miliard dolarů.

Tyto peníze mají být použity na vybudování další výrobní kapacity čipů ve Spojených státech. Hlavní obětí globálního nedostatku čipů jsou automobilky jako Ford, ale Apple ve své zprávě o čtvrtletních výsledcích připustil, že bude ovlivněna také nabídka některých modelů MacBooků a iPadů. Koalice zdůrazňuje, že vládní opatření by neměla upřednostňovat jediný průmysl (např. automobilky). Analytici se domnívají, že celosvětový nedostatek čipů bude přetrvávat i během roku 2022. Tato „krize“ vzrostla v důsledku mnoha faktorů, včetně obchodních válek mezi USA a Čínou, vysoké poptávky a samozřejmě pandemie COVID-19. 

.