Zavřít reklamu

Dnešní díl naší rubriky o historii Apple produktů bude věnován jednomu z nejoblíbenějších jablečných počítačů – iMacu G3. Jak vypadal příchod tohoto pozoruhodného kousku, jak na něj reagovala veřejnost a jakými vlastnostmi se mohl iMac G3 pochlubit?

Představení iMacu G3 následovalo nedlouho po návratu Steva Jobse do Applu. Jobs začal krátce po svém nástupu zpět ke kormidlu s radikálními škrty a změnami, co se týče produktového portfolia firmy. iMac G3 byl oficiálně představen 6. května roku 1998, jeho prodej byl zahájen 15. srpna téhož roku. V době, kdy na trhu s osobními počítači vládly stejně vypadající béžové “věže” se stejně zbarvenými monitory, působil all-in-one počítač se zaoblenými tvary a šasi z barevného, poloprůsvitného plastu jako zjevení.

iMac G3 byl opatřen patnáctipalcovým CRT displejem, na horní straně se nacházelo madlo pro snazší přenášení. Porty pro připojení periferií se nacházely na pravé straně počítače pod malým krytem, na přední straně počítače se nacházely porty pro připojení externích reproduktorů. Součástí iMacu G3 byly také USB porty, což v té době nebylo u osobních počítačů příliš obvyklé. Sloužily především k připojení klávesnice a myši. Apple také tento počítač zbavil mechaniky pro 3,5-palcovou disketu – firma razila názor, že budoucnost patří CD diskům a internetu.

Pod designem iMacu G3 nebyl podepsán nikdo jiný než dvorní designér Applu Jony Ive. K první barevné variantě Bondi Blue přibyly časem i jiné odstíny a vzory. Původní iMac G3 byl osazen 233 MHz procesorem PowerPC 750, nabízel 32 MB RAM a 4GB EIDE harddiskem. Uživatelé projevili o tuto novinku zájem prakticky okamžitě – ještě před spuštěním prodeje obdržel Apple více než 150 tisíc předobjednávek, což se odrazilo také na ceně akcií firmy. Nedá se ale říci, že by všichni iMacu od samého počátku věřili – v recenzi v The Boston Globe například stálo, že si počítač pořídí jen skalní fanoušci Applu, objevovala se také kritika absence disketové jednotky. S odstupem času se ale dnes odborníci i řadoví uživatelé shodují na tom, že asi jediné, co se Applu na iMacu G3 nepovedlo, byla kulatá myš, zvaná “puk”.

.