Zavřít reklamu

MacBooky od Applu jsou vybaveny vlastní webkamerou FaceTime HD, která v posledních letech čelí nemalé kritice za horší kvalitu. Ostatně se ani není čemu divit. U většiny laptopů totiž stále nabízí rozlišení 720p, což je na dnešní poměry jednoznačně nedostačující. Výjimkou je jen 24″ iMac (2021) a 14″/16″ MacBook Pro (2021), u nichž už Apple konečně přišel s Full HD kamerou (1080p). O kvalitě se ale nyní bavit nebudeme a zaměříme se naopak na bezpečnost.

Není žádným tajemstvím, že se Apple rád a často prezentuje jako firma, která dbá na soukromí a zabezpečení uživatelů jejich produktů. Právě proto se Apple spoléhá na hardwarové i softwarové zabezpečení, a v samotných systémech stejně tak najdeme řadu zajímavých funkcí, které si určitě zaslouží pozornost. Ať už se tedy jedná o zabezpečený Soukromý přenos (Private Relay), službu Najít, biometrickou autentizaci Face/Touch ID, možnost registrace a přihlášení skrze Sign in with Apple, skrytím e-mailové adresy a podobně. Otázkou ale je, jak je na tom z hlediska zabezpečení právě zmiňovaná webkamera?

Lze zneužít webkameru FaceTime HD?

Apple samozřejmě vyzdvihuje míru zabezpečení i v případě své vlastní kamery FaceTime HD. V tomto ohledu se prezentuje hned dvěma vlastnostmi – při každém zapnutí se rozsvítí zelená LED diody vedle samotné čočky, přičemž stejně tak se objeví i zelená tečka v horním menu baru, konkrétně tedy vedle ikonky ovládacího centra (oranžová tečka znamená, že systém momentálně využívá mikrofon). Jenže lze těmto prvkům vůbec věřit? Otázkou tedy zůstává, zdali nejde webkameru zneužít a použít ji i bez vědomí samotného uživatele, například při zavirování Macu.

facetime kamera macbook m1
Dioda informuje o aktivní webkameře

Podle dostupných informací naštěstí můžeme být bez jakýchkoliv obav. Všechny MacBooku vyrobené od roku 2008 tento problém řeší na hardwarové úrovni, díky čemuž zabezpečení nejde softwarovou cestou (například malwarem) prolomit. Dioda je v tomto případě na stejném okruhu jako samotná kamera. Ve výsledku tedy nejde použít jeden bez druhého – jakmile totiž dochází k zapnutí například kamery, musí se rozsvítit i všem známé zelené světýlko. O spuštěné kameře se také ihned dozví i systém a promítne tedy zmiňovanou zelenou tečku do horního menu baru.

Z kamery nemusíme mít strach

Jednoznačně lze tedy říct, že zabezpečení FaceTime HD kamery Apple nebere na lehkou váhu. Mimo zmiňovaného propojení jedním okruhem se totiž jablečné produkty spoléhají i na řadu dalších bezpečnostních prvků, které mají za cíl podobným případům zneužití předcházet.

.