Zavřít reklamu

I přesto, že jsou jablečná zařízení o mnoho bezpečnější, než ta konkurenční, a zároveň jsou na tě také méně cílené hackerské útoky, byť se jejich celkový počet v posledních měsících zvýšil, tak to rozhodně neznamená, že není možné iPhone anebo třeba iPhone napadnout nějakým virem a popřípadě jej také hacknout. Pod pojmem „hacknout“ si můžete představit například převzetí kontroly nad zařízením, popřípadě možnost získání různých dat ze zařízení anebo například nabourání do různých internetových účtů, včetně internetového bankovnictví. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 tipů, jak ochránit iPhone před hacknutím.

Pravidelná aktualizace iOS

Pokud chcete mít jistotu, že se váš iPhone či iPad obejde bez virů, tak je nutné pravidelně aktualizovat. Někteří jedinci mají i nyní, když je aktuální iOS 13.6, nainstalovaný například starý iOS 10 a aktualizovat z několika důvodů nechtějí. Apple kromě přidávání nových funkcí v nových verzích iOS opravuje různé bezpečnostní chyby, které mohou být zneužity hackery. Jen nejnovější verzí iOS si zajistíte, že budete 100% chráněni proti těm nejnovějším škodlivým kódům. Pro aktualizaci vašeho iPhonu či iPadu přejděte do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru, kde aktualizaci, pokud je k dispozici, proveďte.

Nastavení funkce pro automatické smazání

K hacknutí vašeho zařízení může dojít i poté, co vám je někdo ukradne. I když to rozhodně není běžné, tak věřte, že existují způsoby, pomocí kterých se do ukradeného zařízení může hacker dostat. V tomto případě se můžete ochránit jednoduchým, ale velmi radikálním způsobem. V iOS a iPadOS existuje funkce, která při 10 špatných pokusech o zadání kódového zámku automaticky smaže celé zařízení. Takto se tedy k vašim datům nikdo nedostane – většina těchto prolamovacích hacků probíhá způsobem brute-force, kdy se zadávají všechny možné možnosti kódů, dokud se nepřijde na ten správný. Pokud chcete zmíněnou funkci aktivovat, tak přejděte do Nastavení -> Face ID a kód či Touch ID a kód, kde poté sjeďte níže a pomocí přepínače aktivujte funkci Smazat data.

Neznámé odkazy a soubory

Chcete-li se co možná nejvíce vyvarovat potenciálnímu hacknutí vašeho zařízení, tak je nutné, abyste v Safari neklikali na neznámé odkazy a nestahovali neznámé soubory. Právě tímto způsobem se škodlivým kódem nakazí vůbec nejvíce uživatelů. Do vašeho zařízení se můžete stáhnout například malware, který se dostane do vašeho Kalendáře, popřípadě může dojít k tomu, že útočník získá kontrolu nad vaším zařízením, společně s osobními daty. Pokud se tedy ocitnete na nějaké webové stránce, která po vás bude chtít stáhnout nějaký soubor a vy nebudete vědět, o co se jedná, tak stažení nikdy nepovolte. Stejně tak neklikejte na podezřelé odkazy, které mohou vašemu zařízení taktéž uškodit.

Malware v Kalendáři:

Aplikace neznámého původu

Pokud chce vývojář do App Storu nahrát nějakou aplikaci, tak se rozhodně nejedná o jednoduchý proces. Aplikace je totiž podrobena zdlouhavému schvalování, kdy se v kódu hledají různé potenciální nástrahy. Většinou se tedy do App Storu žádná škodlivá aplikace nedostane, avšak čas od času se i mistr tesař někdy utne a Apple do App Storu nějakou takovou škodlivou aplikaci pustí. Neměli byste tedy stahovat aplikace, u kterých se nenachází žádné anebo jen negativní recenze. Apple většinou tyto aplikace ihned po zjištění z App Storu maže. Pokud jste si však takovou aplikaci stáhli, tak bohužel ani po stažení nemá Apple možnost ji odstranit z vašeho zařízení. Odstranění tedy musíte provést sami.

Používání selského rozumu

Nejspíše čekáte, že se tady objeví bod, ve kterém vám doporučíme stáhnutí antiviru. Antivir se však pro iOS či iPadOS jednoduše nevyplatí stahovat, kromě toho byste nějaký antivir v App Storu hledali marně. Vůbec nejlepším antivirem je používání selského rozumu – příklady naleznete uvedené v odstavcích výše. Pokud se vám jednoduše bude zdát něco podezřelého, tak to s největší pravděpodobností podezřelé je a vy byste neměli podnikat žádné další akce. Zároveň je nutné podotknout, že vám nikdo nedá nic zadarmo – pokud se vám tedy zobrazí stránka, která vás informuje o tom, že jste vyhráli iPhone, tak i v tomto případě se jedná o podvod.

Příklady phishingu:

.