Zavřít reklamu

Google měl včera, pár týdnů po velké zářijové keynote Applu, vlastní prezentaci, v rámci které představoval nové produkty. Mnoho z nich je pak přímou konkurencí také právě pro jablečné novinky – konkrétně se jedná o telefony Nexus a tablet Pixel C. Představena byla také nová verze operačního systému Android 6.0, s označením Marshmallow.

Google Nexus 5X a Nexus 6P

Co se týče telefonů Nexus, připravil si Google dvě novinky, o kterých se už ale z úniků vědělo dávno. Nesou označení 5X a 6P, kde 5X zastupuje spíše střední třídu, 6P je pak vlajkovou lodí Googlu. Ten si však sám smartphony nevyrábí, tradičně to za něj odvádějí jiní.

Za Nexusem 5X stojí LG, které vyrobilo zařízení s IPS displejem o úhlopříčce 5,2 palce s Full HD rozlišením. Nexus 5X bude nabízen ve třech barevných variantách – černé, bílé, „ledově modré“ – a ve dvou velikostech, 16 nebo 32 GB.

V útrobách telefonu tepe čip Snapdragon 808 s 2 GHz na každé jádro a grafika Adreno 418. Nexus 5X má 2 GB operační paměti a baterie o kapacitě 2 700 mAh by mohla zajistit poměrně slušnou výdrž.

Záležet si LG ve spolupráci s Googlem dalo na kvalitě fotoaparátu. I menší Nexus 5X nabídne 12,3 MPx a laserové ostření s duální diodou pro přisvícení. Stejně jako u iPhonu 6S ale ani Nexus 5X bohužel nenabídne optickou stabilizaci obrazu. Kamera vpředu má 5 megapixelů.

Na zádech obou nových Nexusů najdete také zcela novou čtečku otisků prstů. Pod fotoaparátem najdeme tzv. Nexus Imprint, kterým Google útočí na Touch ID od Applu a další konkurenci. Stejně jako na iPhonech bude i na nových Nexusech možné s Imprintem snadno nakupovat přes Android Pay a pochopitelně přes otisk prstu telefon také odemknete.

Google uvádí, že na rozpoznání otisku stačí novým Nexusům 600 milisekund. Tento údaj se navíc bude zlepšovat, jak budete čtečku používat. Je však otázka, zda dokáže Google konkurovat nejnovějším iPhonům 6S, ve kterých Apple udělal Touch ID opravdu bleskové.

Z nových technologií Google vsadil také na konektor USB-C pro synchronizaci i nabíjení, ze kterého by se měl v následujících letech zřejmě stát standard mezi konektory. Ostatně i Apple ho již nasadil, zatím ale jen u 12palcového MacBooku. Zajímavostí nových Nexusů jsou stereoreproduktory na přední straně, které mají zajistit lepší prožitek z hudby.

Ve Spojených státech startuje Nexus X5 na 379 dolarech za 16GB variantu, což je v přepočtu něco přes 9 tisíc korun. V Evropě bude cena rozhodně o několik tisíc vyšší, nicméně není jisté, kdy se dostane telefon také do České republiky. Spekuluje se o listopadu.

Větší Nexus 6P toho má s menším bratříčkem mnoho společného. Na rozdíl od LG ho ale vyrábí čínský Huawei a jedná se o vůbec první celokovový Nexus. Displej s technologií Super AMOLED má úhlopříčku 5,7 palce a rozlišení WQHD (518 PPI). Proti 5X má 6P také o jednu generaci novější Gorilla Glass 4.

V případě procesoru bylo vsazeno na výkonnější Snapdragon 810 v nejnovější revizi 2.1, kde by mělo být vyřešeno přehřívání čipu. Procesor běží na taktu 1,9 GHz a grafikou je zde Adreno 430. Procesoru sekundují 3 GB RAM a baterie má úctyhodnou kapacitu 3 450 mAh. Hlavní fotoaparát je stejný jako v případě menšího kolegy, avšak přední kamerka povyskočila na rozlišení 8 MPx.

Cena ve Spojených státech startuje u 32GB modelu na více než 499 dolarech (12 100 korun), ale české ceny a dostupnost v České republice opět nejsou známy. České zastoupení Huawei zatím bližší informace neprozradilo.

Tablet Google Pixel C

Nový tablet Pixel C má především konkurovat tabletům Surface od Microsoftu a novému iPadu Pro od Applu. Také Pixel C disponuje připojitelnou klávesnicí, a tak se z tabletu snadno stane zařízení schopné konkurovat notebookům. Jen v něm na rozdíl od Windows v Surface a iOS v iPadu Pro pochopitelně najdete operační systém Android.

Displej Pixelu C má úhlopříčku 10,2 palce s rozlišení 2560 × 1800 pixelů. Zařízení je pohánění procesorem NVIDIA Tegra X1, což je ze strany Googlu zajímavý krok, neboť se NVIDIA již dlouho v žádném zařízení neobjevila a jako by se po ní slehla zem. V tabletu dále najdeme 3 GB RAM a bude nabízen v paměťových verzích 32 GB, případně 64 GB.

Tablet má, na rozdíl od předešlých tabletů Nexus, kovové tělo, spolu s USB-C konektorem a Light Barem, což je skupinka diod indikující stav baterie.

Klávesnice bude uchycena magneticky a umožní naklonit tablet do úhlu 100 až 135 stupňů. Zároveň má vlastní baterii, ale postrádá touchpad. Google pak slibuje až dvouměsíční výdrž na jedno nabití. Také Pixel C startuje na 499 dolarech a dalších 149 dolarů dáte za klávesnici. Opět i u této novinky je její dostupnost v České republice ve hvězdách.

Android 6.0 Marshmallow

V úterý Google podle očekávání představil také novou verzi svého operačního systému Android s označením Marshmallow. Od současného Androidu 5.1.1 byste ho po grafické stránce prakticky nerozeznali, protože Google systém optimalizoval především na pozadí, aby lépe fungoval.

Objevilo se ale několik nových funkcí jako upravené menu aplikací, které vám nyní přesune nejpoužívanější aplikace nahoru. Indikátor baterie zase oznámí, kdy by měl být telefon dobitý do maximálního stavu. Nová verze Androidu by pak měla přinést také vítané změny ve výdrži na baterii, kde by se odhadovaná úspora měla pohybovat až kolem 30 %.

Zdroje: Phandroid (1, 2, 3), TechCrunch
.