Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Space X se podařilo umístit dalších 60 satelitů na oběžnou dráhu

Společnosti SpaceX se podařilo na oběžnou dráhu Země umístit dalších 60 satelitů systému Starlink. Ten si klade za cíl poskytnout vysokorychlostní internetovou konektivitu všem uživatelů po celém světě. V současné době na nižší oběžné dráze Země obíhá celkem 422 satelitů od Starlinku, přičemž dva z nich (vůbec první prototypy zde umístěné) čeká cílený pád a zničení. Internetová síť Starlink by měla být dostupná už tento rok, a to nejprve pro uživatele Spojených států a Kanady. Ke globálnímu spuštění služby by mělo dojít v průběhu příštího roku. Do té doby musí SpaceX vynést na oběžnou dráhu daleko více satelitů, než se na ní nachází doposud. Celková velikost satelitní sítě je plánovaná na 12 až 42 tisíc jednotlivých satelitních modulů. Jejich finální počet bude záviset na tom, jaké budou na globální internetovou síť nároky. Satelity Starlinku obíhají kolem země ve výšce zhruba 500 kilometrů a jejich velký (a v budoucnu násobně vyšší) počet znepokojuje část laické i odborné veřejnosti. Mnozí astronomové upozorňují na to, že obrovský počet takovýchto satelitů může negativně ovlivnit schopnost pozorování vesmíru, neboť prolétávající satelity mohou být za určitých podmínek jasně viditelné.

 

Google mění pravidla pro reklamu

Společnost Google změnila pravidla pro reklamu již v roce 2018, kdy šlo o změnu pravidel souvisejících s politickou reklamou. Google po inzerentech totiž požadoval jakousi identifikaci, kvůli čemuž mohla být celá jejich kampaň následně dohledatelná a přiřazená k dané osobě. Tato pravidla se nyní rozšiřují na všechny typy reklam, což sdělil na firemním blogu ředitel marketingu a reklamní integrity John Canfield. Díky této změně si budou moci uživatelé, kterým se reklama zobrazí, kliknout na ikonku („Why this ad?“), jenž jim prozradí informace o tom, kdo za tuto konkrétní reklamu zaplatil a z jaké je země. Google se tímto krokem snaží bojovat s falešnými či dokonce podvodnými reklamami, které se v poslední době začaly čím dál častěji objevovat v rámci reklamní platformy společnosti. Pro současné inzerenty platí nově přijatá pravidla také s tím, že pokud budou kontaktování s žádosti o prokázání identity, mají na vyřízení žádosti 30 dní. Po jejich uplynutí jim propadne účet a jakékoliv možnosti o další reklamu.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Motorola se vytasila s novou vlajkovou lodí

Výrobce (nejen) mobilních telefonů Motorola má svou největší dobu slávy již dlouho za sebou, dnes však došlo k oznámení nového modelu, díky kterému si tato americká značka snaží stále udržet nějakou relevanci na poli špičkových chytrých telefonů. Nová vlajková loď se jmenuje Edge+ a nabídne skutečně plnohodnotné specifikace hodné vlajkové lodi. Novinka tedy obsahuje Snapdragon 865 s podporou 5G sítí, 6,7″ OLED displej s rozlišením 2 340 x 1080 a obnovovací frekvencí 90 Hz, 12 GB LPDDR5 RAM, 256 GB UFS 3.0 úložiště, baterii o kapacitě 5 000 mAh, podporu pro rychlé nabíjení a v displeji zabudovanou čtečku otisku prstů. Na zadní straně se nachází trojice čoček, kterým vévodí hlavní senzor s rozlišením 108 MP, dále pak 16 MPx ultrawide a 8 MPx teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem. Čelní kamera pak nabídne 25 MPx.  Novinka se v USA začne prodávat 14. května a to exkluzivně u operátora Verizon, za obyvklou cenu vlajkových lodí, tedy 1 000 dolarů. Kromě výše uvedeného novinka nabídne certifikaci IP68 a překvapivě také 3,5mm audio konektor. Edge+ je pojmenovaný tak jak je díky displeji, který obtéká hrany telefonu tak, jak jsme na to byli zvyklí u dřívějších Samsungů.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více