Zavřít reklamu

MacBook Pro byl poprvé představen v lednu roku 2006. Byl přímým nástupcem PowerBooku G4, který byl místo procesoru PowerPC G4 poháněn procesorem Intel Core. Jako první spatřila světlo světa patnáctipalcová verze MacBooku Pro, o tři měsíce později vydal Apple i sedmnáctipalcovou variantu. Ještě v témže roce se obě verze dočkaly upgradu v podobě procesorů Intel Core 2 Duo. Apple svůj high-endový laptop neustále vylepšoval. Jedním z nejvýznamnějších pokroků bylo zavedení Unibody konstrukce v říjnu roku 2008, díky které získal počítač šasi z jednoho jediného kusu hliníku. Nejprve se unibody zpracování dočkala třináctipalcová a patnáctipalcová verze, v lednu 2009 došlo i na sedmnáctipalcovou variantu.

První patnáctipalcový MacBook Pro vážil stejně jako jeho předchůdce, byl ale zhruba o 0,25 cm tenčí. Novinkou byla vestavěná iSight kamera a magnetický napájecí konektor MagSafe. Kvůli tenčí konstrukci získal MacBook Pro o něco menší optickou mechaniku, která byla oproti PowerBooku G4 o něco pomalejší a nedisponovala schopností zápisu na dvouvrstvá DVD.Patnáctipalcová i sedmnáctipalcová verze MacBooku Pro byla vybavena slotem ExpresCard/34, všechny modely disponovaly vestavěným portem pro gigabitový Ethernet, Bluetooth konektivitou a podporou standardu 802.a/b/g. Další aktualizace MacBooku Pro přinesly novinky typu procesoru Intel Core i5 či i7 nebo podpory technologie Thunderbolt. Na WWDC 2012 Apple ohlásil třetí generaci MacBooků Pro s patnáctipalcovým displejem a zároveň se rozloučil s jeho největší, sedmnáctipalcovou variantou.Významný milník pro MacBooky Pro nastal v říjnu roku 2016, kdy Apple ohlásil jejich novou – čtvrtou – generaci s USB-C porty, novou klávesnicí, funkcí Touch ID a dotykovým Touch Barem namísto funkčních kláves.

Uživatelé si první generaci MacBooku Pro chválili především pro jeho rychlost – na tomto poli totiž bezkonkurenčně porážel svého předchůdce PowerBook G4. Pozitivní odezvy se dále dočkal například jas displeje i jeho barvy. Obrovský ohlas sklidil i napájecí MagSafe konektor, úspěch sklidila i podsvícená klávesnice, rozměrný trackpad a lepší výkon při bezdrátovém připojení. Druhá generace MacBooku Pro si srdce uživatelů získala unibody designem, kompaktní konstrukcí a výkonem, naopak u MacBooku Pro z roku 2008 si majitelé stěžovali na příliš lesklý displej. Třetí generace MacBooku Pro již získala Retina displej, který se ze strany uživatelů setkal s nadšeným přijetím. stejně jako životnost baterie nebo úložiště. Čtvrtou generaci svých MacBooků Pro Apple vybavil Touch Barem a USB-C konektorem. Zatímco například displej nebo kvalitu zvuku u čtvrté generace uživatelé chválili, s kritikou se setkala nedostatečná kompatibilita Touch Baru a především problémová nová klávesnice.

Vlastnili jste nebo vlastníte MacBook Pro? Kterou generaci považujete za nejpovedenější?

Diskuze k článku

    Poslední 17“ MacBook Pro (a jemu odpovídající menší ale ten velký displej byl pro mě k nezaplacení) byl za mě nejpovedenější model notebooku od Apple (funguje dodnes – po neautorizované opravě – Apple opravovat neumí/nechce).

    Od té doby to s nimi jde jen z kopce (kdo ví, jestli to opravdu souvisí s Jobsovou smrtí).

    Ale bohužel za MacOS pro mě neexistuje použitelná alternativa a tak musím „trpět“ jejich čím dál tím brutálněji předražený a čím dál tím méně použitelný HW…

celý text

Čtěte více