Zavřít reklamu

Laptopy patří dlouhodobě mezi velmi oblíbené produkty z dílny společnosti Apple. Ještě předtím, než cupertinská společnost představila světu své ikonické MacBooky, vyráběla také iBooky. V dnešním článku si připomeneme iBook G3 – barevný plastový laptop s netradičním designem.

Společnost Apple představila v roce 1999 svůj nový přenosný počítač s názvem iBook. Jednalo se iBook G3, který se díky svému neobvyklému designu pyšnil přezdívkou Clamshell, tedy škeble. iBook G3 byl určen běžným spotřebitelům a k dostání byl – podobně jako třeba iMac G3 – v provedení z průsvitného barevného plastu. Steve Jobs představil iBook G3 21. července roku 1999 na tehdejší konferenci Macworld. iBook G3 byl osazen procesorem PowerPC G3 a opatřen USB a ethernetovým portem. Stal se navíc prvním mainstreamovým přenosným počítačem, který se mohl pochlubit integrovanými bezdrátovými síťovými komponentami. Rámeček displeje byl vybaven bezdrátovou anténou, která se připojovala k interní bezdrátové kartě.

iBook sklidil z jistých míst kritiku kvůli tomu, že byl navzdory nižším specifikacím větší a statnější než PowerBook, jeho vskutku originální design mu ale na druhou stranu zajistil „účinkování“ v řadě filmů i seriálů. Mezi běžnými uživateli si tento kousek nakonec získal nemalou popularitu. Apple v roce 2000 představil svůj iBook G3 Special Edition v grafitové barvě, o něco později v témže roce přišel ještě iBook s FireWire konektivitou a v barvách Indigo, Graphite a Key Lime. Zaobleného designu se Apple u svých iBooků vzdal v roce 2001, kdy představil iBook G3 Snow s tradičním „notebookovým“ vzhledem. Ten byl k dostání v bílém provedení, byl o 30 % lehčí než iBook G3 první generace a zabíral také méně místa. Byl vybaven USB portem navíc a nabízel také vyšší rozlišení displeje.

.