Zavřít reklamu

Přechod od procesorů Intel na Apple Silicon nastartoval zcela novou éru jablečných počítačů. Ty si tak polepšily zejména v oblasti výkonu a dočkaly se i snížení spotřeby, za což vděčí tomu, že si zakládají na odlišné architektuře. Na druhou stranu si to s sebou přináší i jisté komplikace. Všechny aplikace totiž musí být předělány (optimalizovány) pro novější platformu Apple Silicon. Něco podobného ale nelze řešit ze dne na den a jedná se o dlouhotrvající proces, který se bez pomocných „berliček“ neobejde.

Z tohoto důvodu Apple vsadil na řešení s názvem Rosetta 2. Jedná se o dodatečnou vrstvu, která se stará o překlad aplikace z jedné platformy (x86 – Intel Mac) na druhou (ARM – Apple Silicon Mac). Bohužel něco takového si vyžádá výkon navíc. Obecně lze ale říct, že právě z tohoto důvodu je nesmírně nutné, abychom jako uživatelé měli k dispozici takzvaně optimalizované aplikace, které díky tomu běží podstatně lépe a celý Mac je svižnější.

Apple Silicon a gaming

Někteří příležitostní hráči spatřili v přechodu na Apple Silicon obrovskou příležitost – pokud se takto razantně zvyšuje výkon, znamená to snad, že se celá jablečná platforma otevírá pro gaming? Ačkoliv na první pohled se zdálo, že nás čekají velké změny, tak doteď jsme žádné z nich nedočkali. Jednak stále platí pověstný nedostatek her pro macOS, a pokud je už máme k dispozici, tak běží přes Rosettu 2 a nemusí tedy fungovat úplně nejlépe. Po hlavě se do toho pustil akorát Blizzard se svou kultovní MMORPG hrou World of Warcraft, která se dočkala optimalizace hned v prvních týdnech. Od té doby se ale nic zásadního neděje.

Původní nadšení se tak velice rychle vypařilo. Vývojáři zkrátka nemají zájem své hry optimalizovat, jelikož by je to stálo nemalé úsilí s nejasným výsledkem. Naděje ale umírá poslední. Stále je tady totiž jedna společnost, která by se mohla zasadit o příchod alespoň pár zajímavých titulů. Řeč je pochopitelně o Feral Interactive. Tato společnost se totiž léta věnuje portování AAA her na macOS, čemuž se věnuje již od roku 1996 a za dobu svého působení se tak potýkala s řadou zásadních změn. Mezi ty se řadí přechod z PowerPC na Intel, zrušení podpory pro 32-bitové aplikace/hry a přechod na grafické API Metal. Nyní před firmou stojí další podobná výzva, respektive přechod na Apple Silicon.

feral interactive
Společnost Feral Interactive již na Macy přinesla řadu AAA her

Změny přijdou, ale bude to chtít čas

Podle dostupných informací společnost Feral zastává názor, podle něhož Apple Silicon otevírá dveře nevídaným příležitostem. Jak už jsme sami několikrát zmiňovali, doposud byl gaming na Macích obrovským problémem, a to z poměrně prostého důvodu. Především základní modely nedisponovaly dostatečným výkonem. Uvnitř totiž tepal procesor Intel s integrovanou grafikou, která je pro něco podobného zkrátka silně nedostačující. Přechod na Apple Silicon však grafický výkon podstatně navýšil.

Jak to tak navíc vypadá, ve Feral Interactive nezahálí, jelikož v současné chvíli už stojí za vydání dvou plně optimalizovaných her pro Apple Silicon. Konkrétně se jedná o Total War: Rome Remastered a Total War: Warhammer III. V minulosti se každopádně firma zaměřila na port podstatně populárnějších her, například ze série Tomb Raider, Shadow of Mordor, Bioshock 2, Life is Strange 2 a další. Gaming na Macích (s Apple Silicon) tedy stále odepsaný není. Spíše to jen vypadá tak, že si nějakou tu chvíli budeme muset počkat.

.